Güneş'e Atom Bombası Atarsak Ne Olur?

Zihin çalıştıran bilim sorularında bugün: İnsanoğlu, Güneş'e okkalı bir atom bombası fırlatırsa nasıl tepkimeler meydana gelebilir? Kısaca bir bakalım.
Güneş'e Atom Bombası Atarsak Ne Olur?
iStock

insanlığın patlattığı en büyük nükleer silah olan "çar" yaklaşık 50 megatondu.

güneş, saniyede (evet saniye) 600 milyon ton hidrojeni helyuma dönüştürerek 4 milyon ton maddeyi enerjiye dönüştürmüş olur. bunu megatona dönüştürelim.

4 milyon ton (bu arada metrik ton) 4.000.000.000 kilogramdır. enerjiye dönüştürülen bir kilogram 21,5 megatonluk bir nükleer patlamaya eşdeğerdir.

güneşin her saniyesi, 86.000.000.000 megaton yani 86 petatonsluk patlamalar gerçekleştirir.
bunu 5 milyar yıldır her saniye yapıyor ve 5 milyar yıl daha yapacak.

güneş, güneş sisteminin kütlesinin % 99.8'ini oluşturur. jüpiter ise toplam kütlenin sadece % 0.1 ve jüpiter, dünya'dan bin kat daha büyük.

bir atom bombasın güneşe neler yapabileceğini artık tahmin edebilirsiniz. güneşe karşı, araba farına yapışan sinek kadar çaresiz.

güneşi gerçekten etkileyebilecek tek şey başka bir yıldızdır. güneşi başka bir yıldızla çarpıştırmak kesinlikle güneş üzerinde büyük etkiler yaratacaktır. muhtemelen çarpışan yıldızın kütlesi yeterince yüksekse süpernovaya neden olabilir.

insanlığın, herhangi bir ölçekte yıldızı etkilemeyi düşünmeden önce, tanrı/tanrıların kullandığı teknoloji seviyelerine ilerlemesi gerekecek.

kaynak