Gök Cisimlerinin Hareketini Tahmin Edebilen Dünyanın İlk Bilgisayarı: Antikythera

Çok acayip ama taa Milat'tan önce 50'li yıllarda, adamlar Güneş ve Ay tutulmalarını hesaplayabilen, gök cisimlerinin hareketlerini ve yerlerini hesaplayabilen bir mekanizma icat etmiştir.
Gök Cisimlerinin Hareketini Tahmin Edebilen Dünyanın İlk Bilgisayarı: Antikythera

 1900 yılında girit ve mora yarım adası arasındaki antikythera adası yakınlarında bir batıkta bulunan 2000 yıl önce antik yunanlar tarafından oluşturulmuş bir mekanizma bu. detayına inmeden bronz çarklardan oluşan oldukça karmaşık bir mekanizma ve bilinen en eski çarklı düzenek. 

gök cisimlerinin konumlarını ölçmek için kullanıldığı tahmin ediliyor. 2000 yılında oluşturulan bir grup, bunun dünyanın ilk bilgisayarı olduğunu açıkladı. sadece gök cisimlerinin yerini değil, zaman dilimini gösteren, gelecekteki güneş ve ay tutulmalarını hesaplayabilen bir alet olduğu ortaya çıktı. hem de gerçekleşme saatine kadar. o dönemde bunu yapabilecek tek insanın arşimet olduğu görüşü, yaşadığı dönem ve aletin tahmini yaşı ve cicero'nun arşimet'in gezegenlerin hareketini tahmin eden aletinden bahsetmesi, bu düzeneği arşimet'in ürettiği sonucuna götürüyor bilim insanlarını.


Antikythera Düzeneği olarak bilinen alet, adını  da girit yakınlarında bulunan antikhythera adlı küçük bir adadan alıyor.

Cihazın elle çevrilen bir kolla çalıştığı varsayılıyor, bu da cihazın birebir aynı şekilde tasarlanmış, çalışan kopya hali.