Greenwich Gözlemevi Neden Global Saat Sisteminin Başlangıcı Olarak Kabul Ediliyor?

Greenwich, Londra'nın güneydoğusunda yer alan bir semt. Aynı zamanda bu semtten başlangıç meridyeni de geçiyor ve başlangıç meridyenine ev sahipliği yapan gözlemevi de global saat sistemininin başlangıç noktası olarak kabul ediliyor. Bunun hikayesini Sözlük yazarı ''kaliyuga'' anlatmış.
Greenwich Gözlemevi Neden Global Saat Sisteminin Başlangıcı Olarak Kabul Ediliyor?
iStock.com / yasmineturner

bugün sıfırıncı meridyenin geçtiği greenwich gözlemevinin global saat sisteminin başlangıç noktası olarak alınmasının hikayesi oldukça ilginç.

bir ülkenin bütün şehirlerinde aynı saat dilimine uyma zorunluluğu getiren ve global saat sistemine yol açan ülke ingiltere olduğu için hikaye ingiltereden.

eskiden her şehrin saati o şehirdeki güneşin doğuş batışına göre ayarlı olduğu için şehirlerin saatleri birbirine uyumlu değildi. örneğin londra'da saat 12:00 iken liverpool'da 12:20 olabiliyordu. sanayi devrimi ile birlikte fabrikalar hızla artınca üretim bandı mantığında işçilerin aynı saatte işe gelmesi ve makinaları çalıştırması önem kazandı. 

trenler diğer araçlardan çok daha hızlı olduğu için şehirler arasındaki saat farkları insanların kafalarını karıştırıp sorunlara yol açıyordu. o kadar ki tarifelerde trenin kalkış saati yazıyor ama uğradığı şehirlere varış saati yazılmıyordu her şehrin saat ayarı farklı olduğu için.

Başlangıç meridyeni - iStock.com

1847 de tren şirketleri kafa kafaya vererek bu işe bir çare buldular. tüm tren çizelgelerinin greenwich gözlemevi'ne göre ayarlanmasına karar verdiler. 

devamında ise birçok farklı şirket ve kurum trenlerin kalkış ve varış saatine göre ayarlamaya başladı kendi mesai saatlerini. nihayet 1880 de ingiliz hükümeti bir yasa çıkararak tüm ülkede saatlerin greenwich'e göre ayarlanmasını zorunlu kıldı. böylece bugün kullandığımız global saat dilimi sistemi doğdu.