Guinness'in de Dahil Olduğu Stout Bira Türü Tam Olarak Nedir?

Stout nedir? Lager'in popüler olduğu ülkemizde öteki bira çeşitlerine bir göz atmakta yarar var.
Guinness'in de Dahil Olduğu Stout Bira Türü Tam Olarak Nedir?
iStock

stout kavrulmuş malt veya arpadan yapılan, bu nedenle koyu renge sahip olan bira çeşidi. guinness bir stout'tır örneğin.

stoutlarla ilgili sık görünen bir yanılgı başka biralardan daha çok kalori içerdikleri veya daha alkollü olduklarıdır. her ne kadar stout adı ilk kullanılmaya başlandığında bir biranın yüksek alkollü olduğunu tanımlamak için kullanıldıysa da bugün stoutlar değişik alkol seviyelerinde üretilmektedir. yine genel örnek olarak bir guinness, bir pilsner veya pale ale ile yaklaşık aynı besin değerine ve alkol oranına sahiptir.

yaklaşık iki saat kavrulan malttan mamûl olması nedeniyle ekstra koyu ve ciddi şekilde ağır bir bira türü. keza maltlanmamış fakat hafif kavrulmuş buğday ve eser miktarda mercimekle sağlanan dantel biçimli koyu kahverengi köpüğü de bu biranın nişanesidir.

olması gereken alkol oranı %4-6 olmakla birlikte imperial denilen ve meşhur 1. petro dayının favorisi olan %10-12'lik versiyonu da vardır. ki genelde kışlık addedilir.


evde yapanlara naçizane tavsiyem, yoğun kahve aromalı cıncık şekerle şişeleme yapmalarıdır. derinden gelen kahve aroması, blackout kıvamlı bu birayı herkes tarafından içerebilir kılıyor.

ha bana kalırsa ben her türlü içerim, ki öyle de. fakat işte konu komşuyu da düşünmek lazım. ha birde şeker kamışı maleasından mamul esmer şekerle şişelenecekse, az atın.