Gezerken "Bu Gerçek Olamaz!" Hissine Kapılacağınız İtalya Köşesi: Amalfi Kıyıları

Güney İtalya'da yer alan Amalfi Kıyıları, doğal güzelliğiyle Avrupa'da tercih edilebilecek en güzel tatil bölgelerinden biri.
Gezerken "Bu Gerçek Olamaz!" Hissine Kapılacağınız İtalya Köşesi: Amalfi Kıyıları
iStock

geçtiğimiz bayram kalabalık bir arkadaş grubuyla gezme şansı yakaladığımız, italya'nın en popüler tatil bölgelerinden biri amalfi.

bu yazıda elimden geldiğince, merak edenlere, kendi gezi programımızı anlatarak yardımcı olmak istiyorum. yazıya başlamadan önce yine oldukça yoğun ve zaman zaman yorucu olabilecek bir gezi programına ait bir yazı olduğunu hatırlatmakta yarar var.

şimdi ilk olarak şu soruya cevap vererek başlayalım; amalfi kıyıları, avrupa tatili için öncelikli bir tercih noktası mıdır?

bence italya'ya ilk defa gelecekler için ilk tercihlerden biri değil. açıkcası ben roma, siena, floransa, pissa ve venedik tarzı bir turu öncelikli olarak tavsiye ederim. eğer buraları daha önce gezdiniz ve farklı bir yaz tatili planlıyorsanız, italyan kültürü ve mutfağına da özel bir ilginiz var ise italyanların da tatil yapmaya geldiği bir yer olan amalfi kıyıları sizin için iyi bir tercih olabilir. özellikle fotoğrafçılıkla ilgilenenler için oldukça renkli manzaralar sunduğu da ayrı bir gerçek. fotoğrafçılık demişken, gezi boyunca çektiğim fotoğrafların büyük bir kısmına buradan ulaşabilirsiniz.


peki amalfi nasıl bir yer?

amalfi kıyısı, napoli şehrinin yaklaşık 50km kadar güneyinde yer alan ve kıyı boyunca küçük kasaba tarzı yerleşimlere sahip italya'nın yazlık bir bölgesidir. kıyı şeridi coğrafyası itibariyle hem yerleşime hem de ulaşıma pek uygun olmayan bir yapıya sahip olduğu için yolları oldukça dar ve yapılar genellikle birbirlerine merdiven ağlarıyla bağlanan bir yapıya sahip. zaten bölgeyi bu kadar turistik yapan özelliklerin başında da bu gibi mimari çözümleri yer alıyor.

amalfi kıyısını görmek isteyenler için çok farklı alternatif gezi yöntemleri mevcut. kendinize bir merkezi nokta seçip her gün buradan çıkıp başka yerleri ziyaret edebileceğiniz gibi, bir uçtan başlayıp her gece başka bir şehirde kalarak, road trip şeklinde bir tatil de planlayabilirsiniz. hatta biraz paraya kıyarak tekne kiralamayı bile düşünebilirsiniz.

biz 3 kişi olarak 9 günlük tatilimizi roma, salerno, amalfi, possitano, sorrento, capri, napoli ve tekrar roma olacak şekilde planlarken, grubun geri kalanı ise salerno, amalfi ve possitano'da birer gece kalmaktansa bu kasabaların ortasında yer alan praiano'yu merkez seçerek, burada 3 gece kalmayı tercih etti. iki planın da kendine ait artıları ve eksileri olduğunu söylemek mümkün. yazının devamında bu farklara değinmeye çalışacağım.

roma'dan başlayıp tekrar roma'da biten, 700km'lik bu yolculuğun rotasını buradan inceleyebilirsiniz.


ulaşım

bana göre böyle bir gezide ulaşım için seçilebilecek en iyi yöntem araç kiralamak. ancak toplu taşıma da alanı gezmek için kullanabileceğiniz güzel bir alternatif olabilir. amalfi kıyısında sadece otobüs değil aynı zamanda deniz ulaşımı da kullanıldığından bu konuda önemli bir problem yaşayacağınızı düşünmüyorum. şahsi fikrim, her ne kadar bölgede yollar çok dar ve otopark sıkıntısı en üst seviyede de olsa, eğer iyi bir şoför olduğunuzu düşünüyorsanız bu turu araç kiralayarak yapmanızda yarar var. italya'nın manzaralarıyla meşhur, böyle güzel bir bölgesini fiat 500 gibi eğlenceli bir araçla, keyfinize göre, istediğiniz saatte, istediğiniz yerde durarak gezmenin ayrı bir keyif olduğunu düşünüyorum. tabi otopark için günlük ortalama 20 euroya yakın bir ücret ödeyeceğinizi ve zaman zaman yer bulmak için -özellikle amalfi ve possitano'da- çok zorlanabileceğinizi unutmayın. son bir tavsiye; şehrin bazı noktalarına dışarıdan gelen araçların girmesi yasak ve kameralarla kontrol edildiği için arabanızla girdiğiniz sokaklara dikkat etmenizde yarar var.


