Güneş Bir Anda Yok Olursa Ne Olur?

Yaydığı enerjiyle Dünya üzerindeki hayatın hemen hemen tamamının var olmasını sağlayan orta büyüklükte bir yıldız olan Güneş, aniden yok olursa neler yaşanır? Haberimizde izliyoruz.
Güneş Bir Anda Yok Olursa Ne Olur?
iStock.com / aryos

güneş yok olursa sırasıyla şunlar olur:

(1) tüm güneş sistemi dağılır.
güneşin yok olduğu anda güneşin etrafında dönen tüm cisimler son bulundukları yörünge noktasından geçen teğete yakın bir açıyla uzay boşluğunda düz bir hareketle yol almaya başlarlar. kuvvetle ihtimal, dönme tarafına doğru hafif bir sapma olur.

ilgili müfredat konusu:
(bkz: merkezkaç kuvveti)
(bkz: yerçekimi)
(bkz: newton kanunları)

(2) dağılan gök cisimlerinin bir kısmı çarpışır
elbette yörünge düzlemleri ve cisimlerin birbirine uzaklığı ile kütleleri etki edecektir buna. ama, hemen hepsi, yarısı ya da dörtte biri gibi bir şey söylemek sanırım olası değil. bir sürü simülasyon yapmak lazım. keza, ne kadar bir süre içinde olacağını da pek söyleyemeyiz.

ilgili müfredat konusu:
(bkz: yerçekimi)
(bkz: newton kanunları)

(3) dünya karanlığa gömülür
güneş kaybolduktan yaklaşık 8 dakika sonra dünyada sadece yapay ışık kaynakları kalır ve dünya baka bir yıldızın yörüngesine giresiye kadar karanlığa gömülür.

ilgili müfredat konusu:
(bkz: ışık hızı)
(bkz: güneş sistemi)

(4) dünya soğur
hemen soğumaz, zart diye donup kalmayız. zira, q=mc(d(t)) formülüne göre dünya mevcut ısısını hemen kaybetmez. kalıcı bir buzul çağına girmemiz dahi ayları alabilir.

ilgili müfredat konusu:
(bkz: ısı)