Gizemi Hala Çözülememiş Olan Ürkütücü Korsan Yayın Girişimi: Max Headroom Olayı

22 kasım 1987'de gerçekleşen ve Amerikan tarihinin en büyük korsan yayını olan hadise gerçekten korkutucu ve şaşırtıcı.
Gizemi Hala Çözülememiş Olan Ürkütücü Korsan Yayın Girişimi: Max Headroom Olayı

22 kasım 1987 tarihinde abd'nin chicago şehrindeki insanlar wgn-tv adlı yerel kanalın akşam saat 21:00'de yayınlanan ana haber bülteninin spor haberlerini izlemekteyken yayın aniden kesiliyor ve ekranda aşağıdaki herif beliriyor.

öncesi ve sonrasıyla birlikte

WGN Channel 9 - The Nine O'Clock News - "The 1st 'Max Headroom' Incident" (1987)

ne olduğuna anlam veremeyen teknik personel canlı yayın frekansını anında farklı bir televizyon vericisine aktararak durumu kurtarıyor.

aradan iki saat geçtikten sonra bu sefer de wttw isimli kanalda doctor who dizisi yayındayken aynı herif yine piyasaya çıkıyor. bu kanalın teknik ekibi de verici değiştirme hamlesini deniyor ancak başarılı olamıyor. bu seferki yayın hem diğerinden daha uzun sürerek kendiliğinden sonlanıyor, hem de diğerinden farklı olarak sesli bir şekilde ekrana geliyor.

öncesi ve sonrasıyla birlikte


o günlerde televizyon dediğimiz şey toplum hayatında bugüne kıyasla çok daha önemli olduğu için bu olay da gündemin tepesine oturuyor. üzerinde çok konuşuluyor, yazılıyor çiziliyor, araştırmalar yapılıyor ancak çözülemiyor. halen de gizemini koruyor. tıpkı hugo'da küfreden çocuk gibi...

o değil de, özellikle sessiz olan ilk görüntü gerçekten de korkutucu lan.

neden bu kadar ilginç?

max headroom olayı beni son derece ürküten bir şey. tüm şehir tv yayınlarını bastırabilecek bir mikrodalga sinyali yaratmanın dönem itibariyle imkansız olduğu biliniyor. ev ortamında yapılmış bir görüntü değil bu, onu söyleyebiliriz.

tabi her zamanki gibi konuşulan en ünlü mitlerden biri de, bu olayın dünya dışı bir kaynağı olduğu. çünkü bu durumda geriye kalan tek ihtimal, bu yayını kanalın bizzat düzenlemiş olması.