George Floyd Protestolarında İsmi Duyulan Ulusal Muhafızların İşlevi Tam Olarak Nedir?

Ulusal Muhafız, orijinal dilinde National Guard birimini George Floyd protestolarında sıklıkla duyar olduk. Bizdeki jandarmaya yakın olsa da tam bir karşılığı bulunmayan bu birlik nedir, olası bir çatışmada hangi tarafın yanında olması beklenir? Bir bakalım.
George Floyd Protestolarında İsmi Duyulan Ulusal Muhafızların İşlevi Tam Olarak Nedir?

national guard bir nevi jandarma'dır fakat türkiyedeki jandarma oluşumundan biraz farklıdır. air national guard ve national army guard olarak ikiye ayrılır. air national guard hem savaş hem de barış anında birleşik devletler hava kuvvetleri'ne bağlıyken, national army guard savaş ve işgal anında kara kuvvetlerine bağlı, onun haricinde bağımsızdır. genel olarak amerika milli savunma bakanlığı'na bağlı olarak görev yapar.

kuruluş amacı amerika'nın herhangi bir işgale uğraması durumunda halkı paramiliter olarak örgütlemek - amerika birleşik devletlerinin öz kendi sınırlarını korumak kollamak ve polisin gücünün yetmediği yağma - yıkım - toplu vandalizm - isyan gibi durumlarda polisin yerine geçmesidir. valiler için ulusal muhafızları çağırmak içi ucu boklu değnektir çünkü komutanları çağırıldığı bölgede valinin yerine geçme yetkisine sahiptir.


natinonal guard'a katılabilmeniz için ordunun işine yarayan bir işte veya halihazırda bir devlet işinde çalışıyor olmanız gerekmektedir. başvuran kişiler en az 1 yıl süre ile national guard'a hizmet ederler. air national guard'ın yer üyeleri de bu şekilde seçilirken air men olarak tabir ettiğimiz kısım. yani pilotlar - silahçılar - uçak bakımcılar ise hava kuvvetlerinden veya army reserve force'dan atanırlar. kısacası pahalı oyuncakları öyle itfaiyeciye polise falan teslim etmezler.

2003 yılına kadar ulusal muhafızlar yurt dışı görevlere gitmiyordu yani afganistan'da, ırak'ta national guard üyesi asker bulamazdınız. fakat 2003'ten sonra ulusal muhafız birliği askerlerinden şanslı (!) olanlar seçilerek yurt dışı görevlere atanmaya başladılar fakat ulusal muhafız patch'lerini çıkartıp yerine yurt dışındayken bağlı oldukları birliğin patch'lerini kullandılar.

Hangi güçlerin etkisindedir daha çok?

national guard, son olaylarla birlikte hakkındaki merakımın daha da arttığı ilginç bir birim. hem savunma bakanlığına, hem silahlı kuvvetlere hem eyaletlere hem de merkezi hükümete bağlı. türkiye'de olmayan bir sistem ve neden garip geldiğini açıklayım.

her ülkenin elinde silah bulunan ve özel yetkileri olan iki grubu vardır. birisi hükümete ve bir bakanlığına bağlı polisler diğeri de devlete bağlı silahlı kuvvetler. türkiye'de bir de ikisinin arası sayılabilecek jandarma vardır. ulusal muhafızlar da en çok jandarmaya benzese de jandarmanın da bağlı olduğu yer bellidir içişleri ve dolayısıyla hükümet.

her zaman olası bir iç karışıklıkta, halkına ateş etmeye başlamış psikopat bir hükümetin olduğu durumlarda bu kuvvetlerin teorik olarak kimin tarafında olacağına bakılmalıdır. yine teorik olarak polis ve jandarma hükümetin yanında olacakken silahlı kuvvetlerin halkın yanında olup iç düzeni koruması beklenir. 


bunun yanında silahlı kuvvetlerin elindeki güç nedeniyle kendi başına bir grup olma ihtimali de vardır. bu durum silahlı kuvvetlerin üst kademelerine eğitimsiz ve devlet kültüründen habersiz kişilerin gelmesi nedeniyle olur. bu yüzden silahlı kuvvetlerin üyelerinin her zaman yüksek eğitimli ve memleket bilincinde olan, para kazanma hırsıyla hareket etmeyecek fedai kişilerden oluşması gerekir.

silahlı kuvvetlerin hükümetin garip politikalarıyla para hırsının birleşmesinin kötü sonuçlarını en son 90’lı yıllarda jitem ile gördük. aslında orada da jandarma başroldü o yüzden tsk'ya bu konuda toz kondurmayalım.

kendisine verilen kuvvetler yanında başka bir birim yaratmaya çalışan hükümetler ise göze çarpar (çoğu ülkede bekçi adıyla kurulan birimler gibi). polisi ve jandarmayı yetersiz görüp kendine bağlı bir güç yaratmaya çalışan hükümetin yine teorik olarak iki amacı vardır. ya hükümetin başı paranoyaklaşmıştır ya da çok daha büyük planları vardır. iki durum da tehlike arz eder. bunun yanında hükümet silahlı kuvvetleri de ele geçirmeye çalışmışsa işler iyice sarpa sarmaya başlamıştır allah bu durumda olan varsa onların sonunu hayretsin.

işte bu olası ve teorik iç karışıklık durumunda amerikadaki bu ulusal muhafızların kimin yanında yer alacağını kestiremiyorum. birim olarak amerikan silahlı kuvvetlerinin içinde yer alsa da aynı zamanda hem eyaletin hem de merkezi hükümetin de hiyerarşisi altında olması garip.

ayrıca başkanın valilerin izni olmadan ulusal muhafızları kullanma yetkisi var ve valinin bu muhafızları çağırmasıyla beraber bunların valinin yerine geçmesi nedeniyle bunlar üzerinde en az tahakküme sahip olanlar valiler. bu durumda olası bir eyalet-merkezi hükümet savaşında merkezi hükümetin yanında olacağı açık.

ancak olası bir hükümet-silahlı kuvvetler savaşında hem bakanlığa hem de silahlı kuvvetlere bağlı bu birim, kim daha çok para verirse onun yanında olacak gibi gözükmekte. o yüzden hem hükümet hem de silahlı kuvvetler bu birimle iyi geçinmeye çalışıyor olmalı.

Olayı Kaçıranlar İçin Minneapolis'te Başlayan George Floyd Protestolarının Sade Bir Özeti