Go Programlama Dilini Öğrenip Geliştirmek İsteyenlerin Faydalanabileceği Kaynaklar

Google'da 2007 yılından itibaren geliştirilmeye başlayan ve Kasım 2009'da yayınlanan açık kaynak programlama dili Go'yu öğrenmek isteyenlerin bir göz atması gereken kaynakları aktarıyoruz.
Go Programlama Dilini Öğrenip Geliştirmek İsteyenlerin Faydalanabileceği Kaynaklar

go, sanırım c'yi sevdiğim için hoşuma giden bir programlama dili. şu anda iş yerinde bana verilen task'leri otomatize etmek dışında ciddi şekilde kullanma fırsatı bulamasam da bir gün tamamen go yazabileceğim bir iş bulmak için can atıyorum. go ile yazılmış ufak tefek projelerim var, hiçbiri büyük ve önemli değil, ancak bu linkedin'den iş teklifleri gelmesini engellemiyor. hepsini reddediyorum tabii, benden daha tecrübeli insanlara ihtiyaçları var ve şu anki işimi seviyorum. demek istediğim go görece yeni bir programlama dili olsa da insanın önüne önemli fırsatlar çıkarabiliyor.

şu ana kadar kullanıp beğendiğim kaynaklar

1- kitap tercih ederseniz, the go programming language kitabı oldukça iyi.

2- tests with go'yu tavsiye ederim. alttaki formats yazısının yanından erişebilirsiniz kitaba.

3- video eğitimi için inanç gümüş'ün udemy'deki eğitimi herhangi bir programlama dili özelinde yapılmış en kaliteli kurs kesinlikle. oldukça ayrıntılı bir kurs.

4- gophercises, sanırım pek anlatmaya gerek ne olduğunu. ücretsiz bir kaynak sadece mailinizi alıyor, birkaç ayda bir falan kurslarım indirime gitti diye mail atmak dışında bir şey yapmıyor mail adresinizle. aynı adamın algoritmalar ile ilgili yine ücretsiz kursu var ancak içeriği henüz dolu değil. aynı şekilde ben de go'da veri yapıları ve algoritmalar ilgili ufak bir şey yaratmayı düşünmüştüm, ama şu var ki go'da generic'ler halen yok. geldikten sonra çok şey değişecek, ancak o zaman mantıklı olur.

5- exercism.io yeni bir şey öğreniyorsam default uğradığım ilk yer, sadece go özelinde değil.

web'e geçtiğimde kaynak bulmak konusunda zorluklar yaşadım

1- alex edwards'ın let's go kitabını çok beğendim. go, api ve microservisler için çok uygun deniyor ancak bu kitapta server side rendering yapıyoruz. ancak bu durum kitaptan pek çok öğrenmemizi engellemiyor. yazın kendisi api yazmak ile ilgili bir kitap daha çıkaracak, onu dört gözle bekliyorum.

2- elimde gophercises'ı yapan jon calhoun'un go ile web programlama kitabı da var ama henüz okuyamadım. 700 sayfa civarında, birkaç ay içinde okuyacağım umarım.

3- mikroservislerle ilgili bildiğim iki kaynak var sadece şu an. ikisini de bitirmedim, henüz yorum yapamam ama yine de koyayım. devam eden bir udemy kursu ve bir youtube serisi:


Hangi Amaç İçin Hangi Programlama Dilini Öğrenmeli?

Programlama Öğrenmek İsteyip de İşe Nereden Başlayacağını Bilmeyenler İçin Detaylı Tavsiyeler