Golden State Warriors, Tüm Başarısı ve Yeteneğine Rağmen Neden Antipatik Bulunuyor?

NBA'de son dört sezonda üç şampiyonluk kazanan ve bu sezon da kazanmaya çok yakın olan Warriors, epey yetenekli oyunculara sahip olmasına rağmen bazı çevreler tarafından sevimsiz bulunuyor. Bunun olası sebeplerini biraz inceleyelim.


golden state warriors, nba'in yeni nefret objesi haline gelmiş bir takım

genel olarak insanların fıtratında zayıftan yana olma hissi var ama gsw'nin problemi gerçekten bu mu tartışılır çünkü henüz çok da büyük başarıları yok. evet, son seneleri ciddi şekilde domine ettiler ama sonuçta son dönemde şimdilik üç defa şampiyon olabilmiş bir takım. geçen senelerde "çok uzun yıllar bu takıma rakip çıkamaz" deniyordu ama gelinen nokta da chris paul gibi yaşı geçkin ve james harden gibi ciddi defoları olan iki süperstar bile neredeyse onları eliyordu ki takımın geriye kalan kısmı gerçekten zayıf. mesela soru şu, geçen yıl kyrie irving cleveland'ta olsaydı, gsw final serisinde halen bu kadar kuvvetli favori olur muydu? ya da seneye houston mevcut kadrosuna bir süperstarı katarsa gsw yine de mutlak favori olacak mı?

bunların dışında gsw bu kadroyu çok uzun yıllar korumakta maddi olarak ciddi şekilde zorlanacak. yani kısaca ifade edilirse insanlar bu takımdan başarıları ve gelecek senelerde mutlak favori olması sebebiyle nefret etmiyor. yakın tarihte bile çok daha dominant ve başarılı takımlar (shaq-kobe lakers'ı) gördük. peki gsw neden bu kadar iğrenç bir takım? bence cevap oyuncularda...

draymond green

(bkz: bandwagoner)'ın (sporda sırf oyunları kazanıyor iyi gidiyor popüler falan diye bir takımı, oyuncuyu destekleyenler) sözlük tanımı olabilecek bir oyuncu. evet, takım için önemli bir parça ama kendi içinde yaşadığı ezikliği her zaman dışa vuruyor. gsw değil de başka bir takımda olsaydı/olsa kariyerinde all-star vb. büyük bir onur yaşamayacaktı. hatta bugün takımdan ayrılsa harrison barnes'a benzer bir kariyer yaşayacak.

her maç rakiplere meydan okumaları gerçekten rahatsızlık edici, bugün durant-curry gölgesinde olmazsa ortalama bir takımı play-off iddiasına bile taşıyabilecek bir oyuncu değilken gelene atar gidene atar; babasının kucağında ..... bezliyken gelene geçene ananı .... diyen ahlaksız çocuk gibi. atarlarının bir anlamı olduğunu sanıyor ya da curry-durant olmazsa bir hiç olduğunu kendisi dahil herkesin bildiğini bilmiyormuş gibi davranmayı seviyor.

klay thompson

acıların çocuğu , hep isyankar, hapçı-çeteci bir imaj çizmeye çalışıyor ama hep babası yüzünden. zamanında onu hep mahrumiyet içinde büyütmüş olmalı, küçükken yaşadığı acıları anlayamazsınız.

işin dalgası bir yana konuşmalarını dinlerseniz kusma hissi yaşıyorsunuz, babası eski bir nba oyuncusu; kendi zamanında ortalama insanlara göre çok daha iyi ekonomik şartlar altında yaşamış bir insanın ne tür dertleri olabilir? bayağı ciddi dertleri olabilir ama nba'in politikasından dolayı nba oyuncuları kendi geçmişindeki ciddi sıkıntıları gizliyorlar. klay thompson'a gelinceye kadar bir dünya gerçek sıkıntı yaşamış oyuncu var. lebron'a sert çocuk tribi çekecek kadar gerçek hayattan kopmuş durumda. o yüzden her konuşmasında, tavrında ağzına kürekle vurma isteği uyandırıyor.

geçen yıldan, green ve lebron'un tartışması üzerine.


kevin durant

senelerin melek yüzlü oyuncusuydu ama oklahoma city thunder ayrılığı sonrası gsw tercihi onu ciddi şekilde yıprattı, okuduğum kadarıyla bu hamle sonrası menajerine onu engellemediği için küfür bile etmiş/pişman olmuş ama iş işten geçti ve bütün basketbol severler onu nba'in katili olarak görüyor. russell westbrook'un bu durumdan yararlanma isteği ile iyice göze battı ve muhtemelen baskı altında olduğu için eski sempatik tavırları kayboldu. nba'in en sevilmeyen oyuncuları arasında.

stephen curry

çocukluğundan beri hak ettiği değeri hiç görmedi ama demek ki bu ona o kadar koymuş ki son senelerde ego patlaması yaşıyor, eski efendi çocuk imajından bayağı uzaklaştı, yine de takımında diğer oyunculara göre son derece sempatik kalıyor. (bkz: baz etkisi)

Bu içerikler de ilginizi çekebilir