George Floyd'u Öldüren Polis Derek Chauvin'e Dair Bazı Bilinmeyen Detaylar

ABD'li zenci George Floyd'u öldürerek büyük bir infial yaratan Derek Chauvin olayına dair şaşırtıcı bazı bilgileri derledik.
George Floyd'u Öldüren Polis Derek Chauvin'e Dair Bazı Bilinmeyen Detaylar


Floyd ile Chauvin'in daha önce iş arkadaşı olması

minneapolis şehir konseyi başkan yardımcısı andrea jenkins, george floyd ile kendisini öldüren ve sonrasında da işinden kovulan polis memuru derek chauvin’in birbirlerini uzun zamandır tanıdıklarını ve el nuevo rodeo adlı gece kulübünde koruma (bouncer) olarak çalıştıklarını söyledi.

gece klübünün sahibi maya santamaria da 2019 yılı boyunca george floyd ile derek chauvin’in kulüpte koruma olarak çalıştıklarını doğruladı ancak birbirlerini tanıyıp tanımadıklarından emin olmadığını çünkü gece kulübünde birkaç düzine koruma çalıştığını söyledi.

santamaria kulübü 17 yıl önce açtığını ve chauvin’in ilk açılıştan beri, yani 17 yıldır koruma olarak çalıştığını açıkladı, "ikisi aynı anda kulüpte çalışıyordu. chauvin kulübün dışında görev yaparken floyd kulüp içinde güvenlik görevlisi olarak çalışıyordu" dedi.

polisin orantısız güç kullanmasından çok nefret suçuna benzemiyor mu bu hikaye? ırkçılıktan başka bir açıklaması yok bence. bir de üstüne minneapolis'te binaların camlarını kırıp binaları ateşe veren bir kişinin polis olduğunun tespit edildiği gerçeğini göz önüne alırsak minneapolis'te polis gücünün ciddi bir reforma ihtiyacı olduğu kanaatindeyim.

haber: washington post

Chauvin'in önce 3. derece, sonra da 2. derece cinayetle suçlanması ne anlama geliyor?

cezasının 3. dereceden 2. dereceye çıkartılmasının lehine işleyebileceğini düşünen hukuk danışmanlarının olduğu, avukatının kim olduğunu çok merak ettiğim katildir chauvin. aradım da bulamadım. herhalde henüz kararlaştırılmadı. bu davayı alacak avukat yüksek ihtimalle ülke hatta dünya genelinde nefret edilecek bir tip olacaktır. hatta sapık, şeytan ruhlu avukat alan dershowitz'i versinler bence. pis işleri gururla üstlenmek, ülkenin pis işlerinin sözcüsü olmak çok hoşuna gidiyor zaten. kendisi katil o. j. simpson'ın, pezevenk, sapık ve pedofil jeffrey epstein'in, sapık, tecavüzcü, tacizci harvey weinstein'in ve ruh hastası, faşist, ırkçı donald trump'ın avukatı. 

şu 2. derece cinayetle suçlamanın riskine gelelim şimdi. riskli olduğunu da eski federal savcı cynthia alksne söyledi. nbc news'te anlattı: defalarca böyle davalar aldığını ve bu konudaki "niyeti" kanıtlamanın çok zor olduğunu söylüyor. tweet de atmış konuyla ilgili: link


george floyd'un avukatı olan benjamin crump, bu katilin 1. derece cinayetle suçlanmasını söylemiş. bildiğiniz üzere 1. ve 2. derece suç arasındaki fark: 1. derece cinayette, cinayetten önce bir plan ve niyet gerekiyor. 2. derecede plan yok ama öldürme niyeti var. meğersem, bu katil 17 sene bir kulübün güvenliğinde çalışmış, orada george floyd da güvenlik görevlisi olarak çalışmış. avukat da: "vardiyalar değişirken falan mutlaka yolları kesişmiş olmalı, öldürmeden önce george floyd'ı tanıyordu. ayrıca olay tam tersine çevrilmiş olsaydı; yani siyahi bir polis aynı cinayeti beyaz bir adama karşı işlemiş olsaydı kesinlikle 1. derecede cinayetle suçlanırdı. ama savcı 2. derece diyerek kesin kazanacağını düşünüyorsa biz bunu da kabul ediyoruz." diyor. otopsi raporu da tabii ki onların lehine: link öyle de olmalı zaten, adam göz göre göre öldürüldü.


