Gün İçinde Biraz Yalnız Kalmadan Yapamayan Introvertler Hakkında Yanlış Bilinen Şeyler

Kendini dinlemeyi pek seven introvertler hakında toplum fazla önyargılı.
Gün İçinde Biraz Yalnız Kalmadan Yapamayan Introvertler Hakkında Yanlış Bilinen Şeyler
Curb Your Enthusiasm

1) introvertler konuşmayı sevmez

introvertler konuşmaya değer bir konu yoksa ortada konuşmayı 'tercih' etmez. çünkü her gereksiz ve yersiz konuşma onu günlük hayatın temposunda yorar, rahatsız eder. boş muhabbet yapmayı istemeyeceği insanlarla muhatap içerisinde olmak dahi kendilerine rahatsız edici gelir. extrovert insanların facebook, instagram vesaire gibi sosyal platformlardan "ne kadar mutlu" olduklarını görmek bile onları yormaya yeter. böyle insanları hayatlarından çıkarmak pek olası değildir çünkü her 3 kişiden birisi introvert ise diğer iki kişi extrovert'tir ve bundan kaçışları yoktur.

Peter Parker, nam-ı diğer Örümcek-Adam.

2) introvertler utangaçtır

introvertler insanlardan korkmazlar, konuşmak için bir neden ararlar sadece.
benim bulunduğum ortamda birisiyle konuşmak için benim bir sebebimin olması lazım. yoksa sadece nasıl olduğunu sormak için o insanla muhatap olmak is-te-mi-yo-rum!
bana soru sor, saatlerce konuşayım, bir konudaki fikrimi iste bıktırana kadar hiç susmadan anlatayım, ama konu ufak konuşmalar gereksiz selamlaşmalara gelince bunlardan nefret ediyorum resmen. sürekli bir bugün canın mı sıkkın, "noldu modun niye düşük" (bu mod da yeni çıktı zaten ondan da nefret ediyorum, zırt pırt kullanılmasından) tarzı sorulara maruz kalmaktan. yahu ben yalnız olmayı seviyorum, yalnız yürümeyi, yalnız yemek yemeyi, sinemaya yalnız başıma gitmeyi, bıktım şu garip bir yaratıkmışım gibi davranmanızdan.

Sherlock

3) introvertler kabadır

kaba değiliz. ben kendim baya bir nazik olduğum için insanları kıramamaktan kendime zarar veriyorum bu çevremdeki insanların varlığından dolayı. birisine bişey sormak istiyorsam doğrudan sorarım, onunla illa small talk yapmak zorundaymışım gibi bir algı olmasını sevmiyorum ama o zaman da işi düşünce bize selam veriyor deniliyor ama işte hiç alakası yok, bunu anlatmamın mümkünatı yok işte.

Breaking Bad'ten Gale Boetticher.

4) introvertler insanları sevmez

introvertlerin hümanist olduğu belki kaç kere yazılmış ama bende tekrarliyim. insanları severler, ama topluluktan hoşlanmazlar, topluluk içerisindeki muhabbette hep yalnız, sessiz suskun kalırlar, çünkü çevre onun bütün enerjisini sülük gibi yapışıp emmiştir, nefret eder topluluk içerisinde bulunan yerlerden, mekanlardan.
sevgilisiyle gider, eğlenir, yaşar vesaire ama bu olaylar onu yorar, normalde tercih etmez. sakinlik her zaman yeğdir onlara göre. insanları ayırmaz ama yakın arkadaşları dışında kimseyle yüz göz olmayı istemez.

Daria Morgendorffer

5) introvertler dışarıya çıkmazlar (toplu aktivite vesaire)

geldik en nefret ettiğim kısma.

- akşam şuraya gidelim mi?
- hayır abi hayır istemiyorum, gelmek neden anlamıyorsunuz bu kadar basit bişeyi?

-hafta sonu çeşmeye gidelim?
-gitmeyelim????

