Gençliğinde Amigoluk Yapmış Olan ABD Başkanları

Amerika Birleşik Devletleri'nin beş başkanının öğrencilik geçmişlerinde amigoluk var.
Gençliğinde Amigoluk Yapmış Olan ABD Başkanları

beş abd başkanının geçmişinde "cheerleader"lık vardır. kelimeyi "ponpon kız" olarak çevirmenin yanlış olduğunun bir diğer kanıtı olsa gerek. "tezahürat önderi" ya da "amigo" demek daha doğru gibi... geçmişinde amigoluk olan abd başkanlarına bakalım:

1. franklin delano roosevelt

4 mart 1933 – 12 nisan 1945 arasında abd başkanı olan roosevelt, harward'da öğrenci olduğu 1900-1903 yıllarında harvard crimson futbol takımının amigo ekibinde yer almıştır.

2. dwight d. eisenhower

8 mayıs 1945 - 10 kasım 1945 arasında başkanlık yapmıştır. spor ve atletizme tutkusu olan eisenhower, west point beyzbol takımına girememenin hayatının hayalkırıklığı olduğunu belirtmiştir. üniversite futbol takımında bir yer bularak kendini teselli etmeye çalışmış ancak yaşadığı diz sakatlığı yüzünden bu da kısa sürmüştür. aksiyona yakın kalmakta kararlı olan eisenhower, takıma oyuncu olarak hizmet edemese de amigo takımına girerek desteğini sürdürmüştür.

3. ronald reagan

20 ocak 1981 - 20 ocak 1989 yılları arasında abd'nin 40. başkanı olarak görev alan reagan, abd başkanı ya da hollywood yıldızı olmadan önce eureka koleji tiyatrosu oyuncusu, radyo spikeri, öğrenci topluluğu başkanı ve yüzme ile futbol takımlarının üyesiydi. sporcu arkadaşlarına destek olmak için okulunun amigo ekibinde de görev almıştır.

4. george herbert walker bush (baba bush) 

1989'dan 1993'e kadar başkanlık yapan george h. w. bush, bir yale efsanesiydi. skull and bones üyesi ve yale beyzbol takımının kaptanıydı. iki college world series'e katılan bush, babasının da yale'de öğrenciyken yaptığı gibi amigo takımına da katıldı.

5. george w. bush

20 ocak 2001 – 20 ocak 2009 arasında abd başkanı olan oğul bush, hem abd başkanlığı hem de amigo takımı konusunda babasının izinden gitmiştir. prestijli bir lise olan phillips akademisi'nde (phillips academy andover) amigo ekibinde olan bush yale'e gitmeden önde amigo ekibi liderliğine kadar yükseldi.

kaynak: historydaily