bölgede fiyatlara gelecek olursak

amalfi kıyısı çok turistik ve kısıtlı konaklama alanına sahip bir bölge olduğu için özellikle yaz aylarında pahalı olabilen bir yer. ancak rezervasyonlarınızı önceden yaptığınız takdirde (en az 3 ay) geceliği kahvaltı dahil, kişi başı 50 euro civarında fiyatlarla şehir merkezinde, zaman zaman deniz manzaralı otellerde konaklayabilirsiniz. tabi bu fiyatlar şehirler arasında oldukça değişiklik gösterebiliyor. örneğin salerno'da gecelik fiyat 30 euroya kadar düşerken, capri adasında 100 euronun altında konaklayabileceğiniz bir yer olduğunu sanmıyorum.

böyle bir geziyi anlatırken en önemli konulardan biri olan italyan yemeklerine değinmeden olmaz herhalde

amalfi kıyıları yemek konusunda italya'nın en iyi bölgelerinden biri olduğunu rahatlıkla söyleyebilirim. özellikle dünyanın en güzel mozzarella peynirini burada yiyeceğinizden emin olun. amalfi kıyılarında yiyeceğiniz mükemmel yemeklerin yanı sıra ristorante alfredo roma'da gerçek fettucini alfredo'yu ve l' antica pizzeria da michele'de orjinal napoli usulü pizzayı yiyeceğinizi de unutmayın.


yazının devamında rota üzerinde gezmeniz gereken yerleşim yerlerini ve özelliklerini anlatmaya çalışacağım...

salerno

amalfi kıyılarını bir çizgi olarak tanımlarsak -rotanıza göre- bu çizginin bir ucunda salerno diğer ucunda ise sorrento olurdu. roma'ya en son gelecek olan arkadaşlarımızın uçaklarının saat 18:00 gibi inmesinden dolayı rotamıza salerno'dan başlamayı uygun gördük. havaalanından kiraladığımız araçlarla yaklaşık 3 saatlik bir yolculuğun sonunda salerno'ya varmayı başardık. salerno, amalfi kıyılarının popülerliğinin her geçen gün artmasıyla beraber gelişmekte olan bir şehir. açıkcası gezilecek görülecek çok önemli yerleri olmayan, daha çok amalfi kıyılarını gezmek isteyenlere merkez olabilecek bir şehir. bu nedenle yaz aylarında oldukça kalabalık bir yer olduğunu söylemek lazım. amalfi turuna sabah başlayabilmek için burada bir gece kalıp, sabah şehrin tarihi merkezini bir saat kadar gezip porselenleri ile meşhur vietri sul mare'ye geçiyoruz.

salerno fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…3/italy-salerno-2013


vietri sul mare

rotamızın üçüncü durağı olan vietri sul mare, salerno'ya yaklaşık 5km mesafede oldukça küçük bir kasaba. geçerken şöyle bir uğrayıp, meşhur porselen dükkanlarına girmek dışında yapılabileceğiniz pek bir şey yok bu yerleşim yerinde. burada 1 saat kadar zaman geçirdikten sonra, bir sonraki durağımız ve aynı zamanda konaklayacağımız yer olan amalfi'ye geçiyoruz. amalfi ve salerno arasında vietri sul mare dışında cetara, maiori, minori ve atrani gibi küçük kasabalar var ancak bu yerlerde çok fazla zaman kaybetmek istemezsiniz.