-abi mal mısın asosyal misin niye gelmek istemiyorsun?
-introvertim abi bu kadar basit, hoşuma gitmiyor boş gezintiler bana, evde kalmayı yeğliyorum çoğu şeye, sen sağa sola gidip mutlu oluyorsan ben evde kalıp kendi enerjimi doldurarak mutlu oluyorum, oyun oynuyorum, kitap okuyorum, kendimle baş başa kalıyorum, müzik dinliyorum. kalabalık ortamlardan zerre hazzetmiyorum.

buradaki en önemli şey introvertlerin dışarıda uzun süre kalmaktan hoşlanmamaları.
sevgilinle sabahtan akşama kadar dışarda gezmek sizler için normal bir şey olabilir ama bizler için çok fazla.

atıyorum bir kafeye/bara gittin arkadaşlarınla millet gece geç saatlere kadar kalmak istiyor ama bizler gözlem yeteneğimiz ve algılarımız farklı yönde çalıştığı için o ortam alacağımız hazzı/mutluluğu aldığımızı düşünüp eve dönmek istiyoruz çünkü daha fazla bir değer katmayacak bize, bundan çok eminiz.

Brooklyn 99'dan Rosa Diaz.

6) introvertler sürekli yalnız kalmak ister

böyle bir dünya yok, elbet biz de sosyalleşmek isteriz ama sizler gibi bütün gün panpişimle selfie qeyfi veya eniştemle saçmalamacalar şeklinde değil, en yakın arkadaşımla gerekirse sessiz bir şekilde oturarak dahi sosyalleşebiliyoruz, yalnız hissetmiyoruz kendimizi yalnız kaldığımız zaman.

Big Bang Theory'den Raj Koothrappali.

7) introvertler gariptir

biz garip değiliz, siz anormalsiniz. bir insan ömrü boyunca sadece kendisiyle baş başa olduğu halde bunu görmezden gelip nasıl extravertlikten haz alıyor inan anlayabilmiş değilim. korkuları var muhtemelen yalnız kalmaktan. bizim yok iyiyiz biz.

introvertler popüler kültürden neeeeeeeeeeefret ederler. evet nefret ediyoruz, o sizin özentilik ile yaptığınız her türlü aktiviteden, paylaşımlarınızdan, trend olan bişeyleri satın almanızdan, gösteriş yapmanızdan, toplumun gösterdiği yoldan gitmenizden, genel geçer kuralların uygulanmasından, her şeyden nefret ederiz. aykırı olabiliriz ama garip değiliz.

The IT Crowd

8) introvertler nerdlerdir

introvertler kendi dünyalarında yaşar, sahte bile olsa extravertlerin yaşadığı mutluluğun sebebini anlayamazlar.
kendi dünyamızda çok daha eğleniriz ki biz, kendi kendimize konuşur, olayların nasıl yaşanacağı hakkında düşünüp yorumlar yaparız,
hayaller kurarız ve bunların hepsinin gerçekçilikten daha iyi olduğunu düşünürüz.

Bojack Horseman'dan Diane Nguyen.

9) introvertler rahatlamanın veya eğlenmenin yolunu bilmiyor

-hafta sonları çeşme'de kafe pi'de takılmıyorum diye,
-havuz başında ayak caps'i yollamıyorum diye,
-iş sonrası eve gidiyorum diye,
-berkecanların/merveeeelerin doğum gününe gitmiyorum diye,
-kop kop ortamlarında bulunmuyorum diye,
-arabayla oturup gezmiyorum diye,

eğlenmenin yolunu bilmiyorsam, ben gerçekten ölü bir insanmışım arkadaş.
bu yaptıklarınız bana o kadar nefret dolu geliyor ve beni yoruyorsunuz ki bunları şuanda düşünürken bile yoruldum resmen eve gitmek istiyorum.

Frank Underwood.

10) introvertler kendilerini düzeltip birer extravert haline gelebilirler

siz kendinizi düzeltseniz de toplum gerzekliklerinden uzaklaşıp düzgün birer insan olsanız nasıl olur acaba? biz mi değişikmişiz? yok artık.

bi de sizden şunları istiyorum çok fazla bişey değil cidden. teşekkürler.

Introvertlere nasıl değer verebilirsiniz?


kaynak

carl king -"introvertler hakkındaki 10 efsaneleşmiş/klişeleşmiş algı" 

Lisans Sonrası Kapağı Avustralya'ya Atmak İsteyenlere Tavsiyeler