GoT'un 7. Sezonundaki Geçmişe Verilen Referansları Anlamayanlar İçin Kısa Bir Özet

Game of Thrones'taki olayları sadece diziden takip ediyorsanız, kitapla hiç alakanız yoksa ve 7. sezondaki bazı detayları anlayamıyorsanız Sözlük yazarı ''psikopatizm''in diziden önceki dönemin kısa bir özetini anlattığı yazısını okumalısınız.
GoT'un 7. Sezonundaki Geçmişe Verilen Referansları Anlamayanlar İçin Kısa Bir Özet
HBO


en başta aegon i targaryen, iki kız kardeşi/eşleri, 3 ejderhası ve ordusuyla birlikte 7 krallığın 6'sını fethetti. aegon'un küçük kız kardeşi rhaenys targaryen, ejderhası meraxes'le birlikte dorne'u fethetmeye çalışırken öldürüldüler. aegon sadece dorne'u ele geçiremedi. daha sonraki yüzyıllarda aralarında kız alıp vererek martell hanesiyle barış sağlamışlar ve dorne'u aralarına katmışlardır.

bu savaşlar sırasında mern gardener adlı bir kral öldü ve soyu tükenmiş oldu. gardener hanesinin hizmetkârları olan tyrelller aegon'a diz çöküp yüksek bahçeyi teslim edince menzil lordu ve güneyin koruyucuları ilan edildiler.

aegon, öldürdüğü düşmanlarının kılıçlarını toplayıp ejderha ateşinde eriterek demir tahtı yaptı.

Aegon

ileriki dönemlerde bir taht kavgası yüzünden çıkan ve ejderhaların dansı denilen iç savaş sırasında birçok ejderha öldürüldü. targaryenler'in en korkulan yanı olan ejderhaların nesli büyük ölçüde azalmış oldu. sonradan doğanlar sağlıksız ve zayıftı. bir süre sonra nesillerinin tamamen tükendiği kabul edildi.

targaryen hanesi gelenekleri gereği ve saf kan takıntıları yüzünden akraba evlilikleri yapıyorlardı. tabi arada birçok gayri meşru çocuk ortaya çıktı ve bunlar daha sonra blackfyre soyadını alarak targaryenler'e karşı dönem dönem isyan çıkardılar. bu da targaryenler'in gücünü azaltan olaylardan biridir.

deli kral olarak bilinen aerys ii targaryen'in 3 çocuğu vardı. rhaegar, viserys ve daenerys. rhaegar targaryen yakışıklı, romantik ve asil bir prensti. kralın eli tywin lannister, kızı cersei'yi rhaegar ile evlendirmek istiyordu fakat aerys onu oberyn martell* 'in kız kardeşi elia martell ile evlendirdi. bu evlilikten iki çocuğu oldu. rhaegar, elia'yla evlenmeyi istemiyordu ama martelller'in düşmanlara karşı desteği için gerekliydi.

Aerys II Targaryen

rhaegar, ned stark'ın kız kardeşi lyanna stark'ı seviyordu ve onu kaçırdı. ama o robert baratheon'ın nişanlısıydı.

lyanna'nın kaçırılması üzere asabi bir yapısı olan ned'in abisi, catelyn tully'in nişanlısı, brandon stark, yanına birkaç atlı alıp king's landing'e geldi. rhaegar'ın bu hareketinin ölümle cezalandırılmasını ve lyanna'nın geri verilmesini deli kral aerys'ten istedi. bunun üzerine zindana atıldı ve kefaletini ödemesi için babası rickard çağrıldı.

rickard stark da geldi ve oğlunun dövüşle yargılanmasını istedi. bunun üzerine deli kral şampiyonu olarak çılgın ateşi seçti ve oğlu brandon'ın gözü önünde babası canlı canlı yakıldı. onu kurtarmak için çırpınan oğlu brandon da boğazına bağlı olan zincirden dolayı boğularak öldü. nişanlısı olan catelyn, ned stark ile evlendirildi ve starklar, tullyler'in desteğini kazanmış oldu.

Rickard Stark

bu olayların üzerine aşık olduğu nişanlısı kaçırıldığı için robert, babası ve abisi öldürülen, kız kardeşi kaçırılan ned stark'la birlik oldu ve yanlarına başka birkaç hanenin de desteğini alıp isyan çıkardı. orduyla king's landing'e geldiler.

geldiklerinde targaryenler'in tarafında olan lannisterlar, tywin'in emriyle (kaybedeceklerine inandığı için) ihanet ettiler ve şehrin kapısını açtılar. deli kral aerys, jaime lannister tarafından öldürüldü. şehirde büyük bir kıyım oldu. tüm targaryenler robert'ın isteği üzerine öldürüldü. bu kıyımı gören ned'in robert ile arası bir süre bozuldu fakat lyanna'nın ölümünden sonra tekrar barıştılar.

elia martell'in rhaegar targaryen'den rhaenys ve aegon isimli iki çocuğu vardı. mountain tarafından oğlu aegon'un kafasının parçalandığını gördükten sonra elia tecavüz edilip öldürüldü. kızı rhaenys ise 50 kez bıçaklandı. elia'nın aslında deli kralın eşi ve çocuklarıyla kaçması planlanıyordu fakat martelller'in desteğinden emin olmak için kalede tutuldu.

Elia Martell

savaş sırasında rhaegar targaryen, robert baratheon ile teke tek bir dövüşe girdi ve kaybederek öldü. robert oldukça iri bir adamdı ve çekicini çok sert şekilde rhaegar'ın zırhlı göğsüne vurarak parçaladı ve rhaegar'ın kanını nehre döktü.

baratheonlar'ın kanında yarı targaryen kanı taşıdığı iddia edildiği ve savaşı kazandığı için robert baratheon tahta oturdu ve westeros'un kralı oldu. daha sonra tywin, kızı cersei'yi onunla evlendirdi. karısına hiç ilgisi olmayan robert, fahişelerle çok zaman geçirmeye başladı ve sürekli yiyip içip götü göbeği iyice salarak dizideki haline geldi.

son olarak, rhaegar targaryen ve lyanna stark'ın bir çocukları olmuştu. dizide gösterildiği üzere bu kişi jon snow. ned gerçeği biliyordu fakat sakladı. robert'ın targaryenler'e olan nefretini bildiğinden, kendi kanından olduğunu söyleyerek onu savaştan sonra evine getirmişti.


yani jon snow, daenerys'in abisinin çocuğu. yarı targaryen, yarı stark kanı taşıyor. buz ve ateşin şarkısı.