Gülüşüyle Hatırladığımız Adile Naşit'in Pek Kimselerin Bilmediği Büyük Evlat Acısı

Oğlu Ahmet Keskiner'i henüz 15 yaşındayken kaybeden Adile Naşit, o günden sonra nasıl hepimizin ''Masalcı Teyze''si oldu?
Gülüşüyle Hatırladığımız Adile Naşit'in Pek Kimselerin Bilmediği Büyük Evlat Acısı

adile naşit, daha annesi amelya hanım’ı kaybedeli çok bir süre olmamıştı. annesinin üzüntüsünü kalbinde taze bir şekilde hissederken, esas darbelerden birisini de tek çocuğu olan ahmet’ten aldı. oğlu ahmet, büyümüş ve okula başlamıştı. bu hastalığı, ahmet ikinci sınıftayken öğrendiler. rahatsızlanması sonucu hastaneye götürdüklerinde, kalbinin doğuştan delik olduğunu ve ameliyat olması gerektiğini öğrendiler. ahmet, uzunca bir süre okula gidemeyip, sınavları dışarıdan vererek sınıf geçmeye başladı. bu şekilde ortaokula kadar gelmişti ancak ortaokulun bitirme sınavları döneminde artık ciddi bir şekilde rahatsızlanmıştı. doktorlar, ahmet’in hemen ameliyata alınması gerektiğini söylediler; lâkin bu ameliyat sadece amerika birleşik devletleri’nde yapılıyordu ve ailenin bu ameliyatın masraflarını karşılayacak maddi gücü yoktu. tabii imdada sanat camiası yetişti. o dönemin parasıyla 100 bin gerekiyordu ve sanatçılar, tiyatrolar, gazeteler bir ortak güç oluşturmaya çalıştılar. istanbul tiyatroları bir gecelik gelirlerini bağışladı, dönemin gazeteleri de paranın kalanını denkleştirmek adına kampanyalar düzenledi.


adile naşit, oğlu ahmet’i ameliyat olması için abd’ye göndermek istemektedir; ancak ahmet ile ilgilenen doktorlar, “ameliyatı biz de yapabiliriz.“ diyerek yurt dışına gitmesine adeta engel olurlar. oğulları ahmet, geçirdiği ameliyattan sonra beklenmedik bir şekilde komaya girer ve 16 haziran 1966 tarihinde hayata gözlerini yumar. adile naşit ise, oğlu ahmet’in vefat haberini izmir’de turnedeyken, üstelik doğum gününden bir gün önce alır.

adile naşit, için için parçalansa da sahneye çıkar, oyununu oynar, ardından da uçağa binerek hemen oğlu ahmet’e gider. şunu da belirtmek lazım ki adile naşit, uçaktan deli gibi korkmakta ve avrupa seyahatlerine, uzun yolculuklara dahi arabayla gitmektedir. ömründe, uçağa bindiği nadir anlardan birisi de bir an önce oğlu ahmet’e kavuşmak için olmuştur. 16 yaşındayken hayata veda eden, son dönemlerinde artık yürüyemez hâle gelen oğlunun yanına gelene kadar üstünü paramparça etmiştir.

bunun tesiri öyle ağır olmuştur ki, adile naşit o günden sonra ne uçağa biner, ne de doğum gününü kutlar. aynı sene içinde hem annesini, hem oğlunu kaybeden naşit, kendisini tiyatro ve sinemaya adayarak insanları güldürür.


takvimi hemen 1981’e, oğlu ahmet’in vefatından 15 sene sonraya alıyoruz. oğlu ahmet’in vefatından sonra çocuklara daha da sıkı sıkıya bağlanan adile naşit, trt’de çocuklar için yapılan “uykudan önce” programında “masalcı teyze” olur. çocuklar, masalcı teyze’yi epeyce beğenirler. adile naşit her programa, o’nu izleyen çocukların isimlerini söyleyerek girer. 1981’deki ilk bölümde ismini anarak başladığı kişi de şüphesiz oğlu ahmet’in adı olur. program öyle beğenilir, öyle popüler olur, öyle başarılı olur ki 1985 yılında adile naşit “yılın annesi” seçilir. tabii program günaydın gazetesinin “yılın en başarılı çocuk programı” ödülünü de alır.

işte adile naşit'in, biricik oğlu ahmet'i kaybetme hikayesi, o saatten sonra kendini çocuklara adaması bu şekilde vuku bulmuştur.

kaynak: oyuncu yeşilçam yıldız sisteminde bir anti-yıldız kitabı