vietri sul mare fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…vietri-sul-mare-2013


amalfi

amalfi ve vietri sul mare arası yaklaşık 20 km, ancak yolun yapısı itibariyle ulaşım 45 dakika civarında sürüyor. amalfi, kıyı bölgesine ismini veren kasaba olmasına rağmen zamanla positano'nun gölgesinde kalmış. buraya araçla geldiyseniz ilk yapmanız gereken şey, şehir merkezine gelmeden hemen sağda yer alan -büyük ihtimalle önünde araçların kuyruk olduğu- kapalı otoparka aracınızı park etmek olacaktır. çünkü şehirde bu yer haricinde bulabileceğiniz güvenli başka bir otopark daha yok. aracımızı buraya park ettikten sonra şehrin içine doğru açılmış olan tünelden yürüyerek 5 dakikada şehir merkezine ulaşıyoruz. amalfi'de otellere genellikle merdivenlerle ulaşılıyor ve yol bulmak için birilerinden yardım almakta fayda var. amalfi'de dolaşıp güzel bir yemek yedikten sonra birkaç saat denizde geçirmek en mantıklı seçeneklerden biri. akşam yemekten sonra ise katedralin merdivenlerinde bir şeyler içerek geçirmenizi tavsiye ederim.

amalfi fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…13/italy-amalfi-2013

Fotoğraf: Burak Alsan

ravello

ertesi sabah ilk iş olarak bölgenin en etkileyici şehirlerinden biri olan ravello'ya otobüsle geciyoruz. ravello otobüsle amalfi'ye yaklaşık 20 dakikalık bir mesafede, tepelik bir alanda yer alan, kıyının en önemli yerleşim yerlerinden birisi. ravello'da gezilmesi gereken en önemli iki mekan villa rufolo ve villa cimbrone'dir. bu bahçeler inanılmaz manzaralarıyla kesinlikle aklınızda yer edecektir. bunun yanı sıra şehrin sokaklarında zaman geçirmekte de yarar var. her ne kadar biz amalfi'de kalmayı tercih ettmiş olsak da, ravello da kalmak için tercih edilebilecek yerlerin başında geliyor. ayrıca planınızda yapacağınız küçük değişiklikler ile villa rufolo'da her gün olan konserlerden birine giderek hoş bir akşam geçirebilirsiniz. ancak konser biletlerini önceden almanızda fayda var. zira son güne kalmayabilir.

ravello fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…3/italy-ravello-2013

Fotoğraf: Burak Alsan

positano

saat 13:00 gibi ravello'dan çıkıp amalfi'deki otelimizden eşyalarımızı alıp günün geri kalanını grubun diğer üyeleriyle beraber denize girerek geçireceğimiz praiano'daki otellerine gidiyoruz. burada da 3-4 saat kadar zaman geçirdikten sonra bir sonraki konaklayacağımız yer olan positano'ya doğru yola çıkıyoruz.

positano, amalfi kıyılarının en meşhur yerleşim yeri olarak insanda beklentileri arttırdığından mı emin değilim ama, açıkcası bizi biraz hayal kırıklığına uğratan bir yerdi. ilk olarak inanılmaz kalabalık bir yer olduğunu belirtmem gerek. genel olarak butik pahalı mağazalarıyla meşhur bir yerleşim yeri olduğunu söyleyebiliriz. dürüst olmak gerekirse sokakları biraz bodrum, biraz alaçatı'ya benzeyen positano'da alışveriş haricinde yapabileceğiniz pek bir şey yok. ancak hediyelik eşya almak için positano bu turda bulmak isteyeceğiniz her şeyin en iyisini size sunuyor. geldiğimiz akşam gezdiğimiz sokakları bir de sabahleyin birkaç şey almak için gezip öğlen olmadan yola çıkıyoruz. unutmadan amalfi bölgesinin o meşhur limoncello'sunu alabileceğiniz en iyi noktalaradan birisi positano'dur.

positano fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…/italy-positano-2013

Fotoğraf: Burak Alsan

sorrento

positano'dan bu kadar erken ayrılacağımızı düşünmediğimiz için direkt sorrento'ya gitmeyi planlıyorduk. ancak zamanımız olduğu için yolumuzu biraz daha uzatıp -birçok turistin pas geçtiği- kıyının en güney kasabalarını da içine alan bir yoldan gitmeye karar verdik. bu yol haritada da gösterdiğim gibi yaklaşık 6 küçük kasabanın daha içinde geçiyor. içlerinden en dikkat çekici olanları nerano ve termini. ancak yol üstü manzaraları ve denize girebileceğiniz birkaç nokta haricinde çok da zaman geçirmenizi gerektirecek çekici bir özellikleri yok. ancak zamanınız var ise yolunuzu birkaç saat uzatarak bu rotayı tercih ettiğiniz için pişman olmazsınız. ertesi günü capri adasına gideceğimiz için geç olmadan sorrento'ya varıyoruz.

