Gündelik Hayatın Akışında Basit Seslerle İnsanın Beyin Orgazmı Yaşaması: ASMR

Bazen günlük hayatta gördüğümüz, dokunduğumuz veya dinlediğimiz bir şey sonrasında gelen anlamsız bir rahatlık, iyi hissetme durumu vardır. ASMR diye adlandırdığımız bu olay yüzünden şu anda Youtube'da rekor kıran paket açma, saç kesme videoları var. Bakalım bu sesler sizleri de rahatlatacak mı?
Gündelik Hayatın Akışında Basit Seslerle İnsanın Beyin Orgazmı Yaşaması: ASMR


asmr, ilk olarak dokunmatik telefonlar daha piyasa çıkmadan önce 3310 gibi telefonların çıkardığı pıt pıt tuş sesleriyle kendimde farkettiğim olay. 

yanımda biri sms atmak için yazarken o an bir işim yoksa eğer mesajın hiç bitmemesini isterdim. hemen ardından fısıltı geliyor; birinin uyuyor olmasından yada şehirlerarası bir otobüste bulunduğumuzdan yandaki ya da önümdeki sıralarda iki kadının fısıltıyla konuşması beni tuhaf bi şekilde dinlendiriyor ve uykuya dalmamı sağlıyordu. bunu otobüs seyahatlerinde halen yaşamaktayım. youtube'daki videolarda bunu görsellikle birleştirmişler kırmızı ojeler, makyaj ve mimiklerle süsleyenler var kimisi erotizmle birleştirmiş. ben bunu cinsel bir dürtüyle ilişkilendirmiyorum kendi adıma ama nasıl bir kimyamız varsa orgazm sonrasında yaşananlara benziyor etkileri. bu konuda bilimsel bir çalışma çok merak ediyorum.


yazarken aklıma gelen bir örnekte şu "foley". filmlerde sesçilerin kaydedemedikleri yada zayıf kalmış sesleri başka şekilde elde edip film üzerine senkronlaması anlamına geliyor film endüstrisinde. bunu yapanlara foley artist deniyor. sigaradan nefes çekerken çıkardığı yanma sesi, çakmak çıtırtısı, kadehdeki buzun şıngırdaması, ahşap tabanda yürüme sesleri gibi hepsi bu alanın içine giriyor. bunlarda bir nevi asmr etkisi yapabiliyor ki bob ross'un fırça sesi de bu şekildedir.

bu yaşıma kadar asmr duyguyusunu hissettim ve adını koymaya çalıştım. demek cidden varmış böyle bir şey. az önce öğrendim ve çok sevinçliyim şu an. artık insanlara "bu hocanın k harfini telaffuz edişi benim uykumu getiriyor " dediğimde oluşan kocaman gözlü garip bakışlardan kurtulacağım. deli değilmişim ben ya videoları bilem varmış bunların. bir tedavi şekliymiş hatta.

manyağıyım ben bu duygunun. sırf kalemliğinin fermuarını çekmesi bende bu duyguyu oluştuuyor diye yanımda oturan çocuğun kalemliğinin fermuarını defalarca açardım ki kapasın.


yaklaşık 4 sene önce de okuldan çıkışta koşar adımlarla eve gidip yemek programını açmamın nedeni de bundan başkası değildi. o programı yapan kadının tahta kaşıkla tencereye vuruşu, hareketleri, tok konuşması... müptelaydım bunlara. hala bazen izleyesim gelir ama maalesef artık yapmıyor program herhalde.

yine yıllar önce ersin karabulut, uykusuz'daki köşesinde bu duygudan fark etmeden de olsa bahsetmişti. arkadaşı çizim yapmaktan yorulmuş yarı uyur vaziyette masaya basını koymuşken kız arkadaşı gelir ve koluna dokunarak "kalk yerine yat" der ve o anda oluşan duyguyu arkadaşı ersin'e "orgazmdan daha zevkli bir şey" diye anlatır. ersin de bunu evde kendi kız arkadaşıyla dener ama hiçbir şey hissetmez falan. çok üzülmüştüm ben ersin'e o muhteşem şeyi hissedemediği için o zaman. demek ki bazı insanlar hissedemiyor hakikaten.

uyku sorunu çekenlere yardımcı olabilecek bir tür tepkidir asmr. youtube'da asmr üzerine birçok video var. öncelikle hangi seslerin size asmr verdiğini bulmanız lazım. örnek vermek gerekirse, çeşitli cisimleri tırmalama, tıklatma (tahta, cam vs.), klavye sesi, sayfa çevirme sesi, fısıltı, makas sesi vs.

sayfa çevirme


makas sesi


ortaya karışık birkaç video


roleplay tarzında asmr videoları


3d ses videoları


ingilizce'den farklı dillerde asmr videoları da bulunuyor. türkçe yok, varsa da ben görmedim.

korece


rusça


almanca


ispanyolca


irlandaca


benim gibi fransız aksanından falan hoşlanıyorsanız;

fransız aksanlı


rus aksanlı