Godiva'nın Logosuna İlham Veren Lady Godiva'nın Efsanelere Konu Olan Hikayesi

Dikkat etmişsinizdir; Godiva markasının logosunda at üstünde uzun saçları dalgalanan bir kadın var. İşte bu kadın bir efsaneye konu olmuş.
Godiva'nın Logosuna İlham Veren Lady Godiva'nın Efsanelere Konu Olan Hikayesi


aşırı despot ve sert bir yönetimle halkına hüküm süren mercia dükü leofric, bir dönemde vergileri oldukça abartmış. böyle olunca halk acı çekerek yoksulluk ve fakirlik içinde yaşamaya çalışırken kraliçe duruma el koymak ister. ancak kral o kadar bencil, o kadar vurdumduymaz ki kraliçesinin bu müdahalesinden rahatsız olur. 


kraliçe vergilerin kaldırılmasını ister ama kral halkın vergileri vermek zorunda olduğunu, kraliyete saygı kazanması gerektiğini söyler. kraliçe halkının onu sevdiğini onu benimsediğini söyler ama bir kral olarak seni tanımadıklarını ifade eder. böyle olunca kral bir anlaşma teklif eder. eğer bir atla çıplak bir şekilde şehir de yürürsen ve bir tek perde bile kıpırdamazsa vergileri kaldırıcam der. 


kraliçe bir at üzerinde çırılçıplak şehirde ilerlemeye başlar. halkın kraliçeye öyle bir saygısı vardır ki muhteşem güzelliğine rağmen herkes evlerine kapanır ve bir tek perde bile açılmaz kraliçeye bakmak adına. kral vergileri kaldırır ve büyük bir utanç içinde halkından özür diler.


godiva'nın sahibi bu olaydan çok etkilendiği için logosunu at üzerindeki çıplak kadın olarak seçer.