sorrento, amalfi turu yapmayı planlayanların coğunlukla kendilerine merkez olarak seçtikleri, kıyının en büyük yerleşim yeri. çok bir beklentimiz olmadan gittiğimiz bu şehirde beklentimizin üstünde bir güzellik bulduk diyebilirim. bu nedenle zamanımızı positano'da öldürmeye çalışmadığımız için ayrıca memnun olduk. sorento'da gezebileceğiniz bir çok ilgi çekici yer olduğu gibi, aynı zamanda falezlerinden asansörle aşağıya inerek denize girebileceğiniz oldukça geniş bir alana da sahip.

sorrento fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…/italy-sorrento-2013


capri

sorrento'da bir gece kaldıktan sonra, capri adasına gitmek için sabah erken saatte praiano'dan gelen grubun geri kalanıyla buluşmak için limana geçiyoruz. yılın büyük bir kısmında capri adasına aracınızı götürmek gibi bir şansınız bulunmadığı için araçlarımızı limana yakın bir otoparka bırakıp feribotta yerimizi alıyoruz. capri adası ve sorrento arasında sürekli feribot bulmak mümkün ve bu feribotlarla yaklaşık yarım saat içinde adaya ulaşabiliyorsunuz. capri adası, capri ve anacapri olmak üzere iki ayrı yerleşim alanına sahip. bu alanlara limandan ulaşmak için taksi veya otobüs beklemeniz gerekiyor. bir diğer alternatif ise -tabi kendinize güveniyor iseniz- yürüyerek otelinize ulaşabilirsiniz. siz benim yürüyerek dediğime bakmayın eğer oteliniz anacapri'de ise şu noktaya tırmanmayı göze almanız gerekiyor. fotoğraf çekmek gibi bir hobim olduğu için gezdiğim ülkelerde her zaman yürümeyi tercih eden biri olarak tabi ki taksi sırası beklemektense otele yürümeyi tercih ediyorum. bu noktada beni yalnız bırakmayan eşimi de buradan tekrar teşekkür ediyorum. liman ile anacapri arası yürüyerek yaklaşık 2.5km. ancak çok ciddi bir yüksekliğe merdivenlerle tırmandığınız için bu mesafe yaklaşık 1 saat sürebiliyor. yorucu ancak oldukça keyifli bir yürüyüşün sonunda, taksi beklemeyi tercih eden grubun geri kalanından 5 dakika sonra biz de otelimize yerleşiyoruz.

capri'de kesinlikle yapmadan dönmemeniz gereken şeylerden biri, küçük bir bot kiralayarak ada turu yapmak. oldukça uygun bir fiyata yaklaşık 2-3 saatlik bir tur ile hem adanın çevresini dolaşıp, hem de ada ile ilgili önemli bilgileri öğrenebiliyorsunuz. ayrıca adanın çeşitli kıyılarıyla beraber, doğa harikası blue grotto'nun içinde yüzme ayrıcalığına da ulaşabilirsiniz. tekne turu dışında gün içinde adanın en yüksek noktasına çıkan teleferiğe binmenizi ve iki yerleşim yerinde de sokakları gezmenizi kesinlikle tavsiye ederim. biraz sıkıştırmak zorunda kalsak da bu dediklerimin tamamını 24 saat içinde yapmayı başarıp ertesi gün capri'ye geldiğimiz saatlerde tekrar yola çıkarak sorento'ya geçiyoruz. son olarak -şahsi görüşüm- capri adası'nı gezmeden amalfi turunu tamamlamış sayılmazsınız. diğer yerleşim yerlerine göre daha pahalı da olsa, rotanıza kesinlikle bu mükemmel adayı da dahil etmeye çalışın. pişman olmayacağınızdan eminim.

capri fotoğrafları için; http://burakalsan.smugmug.com/…013/italy-capri-2013

Capri

biliyorum oldukça uzun bir yazı oldu ama yapmayı planladığım geziler öncesi her zaman böyle yazılara ihtiyacı olan biri olarak artık elimden geldiğince başkalarına bir faydası olur diye kendim yazmaya çalışıyorum. umarım birilerine yardımcı olacak bir yazı olmuştur. yukarıda bahsetmeyi unuttuğum veya sormak istediğiniz her şey için bana smugmug hesabımdan ulaşabilirsiniz.