Görenleri Hayran Bırakan Birbirinden İlginç Ağaçlar

Farklı yapıları ve şekilleriyle görenleri etkileyen, dünyanın birbirinden ilginç ağaçlarına bir bakalım.
Görenleri Hayran Bırakan Birbirinden İlginç Ağaçlar

dünyamız ve onun içindeki tüm canlıların faydası için hayati öneme sahip olmaları bir yana, sanırım ağaçlar gezegeni dekore eden en güzel canlılar. bırakın onları canlı olarak doğada görmeyi, internette gezinirken resimlerine bile denk gelsek aklımızı başımızdan alabilecek kadar güzel olduklarını anlayabiliyoruz. insanoğlu çeşitli sebeplerle dünyanın dört bir yanındaki ağaçların neslini, nesebini kurutup bitirmeden buraya en ikonik ve en ilginç ağaçların bir listesini bırakalım.

el arbol del tule (tule ağacı)

meksika'nın oaxaca eyaletinde , santa maría del tule şehir merkezindeki kilise arazisinde bulunan ve bir tür montezuma selvi ağacı olan tule ağacı dünyadaki en büyük ağaçlardan birisi muhtemelen. gövdesinin çevresi tam 42 metreymiş. ağaç o kadar büyük ki, bir ağaç görünümünde birden fazla ağaç var sanılmış yıllarca. yapılan dna testi sonucunda tek bir ağaç olduğu anlaşılmış. ağacın yaşı ile ilgili tahminler 1200 ile 3000 yıl arasında değişse de en bilimsel yaklaşım 1433 ile 1600 yıl arası bir ömre sahip olduğunu ortaya koymuş. ağacın ağırlığı 509 ton olarak ölçülmüş.


wisteria ağacı

latincesi wisteria sinensis olan, ülkemizde mor salkım ağacı adıyla bilinen bu ağaç, özellikle nisan ayında çiçek açmaya başladığında akıllara zarar bir güzellik ortaya çıkıyor. resimlerine baktığımda yağlı boya bir tabloya bakıyormuşum hissiyatı veren bu ağacın görülebileceği en güzel yerlerden bir tanesi japonya'daki kawachi wisteria garden isimli wisteria bahçesi. japonya ve çin bu ağacın en yoğun popülasyonunun olduğu ülkeler.


baobab ağacı 

boyları 18 metreyi bulabilen bu ağaç, asya ve afrika'nın tropikal bölgelerinde yetişir. baobab ağaçlarının oluşturduğu en güzel manzara ise baobablar bulvarında yer alır. baobablar bulvarı, batı madagaskar'da morondava ile belon'i tsiribihina arasındaki toprak yolu kaplayan ünlü bir ağaç grubuna deniyor. buradaki ağaçlar 800 yaşın üzerindedir ve öyle çarpıcı bir görüntüsü vardır ki dünyanın her yerinden gelen ziyaretçileri ağırlar. burası kesinlikle yaşadığımız dünyanın en özel yerlerinden birisi. ölmeden görülmesi gereken yerlerden.


sokotra ejder kanı ağacı

ejder kanı ağacı; yemen'in sokotra takımadalarında yetişen, öteki dünyaya aitmiş gibi duran çok etkileyici bir ağaç. gerek ağaca adını veren kan kırmızı reçinesi, gerekse sıra dışı görüntüsüyle bu dünya için nadide bir ağaç. ne yazık ki bu özel ağacın conservation pozisyonu "savunmasız" olarak geçiyor. uzmanlar, dünyadaki birçok tür gibi bu ağacın da geleceğini tehlike altında görüyorlar.


cotton tree (pamuk ağacı)

sierra leone'nin başkenti freetown'un eski kent merkezinde , beton bir çitle çevrili ve döner kavşağın tam göbeğinde devasa bir pamuk ağacı (ceiba pentandra) duruyor. bu ağaç freetown'un en ikonik sembolü ve freetown'un bilinen en yaşlı pamuk ağacı. 1787'de ilk ingiliz yerleşimciler freetown'a geldiklerinde bu ağaç oradaymış. 


