Gerçek Hikayelerden Uyarlanan Korku Filmleri

İnsanı altına sıçırtan korku filmlerinden bazıları ciddi ciddi gerçek hikayelerden uyarlanmış meğerse. İşte onlardan bazıları.
Gerçek Hikayelerden Uyarlanan Korku Filmleri

the hills have eyes (2006)

imdb

15. ya da 16. yüzyıl'da iskoçya'da yaşadığı rivayet edilen soyguncu, hırsız, katil ve aynı zamanda bir yamyam olan sawney bean isimli canavardan esinlenilerek çekilmiştir. sawney bean ve karısı iskoçya'nın galloway bölgesi sahilinde bir mağarada insanları kaçırıp öldürerek ve onları yiyerek 25 yıl geçirmişler. bu çiftin zaman içinde 8 oğlu ve 6 kızı olmuş. çocuklarının kendi aralarındaki ensest ilişkilerinden de 32 torunları olmuş. yüzlerce insanı öldürdükleri rivayet edilen bu ailenin elinden bir vatandaş kaçmayı başarmış ve görüp yaşadıklarını zamanın kralı iv.james'e anlatmış. kralın komutasındaki 400 asker ve halktan bazı kişiler av köpekleri ile beane ailesini mağaralarında kıstırmışlar ve hepsini öldürmüşler. the hills have eyes da bu hikayeden ilham alınarak çekilmiştir. kaynak

psycho (1960)

imdb

edward theodore gein 1906-1984 yılları arasında yaşamış amerikalı katil, mezar hırsızı ve ölü sevici bir psikopattır. alkolik bir baba, aşırı dindar bir anne ve abisi henry ile birlikte 4 kişilik bir ailede büyümüş. babası ve abisinin ölümünden hemen sonra annesini de kaybetmesi ed'i çok sarsmış. baş başa kaldığı yalnızlık hissi onu deliliğe sürüklemiş. annesini tekrar diriltebilmek için anatomi bilimini incelemeye başlamış, mezarlıklardan cesetler çalarak öğrendiklerini cesetler üzerinden uygulamaya çalışmış. annesini diriltmeyi başaramayınca annesi yaşlarında 2 kadını öldürmüş ve cesetlerinin derilerini yüzmüş. bu derileri üzerine giymiş. başka mezarlardan çıkardığı kadınların cesetleriyle cinsel ilişkiye girmiş. sonunda yakalanıp ceza evine konmuş. ed'in hayatı ve yaşadıkları psycho başta olmak üzere, texas chainsaw massacre, the silence of the lambs gibi filmlere de konu olmuştur. kaynak

the conjuring (2013)

imdb

1971 yılında roger perron ve carolyn perron çifti 5 kızıyla birlikte ailecek rhode island'ın harrisville kasabasındaki bir çiftlik evine taşınıyorlar.

aile eve taşınır taşınmaz garip olaylar yaşanmaya başlıyor. eşyaların kaybolması, eşyaların yerlerinin kendi kendine değişmesi, mutfaktaki su ısıtıcısına sürtünen bir şeyin sesini duymaları, yeni temizlenmiş mutfak zemininde küçük kar yığınları bulmaları gibi garip olaylar yaşıyorlar. bu yaşanan tuhaf olayların üzerine carolyn evin tarihini araştırmaya başlıyor. 1800'lerin ortalarında, evlerinde bathsheba sherman adında bir kadının yaşadığını öğreniyor.

kadının bir satanist olduğunu ve bir komşu çocuğunun ölümüne karıştığına dair söylentileri öğreniyor. bunun üzerine amerikalı hayalet avcıları ed ve lorraine warren çifti ile irtibata geçiyor. filmde de bu süreç ve devamında yaşananlar anlatılmakta. kaynak

the exorcism of emily rose (2005)

imdb

anneliese michel'in hayatından uyarlanmıştır. başarılı bir öğrenci olan anneliese'ye 1968'de epilepsi teşhisi koyulduktan sonra hayatı değişmeye başlar. geçirdiği nöbetler, yaşadığı ataklar yüzünden okuldan ayrılmak zorunda kalır. kullandığı ilaçlar ve gittiği doktorlar fayda etmeyince koyu katolik olan ailesi içine şeytan girdiğini düşünmeye başlar.

