Günde 3 Saat Bilgisayar Kullanan Birinin Mouse İmleci Ortalama Ne Kadar Mesafe Kateder?

Mouse (fare) imlecini ekranda gezdirdiğiniz mesafenin ne kadar olduğunu hiç düşündünüz mü? Sözlük yazarı "it was a bright cold day in april" düşünmüş ve hesaplamış.
Günde 3 Saat Bilgisayar Kullanan Birinin Mouse İmleci Ortalama Ne Kadar Mesafe Kateder?
iStock

mouse imlecinin katettiği mesafe... antin kuntin meraklarıma bir yenisi olarak eklendikten sonra ölçmeye karar verdiğim mesafedir. bu nedenle küçük bir uygulama aracılığı ile 4 günde, toplam 12 saat kullandığım bilgisayarımda mouse imleci ile katettiğim mesafeyi ölçmeye ve bazı hesaplar yapmaya karar verdim.

uygulama otomatik olarak ekran ölçünüzü tespit ediyor, kontrol edip onayladıktan sonra pc her açıldığında otomatik olarak başlayacak şekilde ayarlıyorsunuz ve kayda başlıyor.

uygulamaya göre 4 günde, toplam 12 saatlik kullanım sonucunda mouse imlecinin katettiği mesafe 1.098,77 metre. buna göre saatte kat edilen mesafe ise 91,56 metre.


sol tuşa tıklama: 4.917 (1.229,25/gün)
sağ tuşa tıklama: 307 (76,75/gün)
orta tuşa tıklama: 996 (249/gün)
tekerlek tıklaması: 10.391 (2.597,75/gün)

mouse'un tekerleğine kalemle bir işaret koyup kaç tıklama ile tam tur attığını da kontrol ettim ve 25 tıklama sesi ile 1 tam tur döndüğünü gördüm. buna göre günde tekerleği 103,91 kere tam tur döndürdüğüm ortaya çıkıyor.

ölçümü yaptığım bilgisayarımı hep aynı işlemler için kullanılıyor; ekşi sözlük'te gezinmek, okuma yapmak, ekşi şeyler için bir şeyler yazmak ve film izlemek. bu yüzden bu dört gündeki kullanım ortalaması olan 3 saat'i, hesaplama yaparken ortalama günlük kullanımım olarak kullanacağım. pc'nin, günde 3 saatten daha uzun süre kullanıldığı günler olduğu gibi hiç açılmadığı günler de mevcut bu nedenle tutarlı olacağını düşünüyorum.

verileri toparlayalım

bilgisayarı kullanmaya başladığım tarih: 1 ocak 2014
bugüne kadar kullanılan toplam gün: 3.142 gün
toplam kullanılan saat (3saat/gün): 9.426 saat
ortalama saatlik mesafe: 91,56 metre

bilgisayarı aldığım günden bu yana

mouse imlecinin katettiği toplam mesafe: 863.045 metre
mouse tekerleğininin toplam dönme sayısı: 326.485 tur
sol tuşun toplam tıklanma sayısı: 3.862.304
sağ tuşun toplam tıklanma sayısı: 964.594

ezcümle; pc'yi aldığım günden bu yana mouse imlecim, istanbul'dan sivas'a gidilebilecek kadar yol katetmiş. bu bilgi ne işimize yarayacak bilmiyorum ama ben merak ettim ve hesapladım.

hesaplayan adamlar gururla sundu...

notlar:

* ölçüme devam edeceğim ve ortalama mesafeyi doğrulamak üzere bir süre sonra hesabı kontrol edeceğim.

* ölçümü odoplus adlı uygulama ile yaptım. denemek isteyen şuradan indirebilir. (malwarebytes ile taradım ve virüs içermiyor ancak sizler kendiniz de kontrol edin, sorumluluk almam.)