diğer 3 katil polisin biri de bugün tutuklanmış, kalan ikisinin de öğleden sonra tutuklanacağını söylüyorlar. çok yüksek ihtimalle üçü bir olup bu derek'i satacaklar. derek'in diğerleri üzerinde korku saldığını falan öne sürüp, seslerini çıkarma cesareti gösteremediklerini iddia edip, bunu çarmıha gerecekler. ama bu dava artık medya davası oldu. aşırı derecede popüler ve herkesin gözü bu davanın üstünde. ben federal savcı kadar tabii ki bilmem ama bana göre bu derek denilen deyyus olayın sonuçları ve protestolar dolayısıyla en az 20 yıl alacak. eğer beyazlar ırkçılığa karşı "bak biz ne kadar da adiliz, demokratız" diye reklam yapma gereği duyarsa yapıştırırlar müebbeti. belki de tahliye şartı olmadan. diğer 3 polisi de salacaklarını düşünmüyorum. öyle bir şey olursa millet yine sokaklara döner diye onlara da göstermelik cezalar vereceklerdir. aynı bu derek gibi sicili kabarık olan çekik, bön suratlı elemana diğerlerinden biraz daha fazla ceza verirler; 5-10 yıl arası. diğer iki polis de kısa bir süredir polis olarak çalıştıkları için 2-5 yıl arası ceza alırlar diye düşünüyorum. millet yine tepki yağdırır ama serbest bırakılmalarına nazaran böyle bir ceza karşısında çok da ayaklanmazlar.

Olay sırasındaki polis memurları.

yalnız bu katilin avukatının nasıl savunma yapacağını çok merak ediyorum. yüksek ihtimalle bilindik şeylerle gelecek: müvekkilinin sadece güvenlik önlemi aldığını, floyd'un öleceğini düşünmediğini, sadece işini yaptığını, floyd'un beklemediği ölümünden dolayı bir ömür boyu vicdan hapsinde kalacağını, sonuçlarından dolayı aşırı derecede üzgün olduğunu, kendisinin zenci arkadaşları da olduğunu falan söyleyecektir. ayrıca suçlamanın 3'ten 2'ye çıkarılmasının da suçla değil, halkın tepkisini kesmeye yönelik olduğunu ve müvekkilinin kara koyun olarak ilan edildiğini iddia edecektir. hadi yine iyisiniz; trial by media belgesel dizisine yeni bir bölüm daha çıktı. her şeyiniz reyting be. artık court tv'den canlı canlı izleriz.

Derek Chauvin'in karısı Kellie Chauvin.


Chauvin'in karısının Laoslu olduğu gerçeği

karısına baktım, asyalıymış. laoslu hem de. hani ben bu adamı ilk gördüğümde minnesota'daki çiftliklerden birinde sawyer ailesine benzer bir yaşam sürdüğünü sanıyordum. hatta karısını da patates kızartması ve hamburger yiyip demokratları görünce televizyon ekranına tavuk budu fırlatan amerikalı obez bir yobaz falan sanıyordum. ama mrs. minnesota kazanmış asyalı bir güzellik kraliçesi çıktı. şimdi bu herifin ırkçı vs olmaması gerekiyor? çünkü amerikan ırkçısı bizim ırkçılar gibi değildir; sadece zencilerden değil asyalısı, türk'ü, meksikalısı, arab'ı, kısaca bütün milletlerden nefret eder. teknik olarak bu adam ırkçı değil. öyleyse bu manyak ne diye cinayet işledi? bu detayı çok ilginç buldum. yukarıdaki yazıya göre aynı iş yerinde çalışmışlar. aralarında nasıl bir husumet oldu bilmiyorum ama bu piç muhtemelen polis olup ipleri ele alınca adamı yakaladığı yerde intikam gibi bir şey almış. hatta muhtemelen bu floyd ile arasındaki husumeti şu öndeki mal arkadaşına detaylıca paylaşmış olabilir. zaten o da mevzudan bir hayli haberdar gibi duruyor.

resmen maniac cop filmindeki polisin ete kemiğe bürünmüş hali bu. önceki vukuatlarına bakıyorum da, adam resmen slasher karakteri gibi. vukuatlarını da okuyunca ırkçılıktan ziyade insanlara acı çektirmeyi seviyormuş ve güç istenciyle yanıp tutuşuyormuş gibi bir hali var.

Protestolara Neden Olan George Floyd Cinayeti, Adım Adım Nasıl Gerçekleşti?