Göbeklitepe'nin Çok Tartışılan Modern Çatısının Eleştirilere Cevap Veren Teknik İzahı

12 bin yıllık bir geçmişe sahip olan Göbeklitepe, bir süredir çatı inşaatı sebebiyle ziyarete kapalıydı. Geçtiğimiz günlerde çatı yapımı tamamlandı ve arkeoloji alanı yeniden ziyarete açıldı. Ancak böyle tarihi bir yere modern bir çatı yapılması tartışmalara yol açtı.
Göbeklitepe'nin Çok Tartışılan Modern Çatısının Eleştirilere Cevap Veren Teknik İzahı

tasarım falan bunları beğenmeyebilirsiniz dostlarım fakat bu yapı sayesinde verilen linklerden dikkatimi çekenleri sizlere aktarmak istiyorum:

- yazların aşırı sıcak, kışların ayaz soğuk geçtiği, gece gündüz ısı farklarının çok olduğu, yağışlı geçen ilkbahar aylarında yağmura maruz kalması göbekli tepe kalıntılarını ister istemez kötü etkileyecekti eğer üst örtü yapılmasaydı. çünkü gündüz yazın sıcaklık 50 dereceye kadar çıkabiliyor ve o taşlar kızıyor. gece ise birden düşüyor ve taşların ufalanmasına neden oluyordu. şimdi gölgelik taşların bu kadar aşırı kızmasını engelleyecek ve kireç taşı olan göbekli tepe kalıntılarını eritecek yağmurdan koruyacak.


- böyle havaya fırlatılmış pizza gibi bir şekle sahip olmasının sebebi ise göbeklitepe'nin bulunduğu germüş dağ (aslında tepe) sırasının urfa'nın en yüksek yeri olması ve özellikle kışın sert rüzgar ve fırtınaya maruz kalması.


- şiddetli rüzgarda üst örtünün uçmaması için böyle kanatvari bir tasarım yapıldı. hava sirkülasyonu kolaylaşıp, yelken etkisi yapmıyor ve üst örtü kaldırıp atmıyor böylelikle.


yazan arkadaş: https://twitter.com/gezsenanadoluyu

Göbeklitepe ile ilgili daha fazla bilgi almak için içeriğimize göz atabilirsiniz