Gerçek Hayattan Bir Tecrübeyle Bitcoin'in Gideceği Yer Üzerine Ürkütücü Bir Tahmin

Bitcoin'le ilgili tartışmalar aldı başını gidiyor. İyi bir yatırım aracı mı, balon mu... Tartışılan birçok konu var bu ilginç kripto para ile ilgili. Ekşi Sözlük'ün ABD sakinlerinden "whokares", gerçek hayatta yaşadığı bir olayla Bitcoin'i ilişkilendirmiş ve BTC'nin gideceği yer üzerine bir tahminde bulunmuş.
Gerçek Hayattan Bir Tecrübeyle Bitcoin'in Gideceği Yer Üzerine Ürkütücü Bir Tahmin
iStock

bitcoin; nereye gideceğini, ne yapacağını bilmediğim psikolojik bir varlık.

öte yandan, size gerçek hayattan bir tecrübemi anlatabilirim...

sene 1999

aylardan aralık. vertical net adlı bir şirket o yıllarda benim daha yeni katıldığım necx adlı bir şirketi 105 milyon dolar karşılığı satın alıyor... ben o yıllarda bu şirketin info-tech bölümünde kod performansını geliştirme ve ölçeklenebilirliği yükseltme üzerine çalışıyorum. altımda mit'de phd yapmış insanlar filan çalışıyor. enteresan bir durum. gerçek zamanlı mesaj yönetimi için filan daha tibco yeni yeni piyasa yaparken, biz c++ ile sybase adaptörü yazıyoruz.

vertical net ilginç bir şirket... döneminin google'ı, tesla'sı, amazon'u gibi bir yer.

hatta o yıllarda amazon.com ceo'su jeff bezos'un sağ kolu joe galli, amazon'u bırakıp bize katılıyor... bu link üzerinde de necx'i görebilirsiniz.

neyse, fazla detaya girmeyelim

vertical net bizi satın aldığında benim payıma da 25,000 hisse senedi opsiyonu düşüyor... opsiyon fiyatı sadece 1.00 dolar. 2000 senesinin mart ayında, yani biz satın alındıktan neredeyse 3 ay sonra hisse senedi 148 dolardan işlem görüyor.

opsiyonlar 9 bin, 8 bin, 8 bin olmak üzere üç sene üzeriden vest edecek.

ne hayaller, ne hayaller...

hisse senedi 148 dolarda bile kalsa, üç sene içinde elime geçecek 4 milyon dolara yakın parayı düşünüyorum. bana maliyeti neredeyse sıfır.

ama enteresan bir durum var

vertical net'in piyasa değeri 11 milyar doları zorlarken, elde ettiği senelik ciro sadece 100-120 milyon dolar civarında. veritcal net öyle bir hikaye anlatmış ki, wall street ve ortalama yatırımcı parayı bastıkça basmış.

ortada ciro yok...

bahsedilen strateji neredeyse hayal ürünü...

piyasa değeri ile şirketin yarattığı değer arasında en ufak bir ilişki yok...

ve...

daha bizim birinci sene dolmadan hisse senedi fiyatının 1 doların altına düşüşünü izledik. büyük yatırımcı duruma uyanınca kabak orta ve küçük yatırımcının başına patladı. büyük yatırımcı çok çabuk bir şekilde yön değiştirdi.

şirket de battı tabii...

ben de birkaç kez isim değiştiren bu şirketin 2010 senesinde yeniden satılışına ortaklık ettim.

bitcoin'e gelecek olursak

bence bu zamanında vertical net hissesi almaktan bile daha büyük bir kumar :) neden çıktığını, neden düştüğünü kimse anlamıyor, anladığını söyleyen de ne söylediğinin farkında bile değil. üstelik bu "pazarda" henüz kurumsal oyuncu yok.

ama geliyorlar...

kimler mi geliyor?

short poziyoncular* geliyor... yine de net konuşmamak lazım, ama abd'deki yüksek ölçekli yatırımcılar yarından itibaren piyasaya sunulacak finansal enstrümanlar ile futures üzerinden short pozisyon almak için adeta kara-cuma sırasında birbirlerini eziyorlar. buna bir de stop-loss mekanizması eklenirse değmeyin keyiflerine.

(*) short (kısa) pozisyon: gelecek bir tarihte bir malın veya paranın değerinde düşüş beklentisi ile satış yapılmak suretiyle beklenen pozisyona verilen ad.

demem o ki, bitcoin'in çöküşüne para yatıracak olan insanlar, bunun yükselişinden kazanılan paradan daha yüksek paralar kazanabilir

zaten geçmişi regüle edilmediğinden, kimin eli kimin cebinde bir süre belli de olmayacak. şu anda deli gibi fiyatı yukarı iteleyen aktiviteler, müthiş bir short stratejisi için altyapı olabilir.

bilemiyoruz.

zaten o yüzden bu tip kumarlara da girmiyoruz.

yatırım tavsiyesi değil, sadece bir gözlemler bütünü bu.

blackjack'ten çok paralar kazanan insan da var. hatta bir kere vegas'ta makinadan yüzbinlerce dolar kazanan bir teyze görmüştüm.

çok mutluydu.