boab prison tree (boab hapishane ağacı) 

batı avustralya'nın derby bölgesinde bulunuyor. eskiden ağacın devasa gövdesinin içindeki boşlukta mahkumların tutulduğu söyleniyor. 1500 yaşında olan bu ağacın çok enteresan bir şekli var. 


the major oak (binbaşı meşesi)

ingilizler, "eğer robinhood sherwood hikayesinin yarısıysa, diğer yarısı da onu tamamlayan eski meşe ağacıdır" diyor. ingiltere- nottinghamshire bölgesindeki bu kadim meşe ağacı belki 800 belki de 1000 yaşında. yerel folklora göre binbaşı meşesi, robin hood'un o ve haydutlar grubunun uyuduğu bir barınak görevi görmüştü. 

tabii ki tüm meşe ağaçları binbaşı lakabı ile adlandırılamaz. 1790'da asker ve antikacı binbaşı hayman rooke (1723-1806), bölgedeki meşe ağaçlarını detaylandıran bir kitap yazdı ve insanlar onun onuruna ağaçtan binbaşı meşe olarak bahsetmeye başladılar.


yaşam ağacı

bahreyn'de çölün ortasında yeşermiş bir ağaç var. bu bir mesquite ağacı. ağaçtan "hayat ağacı ya da yerel dilde adıyla shajarat-al-hayat, 400 yılı aşkın bir süredir bahreyn çölünün kalbinde duran mest edici yalnız bir ağaçtır" diye bahsediyorlar. ağacın 400 ile 500 yıl arasında yaşı olduğu söyleniyor.


tanrı'nın sedirleri

bu ağaçlar, kuzey lübnan'ın dağlarında yaklaşık 400 lübnan sedir ağacından oluşan küçük bir ormandır. onlar, eski zamanlarda bu bölgede gelişen lübnan sedirlerinin geniş ormanlarından hayatta kalan son ağaçlar olarak biliniyorlar. bu ağaçlar tarihsel olarak son derce ünlüler. onlarla ilgili incil'de 70'den fazla kez bahsedilir. eski mısırlılar reçinesini mumyalamada, hazreti süleyman da kudüs'teki birinci tapınağın yapımında yine bu ünlü ağaçları kullanmıştır.

yalnız selvi- lone cypress 

monterey civarındaki bu ağacın olduğu tepe muhtemelen bölgedeki en meşhur yer. monterey cypress (selvi), california central coast'a özgü bir selvi türüdür. bu ağaç türü, doğada monterey ve carmel yakınlarındaki iki küçük popülasyonla sınırlı. yalnız selvi ise yüzyıllardır tek başına duruyor ve pasifik'in nefes kesen kıyı manzaralarından birisine bakıyor.

los angeles times, bu ağacı şu şekilde tanımlıyor: mısır için piramitler ne ise, paris için eyfel kulesi ne ise, monterey yarımadası için de bu ağaç odur.


türkiye'nin ikonik ağaçları-anıt ağaçlar:


yürüyen köşk ağacı

ulu önderimizin dallarının kesilmesine müsade etmeyip onun yerine köşkü raylarla ileriye taşıttığı anıt ağacımız.


bursa inkaya çınarı

türkiye'nin en önemli anıt ağaçlarındandır.


ambar katran antalya

antalya'nın kumluca ilçesi dibek tabiatı koruma alanında bulunan ve yöre halkının 'ambar katran' olarak adlandırdığı sedir ağacının dünyada bilenen en yaşlı sedir olduğu sanılıyor.


teos zeytin ağacı

izmir'in teos antik kentindeki bu ağaç 2000 yaşında. bilinen en yaşlı zeytin ağaçlarından.


mamatlar meşe ağacı

1000 yaşında ve ülkemizin en yaşlı meşe ağacı.


aslan kavak çınar ağacı

ismi kavak ama kendisi çınar ağacı. izmir bayındır'da bulunuyor ve türkiye'nin gövdesi en geniş ağacı.