George Floyd Protestolarında İsmi Duyulan Ulusal Muhafızların İşlevi Tam Olarak Nedir?

Ulusal Muhafız, orijinal dilinde National Guard birimini George Floyd protestolarında sıklıkla duyar olduk. Bizdeki jandarmaya yakın olsa da tam bir karşılığı bulunmayan bu birlik nedir, olası bir çatışmada hangi tarafın yanında olması beklenir? Bir bakalım.
George Floyd Protestolarında İsmi Duyulan Ulusal Muhafızların İşlevi Tam Olarak Nedir?

national guard bir nevi jandarma'dır fakat türkiyedeki jandarma oluşumundan biraz farklıdır. air national guard ve national army guard olarak ikiye ayrılır. air national guard hem savaş hem de barış anında birleşik devletler hava kuvvetleri'ne bağlıyken, national army guard savaş ve işgal anında kara kuvvetlerine bağlı, onun haricinde bağımsızdır. genel olarak amerika milli savunma bakanlığı'na bağlı olarak görev yapar.

kuruluş amacı amerika'nın herhangi bir işgale uğraması durumunda halkı paramiliter olarak örgütlemek - amerika birleşik devletlerinin öz kendi sınırlarını korumak kollamak ve polisin gücünün yetmediği yağma - yıkım - toplu vandalizm - isyan gibi durumlarda polisin yerine geçmesidir. valiler için ulusal muhafızları çağırmak içi ucu boklu değnektir çünkü komutanları çağırıldığı bölgede valinin yerine geçme yetkisine sahiptir.


natinonal guard'a katılabilmeniz için ordunun işine yarayan bir işte veya halihazırda bir devlet işinde çalışıyor olmanız gerekmektedir. başvuran kişiler en az 1 yıl süre ile national guard'a hizmet ederler. air national guard'ın yer üyeleri de bu şekilde seçilirken air men olarak tabir ettiğimiz kısım. yani pilotlar - silahçılar - uçak bakımcılar ise hava kuvvetlerinden veya army reserve force'dan atanırlar. kısacası pahalı oyuncakları öyle itfaiyeciye polise falan teslim etmezler.

2003 yılına kadar ulusal muhafızlar yurt dışı görevlere gitmiyordu yani afganistan'da, ırak'ta national guard üyesi asker bulamazdınız. fakat 2003'ten sonra ulusal muhafız birliği askerlerinden şanslı (!) olanlar seçilerek yurt dışı görevlere atanmaya başladılar fakat ulusal muhafız patch'lerini çıkartıp yerine yurt dışındayken bağlı oldukları birliğin patch'lerini kullandılar.

Olayı Kaçıranlar İçin Minneapolis'te Başlayan George Floyd Protestolarının Sade Bir Özeti