Guitar Hero Oyun Serisi Neden Eski Popülerliğini Yitirdi?

2010'ların başında özellikle lise ve üniversite gençliğinin favori buluşma aktivitesi haline gelen Guitar Hero, geçen yıllar içinde yenilenmedi ve mevcut oyunlara olan talep de oldukça azaldı. Yapımcı firma Activision, son olarak 9 Şubat 2011'de oyunu sona erdirdiğini açıklamıştı. Peki neden böyle oldu?
Guitar Hero Oyun Serisi Neden Eski Popülerliğini Yitirdi?

guitar hero, 2011'de activision tarafından "sonlandırıldığı" duyurulan oyun serisidir. mevcut oyunlara yüklenebilir içerik bir süre daha verilmeye devam edilecek (2018'e kadar devam etti) ancak yeni "hero" oyunları artık geliştirilmeyecek. yani dj hero'nun ve band hero'nun da artık yenisi olmayacak.

guitar hero'nun sonunu birçok yoruma göre iki şey hazırladı

birincisi, serinin başlarda çok satması sonucu iştahı kabaran yapımcıların neredeyse 2-3 ayda bir yeni bir oyun çıkarmasıydı. oyunların temel olarak bir öncekine göre bir fark getirmemesi ve çalınması eğlenceli şarkıların çoğunun zaman içinde azalması ile, guitar hero sevenler her yeni versiyon için tam bir oyun parası vermekten zaman içinde soğudular. oysa belki de yeni oyun çıkarmak yerine downloadable content'i arttırmak ve sadece oyun mekaniklerinde ciddi bir değişiklik olacaksa yeni bir versiyon çıkarmak daha sağlıklı bir tercih olacaktı.


ikinci faktör ise oyunun fiyatları ve enstrümanların sadece bu oyuna özgü olmaları oldu

her ne kadar sadece gitar plastik enstrümanı ile bir oyunun amerika fiyatı 100 dolar civarında, türkiye şartlarında bizim oyunlara vermeye alıştığımız yanında cûzi bir rakam olsa da, amerikan oyun severleri buna çok alışık değil. türkiye'de guitar hero'yu alanlar, neredeyse 2.000 liraya satılan iphone için geceyarısı kuyrukta beklemeye razı kitle ile aynı ama amerika'da oyun bu kadar pahalı olmamalı. ayrıca, serinin her yeni versiyonunda pazarlanmaya çalışılan gitarlar ve davulların, başka hiçbir oyunda işe yaramayan cihazlar olması da, sanırım oyunun severlerini soğutan başka bir faktör oldu.


müzik oyunları fırtına gibi esti ama erken duruldu görünüyor. bundan sonra bu alanda ne gelişmeler olacak merakla bekleyeceğiz.

2015'te yeni bir oyun geldi: Guitar Hero Live

Yalnızca gitara odaklanan bu yeni Guitar Hero oyunu maalesef satış rakamları açısından Activision'ın beklentilerini karşılayamadı. Guitar Hero efsanesi yeniden parlayamadı anlayacağınız. Buna sebep olarak ise yukarıdakiler gösterilebilir. Oyunun satışı ise devam ediyor...


Bazı Oyunları Oynamaktan Neden Sıkılmayız?