Gerilim ve Korku Üstadı Stephen King'e Yeni Başlayanlar İçin Okunası Kitaplar

ABD'li yazar Stephen King'i okumak istiyor ama nereden başlayacağınızı bilemiyorsanız işinize yarayabilecek bir liste.
Gerilim ve Korku Üstadı Stephen King'e Yeni Başlayanlar İçin Okunası Kitaplar


toplanın gençler, stephen king universe'e giriş 101 dersine başlıyoruz

"abi kızlar zweig okuyor, bırak şimdi king'i" diyen yurdumun tatlı çocukları ve dört senedir metroda kürk mantolu madonna okuyan arkadaşları dışarı alalım. siz gazinoda tv izleyin, biz içtimaya gerçekten king okumak isteyenlerle devam edeceğiz.

stephen king'i görünce biliyorum gözünüz korkuyor. sırf ünlü diye bir iki kitabını okudunuz ama nedir lan bu adamın olayı demekle kaldınız. belki de çok fazla kitabı olduğundan nereden başlayacağınızı bilmiyorsunuz. rahat olun, şimdi size stephen king'in dark tower evrenini tanıtacağım. bu yazıda hangi kitapla başlamalı, hangi kitap evrenin hangi noktasına dokunuyor, kim kimdir, stephen king müslüman mı gibi sorulara cevap bulabileceksiniz.

hazırsanız başlıyoruz. öncelikle bir okuma listesi oluşturalım. hangi kitabı neden okumalısınız tek tek açıklayacağım.

1. the stand - mahşer

mahşer'in sansürsüz uzun versiyonunu okumanızı tavsiye ederim. neden ilk olarak mahşer'i okumalıyız? birincisi harika bir roman. ikincisi bu romanda randall flagg adıyla bilinen stephen king'in dark tower evreninin en önemli karakterlerinden birisi ilk kez ortaya çıkıyor. the man in black, marten broadcloak, walter o'dim, the walking dude diğer isimleri. aslında birçok ismi var. okudukça göreceksiniz. randall flagg ana kötü karakter. kötülüğe hizmet eder. randall flagg mahşer'de ilk ortaya çıktığında king onu şöyle tanıtır:

"...kolları iki yanında sallanarak ritmik bir şekilde yürümeye devam etti. yoksulların, delilerin, profesyonel devrimcilerin ve nefret etmeyi son derece iyi öğrenmiş, öyle ki nefretleri yüzlerinde tavşan dudağı gibi belirgin olan, onları duvarlarında posterlerin ve sloganların bulunduğu ucuz odalarda, mengenelerle sabitlenip kesilmiş boruların içlerine patlayıcıların doldurulduğu bodrum katlarında, çılgınca planların -bir meclis üyesini öldürmek, yüksek rütbeli birinin çocuğunu kaçırmak veya standard petrol şirketi'nin yönetim kurulu toplantısını el bombaları ve makineli tüfeklerle basıp insaniyet namına içerideki herkesi öldürmek gibi planlar- hazırlandığı arka odalarda ağırlayacak, kendileri gibi olanlar dışında kimse tarafından istenmeyen kişilerin yolculuk ettiği bu gizli kalmış, kuytu yollarda çok iyi tanınırdı. onlar arasında çok iyi bilinirdi ve içlerinde en çılgınları bile karanlık, sırıtan suratına suratına doğrudan bakamazdı. yatağa götürdüğü kadınlar, cinsel birleşme onlar için artık buzdolabından meyve suyu almak kadar sıradan bir şey haline gelmişse bile onu bedenleri katılaşıp yüzlerini yan tarafa çevirerek kabul ederdi. onu altın rengi gözleri olan bir koç veya kara bir köpek gibi içlerine alırlar ve birleşme sonrasında soğuk, bir daha asla ısınamayacaklarmışçasına buz gibi olurlardı. bir toplantının ortasında gelmişse histerik konuşmalar, çekiştirmeler, şikayetler, suçlamalar ve ideolojik tartışmalar bıçak gibi kesilirdi. bir an için ortalığı yoğun bir sessizlik kaplar, ardından ona bakıp, hemen sonrasında, sanki yanlarına kollarının altında korkunç imha makineleriyle, yoldan çıkmış kimya öğrencilerinin bodrum katlarındaki laboratuvarlarda hazırladığı plastik patlayıcılardan ya da açgözlü bir çavuşun el altından sattığı ordu malı silahlardan bin kat etkili bir silahla gelmiş gibi bakışlarını kaçırmaya başlarlardı..."

böyle bir adam işte. stephen king evreninin, bence, en muhteşem karakteridir. ve mahşer kitabında ilk kez ortaya çıkmaktadır. bu yüzden ilk olarak mahşer'i okumanızı tavsiye ediyorum.

2. the eyes of the dragon - ejderhanın gözleri

yine randall flagg karşımıza çıkıyor. bu kitap the stand'in geçtiği evrenden farklı bir evrende ve farklı bir zamanda geçiyor. the man in black'in evrenler arası geçiş yeteneği olduğunu görüyoruz buradan. benim en sevdiğim king romanlarından birisidir.

