Gezegenimiz Üzerinde Yaşayan En Hızlı Hayvanlar

En hızlı hayvan hangisidir? En hızlı 10 hayvan peki? İşte sizlere çıta haricinde de çok hızlı hayvanlar olduğunu kanıtlayacak bir liste.
Gezegenimiz Üzerinde Yaşayan En Hızlı Hayvanlar
iStock

hız her zaman insanlarda bir zevk olgusu, bir özgürlük ve bir adrenalin patlaması oluşturmuştur ve daha hızlı gitmenin yöntemini makineler sayesinde halletmiştir. ya evrim bizi daha akıllı olmak yerine daha hızlı olmaya itseydi? acaba neler olurdu? neyse, birçoğumuz dünyadaki en hızlı varlığın çitalar olduğunu biliyoruz ya da kabul ediyoruz fakat gerçek bu değil.

bizi bu duruma getiren doğa, hangi hayvanlara ne kadar hızlar vermiş bir bakalım. hemen bir numarayla başlayalım, dünyanın en hızlısıyla...

1. alaca şahin

diğer bir ismi ise gökdoğandır. bu arkadaş bir ava kilitlendiğinde işte o muhteşem hızına ulaşır ve av dalışı yaparken ortalama 320 km hız yapar. national geographic belgeselinde, bir alaca şahinin ölçülüp kayıt altına en yüksek hızı 389 km'dir.

2. altın kartal

1,80 ile 2,34 metre kanat açıklığına sahip ve demir gibi pençeleri bulunan bu yırtıcı bir tavşan veya tilkiye kilitlendiğinde 240 ila 320 km hızlara ulaşarak bir ölüm dalışı yapar.

3. beyaz boğazlı iğne kuyruğu

yaklaşık 20 cm boyutlarında ve 110 ile 120 gram arasında bulunan bu arkadaş, yukarıda bahsettiğim hemcinslerine göre dalıştan ziyade yatay bir uçuş sırasında 169 km hıza çıkabilmektedir.

4. meksika serbest kuyruklu yarasa

evet, covid'in neden bu kadar hızlı yayıldığını şimdi anladık... şaka bir yana 9 cm olan bu canlı aslında memeliler içinde en hızlı canlıdır. şu ana kadara 160 km hız yaptığı iddia edilmiştir.

5. frigatebird

dişileri çekmek için şişirdikleri kırmızı bir kesesi bulunan bu garip görünüşlü arkadaşın kanatları uzun, sivridir ve kanat açıklığı 2,3 metreye kadar genişleyebilir. hızına bakacak olursak yatay bir uçuş sırasında 153 km hız yapmışlığı vardır.

6. kaya güvercini

parklarda, bahçelerde hemen hemen her yerde görebileceğiniz bu kuş türünü guru guru ötüyor ve aylak aylak geziyor diye küçümsemiş olabilirsiniz ama hızına bakacak olursak 148,9 km yapabildiğini görmekteyiz. kendisi tam bir gizli şampiyon.

7. mahmuz kanatlı kaz

ağırlığı 10 kg kadar çıkabilen ve kanat açıklığı 150 ila 200 cm olan bu yabani kaz türü böyle büyük bir cüsseye sahip olmasına rağmen 142 km hız yapabilmektedir.

8. ak sungur

görünüşündeki karizma gibi büyük bir hıza sahip olan bu arkadaş 128 km hızıyla listemize girmeyi başarmıştır.

9. gri başlı albatros

gri başlı albatros ortalama 81 cm uzunluğunda ve 2,2 metre kanat açıklığındadır. yatay bir uçuş sırasında 127 km hıza kadar çıkabilmektedir.

10. çita

sıra gönüllerin efendisine geldi. en hızlı kara hayvanı, en hızlı kedi olan çita, dayanıklılığı sınırlı olsa da üç saniyenin altında 0'dan 96.6 km hızlanabilir. bu güne kadar kaydedilen en yüksek hızı 120,7 km'dir.

11. yelken balığı

genel olarak, yelkenli balıklar 3 m'den daha uzun büyümezler ve nadiren 90 kg'ın üzerindedirler. daha önceleri bu canlıların hızlarının 130 km olduğu sanılıyordu fakat 2015 ve 2016 yıllarında yayınlanan araştırmalar gösterdi ki asıl maksimum hızlarının 109,19 km olduğu anlaşıldı.

12. anna'nın sinek kuşu

kanat çırpışları görünmeyecek şekilde hızlı olan bu sevimli canlılar aslında bir o kadar da hızlı uçabilmektedir ve bugüne kadar kaydedilmiş en hızlı yatay uçuşları 98,27 km'dir.

13. kılıçbalığı

maksimum uzunlukları 4,55 m ve ağırlıkları 650 kg olan bu canlılar 97 km hızlara çıkabilmektedir.

14. devekuşu

yıllar süren evrim süreci içinde uçma yetisini kaybeden bu kuşlar sağlam ve güçlü bacaklarıyla saatte 96,6 km hıza çıkabilmektedir.

15. amerika antilobu

kuzey amerika'da halk dilinde kova uçlu antilop, pronghorn antilobu veya çayır antilobu gibi isimlerle bilinen bu canlı 88,5 km hızıyla listemizde son sırayı almaktadır.

bu kadar canlıya baktıktan sonra bir de kendimize bir bakalım

şimdiye kadar insanoğlu aletsiz şekide kaç km hızlara çıkmış? bilimsel araştırmalarda insanoğlunun anlık, yani belli bir sürede maksimum hızı 47,52 km olarak hesaplanmış bnunun için usain bolt'un 100 m'de 9.58 saniye ile dünya rekoru kırdığı koşuya bakılmış. bu sprint sırasında kaydedilen mutlak en yüksek hız (bireysel adımlar arasında) 50 metreden 70 metreye kadar olan adımlar arasında 13,2 metre / saniye idi, bu da başta söylediğim gibi 47,52 km'dir...