Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar

Kullanacağınız gözlüğün yüzünüze yakışması çok önemli elbet ama en az bunun kadar dikkat edilmesi gereken başka şeyler de varmış.
Güneş Gözlüğü Alırken Dikkat Edilmesi Gereken Hususlar
iStock


güneş gözlüğü, polarize ve uv filtreli olmalıdır. polarize şart değil ama uv filtre şart. şık görünüyor diye 3 kuruşa imitasyon gözlük alırsanız gözlük ışığı kestiği için gözbebeğiniz (pupil) büyür ama uv filtresi olmadığı için büyük pupilden daha çok uv retinaya ulaşır. kaş yapayım derken gözünüzden olursunuz.

amacına uygun olarak uv ışınlarına karşı gerçek koruma sağlayan cam özelliği olmalı.

estetik açıdan erkeklerde güneş gözlüğü kaşları kapatmamalı ve alt çerçevesi abartılı şekilde havada kalmamalıdır.

kadınlara ise dikdörtgen , uzunca gözlüklerin hiç bir şekilde yakışmadığını belirtmeliyim.

miyop derecesi ortalama veya üstü, lens gördü mü allerjiye bağlayan narin gözleriniz varsa, derecelisi makbul. lakin, özellikle hatun modellerinde dereceli gözlük yaptıracakların, seçtikleri modelin cam büyüklüğüne ve bombesine dikkat etmesi gerekiyor. gözlükçümden edindiğim bilgiye göre, büyük ve bombeli camlar derecelendirmeye pek müsait değilmiş. yok ben ille de modaya uyayım, ne eksiğim var güneş gözlüğü mankenlerinden, diyorsanız da anılan özelliklerdeki gözlüğü atıl vaziyette çekmecenizde saklar, benim gibi yeni bir tane yaptırmak durumunda kalabilirsiniz.


ayrıca, bunu takan dolmuşçu amcamızın tom cruise havasına bürünmesi, hanım kızlarımızın ise dudakları aralı pirelli takvimi mankeniymişçesine salınması gibi kanayan yaralarımız için: (bkz: güneş gözlüğü takanların film yıldızına dönüşmesi)

en önemli şeylerden bir diğeri ise; gözlüğün çizik olmadığından emin olmaktır. bugün sezonu açıp 1-2 gözlük alayım dedim, optikçilerde hep çizik gözlükler çıktı karşıma... çoğu insan bu çizikleri kontrol etmeden, "bu yakıştı bana" deyip alıp geçiyor...

belki de bazıları ondan bir şey olmaz düşüncesiyle alıyordur ama uzmanlar en küçük çizikte bile gözlüğün koruyucu özelliğini kaybettiğini söylüyor. madem sadece şekil için alıyorsun git imaj gözlüğü al kardeşim, o kadar para verip çizik gözlük almak bence enayilikten çok daha beter.

bir de bu organik camlı gözlükler çok kolay çiziliyor, mineral camlar o kadar kolay çizilmiyor.


bir kadın için önemli bir yaz aksesuarıdır. aynı zamanda hafiften büyük olanları (17 inç olanlarından uzak duralım rica ediyorum) kaz ayağını ve gözlerin güneşten yorulup yaşarmasını önler.

''bana hiçbir gözlük yakışmıyor'' diyenlere ise kahkahalarla gülüyorum. herkese yakışan bir gözlük illaki vardır. mesela

- yüz şekli oval, medium ya da küçük kimselere her gözlük yakışır hiç numara yapmasınlar. sadece kocaman gözlük takmasınlar yeter.

- yüzü çok uzun kimseler çok küçük gözlük değil de orta boy gözlük seçerse hem yüzleri olduğundan daha ufak gözükür hem de güneşin zararlarından korunmuş olurlar.

- yüzü çok yuvarlak kimseler kare ya da diktörtgen gözlük seçerlerse şahane olur.

- yüzü köşeli, kare olan vatandaşlarımız hafiften yuvarlar bir gözlük takarlarsa mükemmel olur.

bu da benden sözlük alemine amme hizmeti olsun.

Bu içerik de ilginizi çekebilir