3. the talisman - tılsım

king ve peter straub işbirliğinde yazılan bir roman. kesinlikle okunması gerekiyor. stephen king evrenindeki mantığı kavramanıza yardımcı olacaktır. twinner gibi bir sürü king'in kendi evrenine has terimlere aşina olacaksınız. bunlar dark tower'da epey faydalı olacak sizin için.

4. everything’s eventual - karanlık öyküler

bu kitaptaki öykülerden birinde dark tower'ın ana kahramanı roland'a rastlıyoruz. bu yüzden bu kitabı okumanızı tavsiye ederim. the gunslinger öncesi roland'ı tanıma açısından iyi olur. ama isterseniz the gunslinger sonrası da okuyabilirsiniz. tercih size kalmış. ayrıca dinky earnshaw da hikayelerden birinde karşınıza çıkacak. bu karakter daha sonra dark tower serisinde de ortaya çıkıyor.

5. the gunslinger - silahşör

evet, geldik the dark tower serisine. yani kara kule. anlatmaya gerek yok. stephen king'in her şeyi üzerine kurduğu dark tower serisinin ilk kitabı.

6. the drawing of the three - üç'ün çekilişi

kara kule ikinci kitap.

7. the waste lands - çorak topraklar

kara kule üçüncü kitap.

8. wizard and glass - büyücü ve cam küre

kara kule dördüncü kitap.

burada kara kule serisine bir ara veriyoruz ve yan kitapları okumaya başlıyoruz. ama acele edin ki kara kule'den fazla uzaklaşmayın.

9. salem's lot - korku ağı

salem's lot içerdiği bir karakterden ötürü önemli bir kitap. father callahan. bu karakter the dark tower serisinin beşinci kitabında karşımıza çıkıyor. ve gerçekten önemli bir adam. karakteri tanımak ve geçmişini öğrenmek açısından önemli bu kitabın okunması.

10. insomnia - uykusuzluk

bu kitabı buraya yazdığım için bana söveceksiniz okurken. evet, iyi değil. çok uzun, sıkıcı. ama stephen king evreninde karanlık tarafın lideri olan crimson king'i öğrenmek istiyorsanız okuyun. çünkü dark tower'la inanılmaz alakalı bir kitap.

11. hearts in atlantis - maça kızı

ted brautigan ve the crimson king karakterlerini göreceğiz bu kitapta. ted dark tower'da karşımıza çıkacak bir karakter. crimson king'i zaten insomnia'da tanımıştınız.

12. the wind through the keyhole - anahtar deliğinden esen rüzgâr

bu kitap aslında kara kule serisine ait. kara kule bittikten sonra yazdı king bunu. dördüncü ve beşinci kitap arasında okunması gerekiyor. yani kara kule 4.5 diyebiliriz bu kitap için.

ve tekrar kara kule'ye dönüyoruz.

13. wolves of the calla - calla'nın kurtları

kara kule beşinci kitap.

14. song of susannah - susannah'nın şarkısı

kara kule altıncı kitap.

yine kara kule'ye kısa bir ara veriyoruz.

15. black house - kara ev

tılsım'ın devamı diyebileceğimiz bir kitap. yine peter straub ile birlikte yazdılar. dark tower'daki bir sürü karakter burada da geçiyor. abi illa son kitap öncesi okumalı mıyız? hayır, okumak zorunda değilsiniz. ama tavsiye ederim.

16. the dark tower - kule

kara kule yedinci ve son kitap.

evet kara kule serisi bitti. geçmiş olsun. bitince boşluğa düşeceksiniz. sizi hemen kurtarayım. king'in kara kule dışında ufak iki serisi daha var.

shining serisi

1. the shining - medyum
2. doctor sleep - doktor uyku

bill hodges üçlemesi

1. mr. mercedes
2. finders keepers
3. end of watch

mr. mercedes dizisini de izlemenizi tavsiye ederim. güzel dizi.

kalan tüm romanlarda serbestsiniz. kafanıza göre takılın. ama emin olabilirsiniz ki tüm stephen king romanlarında başka bir king romanına gönderme bulunur. çoğunda dark tower göndermeleri göreceksiniz. tüm öykülerde, romanlarda bir iz bulacaksınız.

needful things gibi kitaplardan bazıları castle rock ismindeki kasabada geçer. castle rock, okuyanlar bilir the lord of the flies kitabında geçiyor. stephen king de bu romanı çok seviyor ve bu ismi oradan almış. king, castle rock isminde kurgusal bir kasaba yarattı hikayelerinde ve burada sürekli kötü şeyler oluyor. bu okuma listesini bitirdiğinizde castle rock'da niye böyle şeyler olduğuna dair teorileriniz olacak. neyse castle rock diye bir dizi var ve izlemenizi tavsiye ederim.

keyifli okumalar.

not: müslüman değil (hehe).

Efsane Yazar Stephen King'in Külliyatı

Stephen King'in, Onca Eseri İçinde "Başyapıtım" Dediği Kara Kule Serisinin Olayı Nedir?

Bilim Kurgu Babalarından Philip K. Dick'e Başlamak İsteyenler İçin Okunası Kitaplar

Stephen King'in Neredeyse Her Kitabına Mekân Olan Bir Garip Eyalet: Maine