Gol Kralı'ndaki Sait, Aslında Doping Yapmış Olabilir mi?

Yönetmenliğini Kartal Tibet'in yaptığı ve Kemal Sunal'ın Sait Sarıoğlu karakterini canlandırdığı 1980 tarihli Gol Kralı'na dair insanı işkillendiren bir teori.
Gol Kralı'ndaki Sait, Aslında Doping Yapmış Olabilir mi?

gol kralı'ndaki sait'in aslında doping yapması, sait sarıoğlu'nun kendisine takviye enerji, güç sağlaması amacıyla giriştiği bir usulsüzlük.

şöyle ki

filmin başlarında sait, kerkenez sevim ile tanıştıktan sonra, sevim'in sevgilisi ve kulüp direktifleriyle bir akşam yemeği yiyorlar. o sahnede sait'e daha önce futbol oynayıp oynamadığı soruluyor. sait de, lisede oynadım. hem de 5 tane gol attım diye cevap veriyor. daha sonra takımdan dayak yedim falan diye devam ediyor, duvar ahmet ve masadaki diğer kişiler 5 gol atanı omuzlarda taşırlar diyorlar. sait de şu cevabı veriyor:


daha hangi kale rakibin, hangi kale kendi takımının ayrımını yapamayan bir adam, çekişmeli giden bir şampiyonluk maçına etki edecek şekilde yetenekli bir santrafora dönüşüyor öyle mi?

bildiğiniz üzere sait ve ailesi bayağı zengin bir aile. futbolcu olacağım diye tutturuyorsa, gram yeteneği olmasa bile para sayesinde kendisini futbolcu yapabilir. bunun ailesinin yardımlarıyla okuyan ve yakın aile dostu olan refik adında, sakallı bir doktor vardı, hatırladınız mı? bakın kendi ağzıyla, sait kendisine muayene olmak için geldiğinde ne diyor, bu refik. tam saha olan, 90 dakikalık profesyonel maç için hiçbir şekilde kondisyonu olmayan, doğru düzgün kondisyonlu koşamayan, sait'e açıkça kendi ağzıyla kuvvet ilaçları vereceğim diyor. kuvvet ilaçlarından kastı tylolhot, kuşburnu falan değildir herhalde. ayrıca, refik'in ofisine bakıyor musunuz, bildiğiniz merdiven altı diye tabir edilebilecek bir yer. belki de araştırılsa diploması bile sahte çıkacak, doktor demeye bin şahit isteyeceğiniz bir tip.


ayrıca sait'in gözleri de görmüyor, güya kuyuya düşünce gözleri düzeliyor

sait'in gözlüğü çıkardığında hiç görmediğini biliyoruz, zira kerkenez sevim ile sinemaya gittiklerinde locayı şaşırıp başkasının sevgilisinin yanına oturuyordu. yine sevim buluşmaya gelmeden, başka bir kadını sevim sanıp ona yürüyordu. buradan değinmek istediğim nokta, sait'in gözleri öyle normal numaralı gözlüklü bir rahatsızlık denilecek kadar basit bir şey değil. 4 numara miyop, astigmat falan değil bayağı bayağı %15, %20 şeklinde görüyor gözlükle bile. inanılmaz derecede görme kaybı olan birinin, kafasını vurarak görme merkezini düzeltmesi ancak basit ve ucuz filmlerde olur. burada da bir saçmalık var, ancak lens kullanıyor olabilir. belki gözlük maç esnasında yasak olduğu için, numaralı lens takıyor olabilir.

sait bu süreçte sıklıkla refik'in muayenehanesine gidip iğne vuruluyor. ve benim tahminlerime göre bu vurulduğu iğneler kendisine ekstra güç, enerji sağlaması amacıyla verilen doping maddeleri. sait bu iğneleri vurulduktan sonra "içim soba gibi oldu refik abi" diyor ya, buradan açıkça o dönem kullanılan en etkin doping maddeleri olan, transfüzyon ve testesteron kullandığını varsaymak mümkün. lan madem öyle bir serum, bir iğneyle dünya klasmanında forvet olunuyorsa, gidip biz de vurulalım o iğneden? iğneleri vuruldukça, yani dopingleri aldıkça sait'in daha canlı kanlı koştuğunu görebilirsiniz. thompson efendi ile yaptıkları ilk idmanlarda tıkanan sait, ne hikmetse refik'in muayenehanesine gitmeye başladıktan sonra evin çevresinde 50 tur atmaya başlıyor.


ayrıca, sait takıma sezon sonuna yakın 3-4 maç kala katılıyor

futbolcu lisansının o kadar kısa sürede çıkması imkansız. filiz lisansı bile daha uzun sürede çıkıyor. ayrıca hadi parası olduğu için lisans işini halletmiş olsun, sezonun bitmesine 3-4 maç kala transfer sezonu kapalı olduğu için yine takıma katılamaz. tff ve fifa bu usulsüz transferi hiç mi araştırmadı, şampiyonluk yarışındaki takımlar hiç mi bu transfere itiraz etmeyi akıl etmedi? 4 maçta 6 gol atarak ayrıca bu adam nasıl gol kralı oluyor?

sait ve takımının o dönem yaşadığı şampiyonluk kesinlikle şaibeli ve dopinglidir. sait sarıoğlu'nun futbolcu lisansının iptal edilip, menajeri ile 10 yıl veya ömür boyu spordan ve futboldan men edilmelidir. o dönem içerisinde ikinci olan takımın şampiyonluğu verilmeli ve gol krallığı yarışında ikinci olan futbolcunun da dönem içerisinde yaşadığı kayıplar göz önünde bulundurularak beykoz'da iki tane daire tahsis edilmelidir.