Genellikle Sigarayı Bırakmak İçin Başvurulan Madde: Maraş Otu

Yeşil renkte, toz kıvamında olan ve Kahramanmaraş civarında sık kullanılan Maraş Otu ile ilgili bilinmesi gerekenler.
Genellikle Sigarayı Bırakmak İçin Başvurulan Madde: Maraş Otu

maraş otu; yurdumuzda deli tütün adıyla, batıda ise aztek tütünü adıyla bilinen; çok kolay yetişip çok verim alınabilen bir tütün türünden, nicotiana rustica'dan üretilir. tütün asma ve meşe külüyle (bazen de ceviz) karıştırılır.

aztek şamanlarının sıklıkla kullandığı nicotiana rustica'nın özelliği, sigaralarda bulunan tütünden, yani nicotiana tabacum'dan yaklaşık 30 kat daha fazla nikotin içermesidir. maraş otunun bağımlılık yapmasının da, sigara kullanmayan birinde kafa yapmasının da sebebi içindeki nikotindir.

bu tütün türü, ayahuasca yapımında da sıkça kullanılır, sigara gibi sarılıp içildiğinde bir nefeste sigara ihtiyacını giderir ve evde bir saksıda bile kolayca yetiştirilip içilebilir hale getirilebilir.

afganların kullandığı, maraş otuna benzer şekilde tüketilen nasvar da bu tütün türünden yapılır.

kafa yaptığı masalları ile efsaneleşen bir şey maraş otu.

güney turizminde yaygın kullanımda olan bir diğer adı ise şöför otudur. çoğunlu zaten maraşlı olan ve turizm taşımacılığı yapan şöförler araçta yolcu varken sigara içemedikleri için bu ottan atarlar. hem uyku açar, hem nikotin ihtiyacını giderir. hemen kana karışsın diye jelatinlenip dil altına konur. adı ottur diye kafa yaptığı zannedilmemelidir. bildiğin çer çöp. kafa yapıyor diyenler emin olsunlar, tamamiyle psikolojik sarhoşluk yaşıyorlar.

aynısı hindistan'da da çok meşhur. hatta abartılmış bir şekilde sigara gibi özel ambalajlarda falan satılıyor. hintli bir tanıdık sigara tutar gibi bundan bi tutam sunmuştu. işin içinde hindistan olunca tabi aldandık kafa yapar sandık. acı bir şeydi. aynı maraş otu gibi.

Keyif Amaçlı Esrar Kullanımının Yasallaştığı Kanada'da Yasaya Dair Detaylar