Google Chrome Üzerinden Netflix'in 1080p Çözünürlükte İzlenememesi

İlginç bir şekilde Google Chrome tarayıcısı üzerinden Netflix, en fazla 720p çözünürlüğüyle izlenebiliyor. Eğer Netflix'i bilgisayar üzerinden kullananlardansanız ve 720p'nin üzerinde görüntü kalitesi almak istiyorsanız sizi kısaca bilgilendirelim.
Google Chrome Üzerinden Netflix'in 1080p Çözünürlükte İzlenememesi

netflix'i bilgisayardan izliyorsanız, 1080p + yüksek bitrate ve surround ses ile izlemek istiyorsanız microsoft store'daki netflix uygulamasını indirmeniz gerekiyor. çoğu kişinin bilmediği bir şey söyliyeyim: google chrome'dan netflix izliyorsanız size verilen görüntü 720p.

1080p veya daha yüksek çözünürlük, yüksek bitrate ve surround ses için: microsoft store'daki netflix uygulamasını buradan indirebilirsiniz.

1080p veya daha yüksek çözünürlük için: microsoft edge, explorer, safari, chromium edge

tekrar söylüyorum: eğer 42 tl veriyorsanız google chrome'dan izlemeyin. izlediğiniz görüntü 720p.

hangi çözünürlükte izlediğinizi öğrenmek için; 

https://www.netflix.com/title/80018499 bu test linkindeki ilk videoyu açın. sağ üste 1280 x 720 ise anlayacağınız üzeri 720p'dir) bazen uygulamadan acıncada düşük çözünürlük yazabilir. başka bir test videosu açın. yine bakın. düşük çözünürlük göstermesinin sebebi başta düşük çözünürlük gösterip sonra hd'ye geçmesi.

ctrl+alt+shift+d basarak bitrate ve bir çok değeride görebilirsiniz.

ayrıca netflix.com'a girip sağ üst'ten hesap > yürütme ayarları > ekran başına veri kullanımı > yüksek yapın. (birden fazla profil varsa hepsi için yapmalısınız).


microsoft store netflix uygulamasında ise sağ üstteki 3 nokta > ayarlar > video kalitesi > yüksek yapıyoruz.

Ekşi Sözlük'te Tartışma Yaratan Bir Yazı: Bir Orta Sınıf Budalalığı Olarak Netflix

Netflix İzlerken İngilizce Öğrenmenize Yardımcı Olacak Bir Google Chrome Eklentisi