Google'ın İnternet Üzerinden Oyun Stream Edeceği Yeni Platformu: Google Stadia

Google Stadia nedir, özellikleri nelerdir, Türkiye'den kullanılabilecek mi, gerekli araçlar nelerdir gibi sorular henüz yeni bir platform için ilk akla gelen şeyler. Bir bakalım.
Google'ın İnternet Üzerinden Oyun Stream Edeceği Yeni Platformu: Google Stadia

google'ın gün itibariyle duyurduğu yeni oyun cihazı. ancak konsollarda olduğu gibi oyunu alıp yükleyerek değil, buluttan stream yaparak oyunları kullanıcılara ulaştıracağı açıklandı.

https://store.google.com/magazine/stadia

stadia tam olarak bir konsol veya benzer mantıkla çalışan bir cihaz değil. bu platforma internet tarayıcılarından, bilgisayarlardan, televizyonlardan ve mobil cihazlardan erişim sağlanabilecek. google, tanıtım videosunda birisinin oyuna chromebook'da başladığını, ardından telefona geçtiğini ve kaldığı yerde bırakarak bilgisayardan devam ettiğini gösterdi.


stadia'nın teknik özellikleri 60 fps, hdr ve 4k çözünürlük destekleyeceği yönünde ancak gelecek zamanlarda 8k çözünürlüğe ve 120 fps'e kadar geliştirilebileceğinden bahsediliyor. tanıtım sırasında assassin's creed odyssey ve doom eternal oyunlarının cihaz üzerinden oynanılışı gösterildi.

cihaz yanında bir oyun kumandasıyla birlikte gelecek ve alışık olduğumuz gamepadlere benzeyecek ancak ek olarak gamepad kablosuz ağ bağlantısı üzerinden bulut sistemine bağlanabilecek ve doğrudan youtube'a içerik eklemeye olanak sağlayacak.

cihazın çıkış tarihi ve fiyatıyla ilgili bilgi verilmedi ancak bu sene içerisinde çıkması ve ilk etapta amerika, kanada ve avrupa'da satışa sunulması bekleniyor. vr desteği ve üyelik ücreti hakkında da kesin bir bilgi verilmedi.

stadia google'ın veri merkezlerinden hizmet sunacak. google'ın 200'ün üzerinde ülkede veri merkezi bulunuyor ve bu merkezler fiber optik kablolarla donatılmış durumda.

google, assassin's creed odyssey gibi son çıkan oyunlara bile erişimin saniyeler içinde gerçekleşeceğini ve oyun oynarken herhangi bir sorun yaşanmayacağını belirtmiş.

google'ın amacı son çıkan oyunlara bile herkesin kolayca erişebileceği ve platform savaşları arasındaki bariyerleri kaldırmayaca çalışmak olarak belirtilmiş.

Google Stadia duyurusunun sade bir özeti


daha önce donanım olarak google glass ile, sosyal medya olarak google plus ile bocalayan google'ın bu atağı oyun dünyasını pek etkileyecek gibi görünmüyor zira buluttan oyun stream eden cihazlar ve hizmetler zaten bulunuyor. playstation now ve xbox game pass yıllardır bulunuyor ancak genellikle buralara oyunlar ilk çıktığı zaman değil, üzerinden biraz zaman geçtikten sonra geliyor. google eğer ilk çıkan oyunları sisteme hemen eklerse belki şansı olabilir. aksi durumda steam machine gibi birkaç yıl içerisinde unutulup gitmeye mahkum olacaktır.

ek olarak oyunu bir cihazdan başlatıp, diğerinden devam etme olayı da yeni değil, playstation 4 üzerinden oynanan oyunları playstation vita ekranından oynamak veya oyun normal oynansa bile vita'yı ikinci bir gamepad olarak kullanmak playstation 4'ün çıkışından beri var olan bir sistem. geçtiğimiz günlerde ise ios cihazlara gelen bir uygulama ile oyunları ios cihazlarda oynamak mümkün hale geldi. nintendo switch ise çıkışından beri benzer bir model sunuyor.

Apex Legends Oyununda İşinize Yarayabilecek 13 Taktik

Bağımlılık Yapan Marvel Contest of Champions Hakkında İşinize Yarayacak Tüyolar