Göle Düşen Otobüsten 20 Kişiyi Kurtaran Kahraman Yüzücü: Shavarsh Karapetyan

Eylül 1976'da gerçek bir kahramanlık hikayesinin başrolü olan Ermeni asıllı Sovyet yüzücü Shavarsh Karapetyan'ın hikayesi.
Göle Düşen Otobüsten 20 Kişiyi Kurtaran Kahraman Yüzücü: Shavarsh Karapetyan

tam adıyla shavarsh vladimirovich karapetyan; 1953 doğumlu,  11 dünya rekoru, 17 dünya, 13 avrupa, 7 sovyet şampiyonluğu sahibi bir ermeni asıllı sovyet yüzücü.

16 eylül 1976'da erivan'da günlük koşusunu yaparken bir otobüsün baraj duvarını yıkarak göle düştüğüne şahit olur. tereddüt etmeksizin göle dalan karapetyan, her defasında bir kişi olmak üzere toplamda 20 kişiyi 25 metre derinlikten kurtarır. aslında daha fazla kişiyi kurtarmıştır fakat bunlardan 20 tanesi hayatta kalmıştır.


bir dalışında aşırı yorgunluktan insan zannederek yanlışlıkla bir koltuğu çıkarır ve sonradan yapılan bir röportajında: “çok fazla dalış yapamayacağımı biliyordum, bu sebeple hata yapmamam gerektiğini de. aşağısı çok karanlıktı ve ben hiçbir şey göremiyordum. o sıra bir yolcu yerine bir koltuk çıkarmışım. koltuk yerine birini daha kurtarabilirdim. hala o koltuk rüyalarıma giriyor" diyecektir.

tabii bu yaptığının bedeli olarak ne yazık ki karapetyan'ın spor hayatı sona erer. zatürre ve çeşitli yaralanmalar sonucu 45 gün hastanede müşahade altında tutulur.

19 şubat 1985 yılında ise moskova'da yanmakta olan bir binadan yine birçok kişiyi kurtarır.


sonrasında daha "basit" bir hayat yaşamak için kendisine moskova'da bir ayakkabı tamiratı dükkanı açar.

gösterdiği kahramanlıklar nedeniyle birçok onur madalyası kazanmıştır.