Göz ya da Saçta Görülen Renk Farklılığı: Heterokromi

Genetik olabileceği gibi sonradan da ortaya çıkabilen bu mutasyonu özellikle kedi ve köpeklerde sıklıkla görürüz. Peki heterokromi nedir, nasıl meydana gelir?
Göz ya da Saçta Görülen Renk Farklılığı: Heterokromi

heterokromi; ekseriyetle gözlerde, bazen saç ve deride de gözlenebilen renklenme farklılığıdır. vücuttaki her türlü renklenmede görev alan melanin pigmentinin göreceli olarak fazla ya da az dağılımından kaynaklanır. bu dağılım farklılığının sebebi ise otozomal kromozomlarda meydana gelen bir mutasyondur.


göz rengimiz, birden fazla gen tarafından belirlenir ve çevresel faktörler ile değişebilir. göz rengimizi sarı, kahverengi ve gri renkler belirler. kişide bulunan renk miktarı ile de kişiler arası renk farklılıkları oluşur.

heterokromi, doğuştan yani genetik olabildiği gibi sonradan çevresel faktörlerle, hastalık, travma ve basit yaralanmalar gibi nedenlerle de oluşabilir. bu nedenle sonradan oluşan bir heterokrominiz var ise doktora gitmenizde fayda var.


heterokromiyi sıralayacak olursak;

- tam heterokromi: iki irisin rengi birbirinden farklıdır.

- bölgesel heterokromi: irisin aynı bölgesinde iki farklı renk bulunur ve insanlarda nadir görülür.


- merkezi heterokromi: irisin iç veya dış kısmının biribirinden farklı renkte olmasıdır. burada iris az miktarda melanin içerir. irisin gerçek rengi ise dış kısmında bulunan renktir. merkezi heterokromi, aynı zamanda "kedi gözü" olarak da adlandırılır.