Gişe Rekorları Kırmış Unutulmaz Filmlerin Belki Bizim Bile Karşılayabileceğimiz Maliyetleri

Günümüzde unutulmaz filmler arasına girmiş birçok filmin düşük maliyetleri şaşırtan düzeydeymiş. O kadar düşük maliyetlere gişe rekoru kırmış filmleri Sözlük yazarı "psikopatik tikli sazanik fok" paylaşıyor.

her gün yüzlerce film ve dizinin çekildiği, büyük bütçelerin döndüğü sinema sektöründe inanılmaz başarı hikayeleri saymakla bitmez.

fakat, banka hesabınızdaki parayla bazılarının maliyetini karşılayabileceğiniz, ancak büyük gişe başarıları elde eden ve dünya'da milyonlarca insanın zihnine kazınmış bir çok film var.

paranormal activity:

sadece 15 bin $ maliyeti ile 193 milyon $'lık hasılat edildi. çekimler için çok özel bir yer seçilmişti. yönetmenin kendi evi!

iMDb


blair cadısı:

60 bin $ harcandı. geri dönüşü ise 248 milyon $ oldu. çoğu kişinin "yarıda çıkmalık" olarak gördüğü fim, 17 ödül kazandı. 21 ödüle de aday gösterildi.

iMDb


rocky:

995 bin $ bütçe mi? hadi rocky başarabilirsin. 1976'da çekilen ve 1982'de türkiye'deki sinemalara gelen bu film, tam 3 oscar kazandı ve 225 milyon $ hasılat elde etti.

iMDb


testere:

serinin ilk filmi. gerilim filmi sevmeyenleri bile kendine çekti. peki 103 milyon $'lık hasılatı getiren maliyet neydi? sadece 1.2 milyon $.

iMDb


slumdog milyoner:

 tam 8 farklı dalda oscar kazandı. 15 milyon $'lık bütçenin 377 milyon $ hasılat getireceğini kim bilebilirdi ki?

iMDb


mad max:

mel gibson'ın mel gibson olmasında önemli yere sahip olan bu film 1979'da çekilmişti. 200 bin $ bütçeli bu film, 100 milyon $'lık gişe getirmişti.

iMDb


kalbinin sesini dinle: orijinal ismi

my big fat greek wedding

. türkçe'ye çevrilirken nasıl bu ismi aldı bilinmez, 20 ödül kazanan, 27'sine de aday gösterilen bu filmin maliyeti 5 milyon $ idi. tüm dünyadaki hasılatı ise 368 milyon $.

iMDb


grease: john travolta'nın başrol oynadığı bu film 6 milyon $ bütçe ile çekildi. 394 milyon $ hasılat getirmişti.

iMDb


rüzgar gibi geçti:


adının hakkını vermek bu olsa gerek. tam 8 oscar. 1939 yapımı bu filmin maliyeti 4 milyon dolar olmakla beraber, hasılatı o günün parasıyla 200 milyon dolar idi. film aynı izleyici sayısını bugün yakalasaydı, 3.4 milyar dolar hasılat elde etmiş olacaktı.

iMDb


son olarak, 218 dolar ile film çekilebilir mi? belki.

tüm oyuncuların kendini oynadığı tarnation filminin toplam maliyeti tam olarak buydu. 1.2 milyon $ hasılat getirdi. yönetmen, yazar, başrol oyuncusu ve filmi montajlayan kişi aynıydı. filmin montajı ise macintosh'taki ücretsiz video düzenleme programı imovie ile yapılmıştı.

iMDb