şeytan çıkarma ayini için kiliseden izin istenir. kilise 2 rahip atar. eylül 1975'den temmuz 1976'ya kadar exorcism seansları haftada 2-3 sefer devam eder. toplamda 67 ritüel yapılır. anneliese artık hiçbir şey yememektedir. durumu iyice kötüye gitmeye başlar. kriz anlarında bağırmaya, evin içinde çıplak halde koşturmaya başlamıştır. devam eden süreçte kendi çişini içmeye, örümcek ve dışkı yemeye kadar ilerlemiştir durumu. anlaşılmayan lisanlarda ve ses tonlarında konuşuyor, kendine de zarar da veriyordu. durumu artık iyice kötüleşen anneliese 1 temmuz 1976'da hayata gözlerini yumuyor.

ölümünden sonra ailesi ve rahipler hakkında dava açılıyor ve rahipler 6 ay hapis cezasını çarptırılıyor. anneliese'e yapılan şeytan çıkarma ayinlerinin ses kayıtları için bknz / kaynak

the dyatlov pass incident (2013)

imdb

dyatlov geçidi vakası tüm hayatım boyunca en çok merak ettiğim gizemlerin başında gelir. zaten sözlükteki başlığında yeterince bilgi var ve tekrar tekrar yazmaya gerek yok. olay üzerine yüzlerce komplo teorisi üretildi. onlarca açıklama da yapıldı ama bunlar benim igor alekseievich dyatlov'un adını her duyduğumda tüylerimin diken diken olmasını engellemedi. olayı bilen ve araştıran herkesin filmini de mutlaka izlemesini tavsiye ederim.

the entity (1982)

imdb

bu filmde doris bither başından geçen olaylardan esinlenilmiştir. doris bither, başından geçen paranormal olayları yaşadığında 30’lu yaşlarındaydı. bekar ve yalnız bir anneydi. yaşamış olduğu bazı ilişkiler ona büyük zararlar vermişti ve sonunda kendini alkole vermişti. bir gün bir kitap evinden tesadüfen paranormal olaylar hakkında konuşan iki kişiyle karşılaşıyor. kendi evinde de bu tür olaylar yaşadığı için bu kişileri evine davet ediyor.

bu daveti geri çevirmeyen dr. barry taff ve kerry gaynor doris'in evini incelemeye geliyorlar. doris onlara 3 farklı paranormal oluşum tarafından cinsel saldırıya uğradığını anlatıyor. anlattıklarına göre bu varlıklardan en küçüğü doris’i tutarken, en büyüğü de kendisine tecavüz ediyormuş. araştırmacılar, evin içinde dolaşan oluşumların hareketlerini doris’in komşularına da onaylattıktan sonra eve ekipmanlarıyla geliyorlar. kurulan ekipmanlarla evi gözlemeye başlıyorlar ve şu anları yakalıyorlar:

doris'in anlattıklarından ilham alınarak yapılan 1982 tarihli the entity de fena film değildir. kaynak

the amityville horror (1979-2005)

imdb 1979 - imdb 2005

1974 yılında new york, long island’da bulunan amityville kasabası korkunç bir cinayetle sarsılıyor. anne louise defeo, baba ronald defeo ve beş çocuklarından dördü sabaha karşı saat 3 sularında 35 kalibrelik bir tüfekle yataklarında uyurken vurularak öldürülüyorlar. hayatta olan diğer çocuk ronald defeo jr saat dört civarında bir bara giderek annesiyle babasının vurulduğunu söylüyor ve polisi arayarak yardım istiyor. eve vardıklarında polis tüm aile üyelerini sağ tarafa doğru yüz üstü yatar halde buluyor.

ilk başta bir tetikçiden şüphelenilse de daha sonra yapılan sorguda ronald jr. cinayeti kendisinin işlediğini itiraf ediyor. ronald jr. cinayetleri işlerken kafasının içindeki birtakım seslerin ailesini öldürmesini söylediğini ifade ediyor. kaynak

the haunting in connecticut (2009)

imdb

1986’da allen ve carmen snedeker çifti kızları ve üç küçük oğlu ile birlikte connecticut’ta bir eve taşınıyorlar.

aile yeni evlerini keşfederken bodrum katında garip eşyalar buluyorlar. yaptıkları araştırmada evin daha önce cenaze evi olarak kullanıldığını fark ediyorlar. aile fertleri ilerleyen zamanlarda paranormal olaylar yaşamaya başlayınca meşhur amerikalı hayalet avcıları ed ve lorraine warren çifti ile irtibata geçiyorlar. ailenin yaşadıklarını iddia ettikleri olaylar 2009 yapımı bu filmde anlatılmıştır. kaynak

Gece Uyumak İstemeyenler İçin: Sinema Tarihinin En İyi Korku Filmleri

2019'un Geri Kalanında Vizyona Girecek Olan Korku Filmleri