Güneş'in Birkaç Milyar Yıl Sonra Aşırı Büyüyerek Dünya'yı Yutacak Olması

Daha ölümü anlamlandıramamışken Dünya'nın ölümüne bir şeyler demekte çaresiz kalıyor insan.
Güneş'in Birkaç Milyar Yıl Sonra Aşırı Büyüyerek Dünya'yı Yutacak Olması
5 milyar yıl sonra Dünya'nın muhtemel görüntüsü.

güneş'in 5 milyar yıl sonra dünya'yı yutması, tehlikenin farkında mısınız dedirten ve acil önlem alınması gereken bir olaydır. şunun şurasında ne kalmış ki değil mi?

güneşin şişerek kırmızı dev olma hadisesi zannedildiği ve çoğunlukla yazıldığı gibi ani bir olay değildir. tabi çekirdekte bulunan hidrojen tamamen tükendiğinde önce bir büzülme ve çökme ardından çekirdekteki ısının kabaca 20 milyon santigrat dereceden 100 milyon dereceye kadar çıkması ve helyum füzyonunu tetiklemesi ile ani bir şişme evresi olacak o ayrı. onun sebebi de zaten çekirdek aşırı ısınınca bu sefer önceden soğuk olan kabuktaki hidrojenin de ısınarak füzyona dahil olması. evet, bu aşamada güneşin dış yüzeyi venüs yörüngesini geçebilir ve dünyaya dokunabilir. 


ancak bir sorun veya şüphe var

bundan önce ve halen güneş kütle kaybediyor. az da olsa kaybediyor ve her 1 milyar yılda bu daha da artmış oluyor. kütle küçüldüğü için gezegenlerin eliptik yörüngeleri de değişir yani dünyanın 5 milyar yıl sonra daha dış bir yörüngede olması tüm gezegenlerin yörünge aralığının artması öngörülüyor. bu dünyayı kızartır ama güneşin yutma alanının dışında bırakır. hemen hemen yani.

daha başka ve öncül sorunlarımız da var. bu helyum füzyonundan çok daha önce, bugünden 1 milyar yıl sonra başlayacak süreç yani.

bu bir milyar yıl içinde güneşin çekirdeğindeki artan helyum konsantrasyonu sebebiyle çekirdeğinin ağırlaşmasına ve reaksiyonların kısmen hızlanmasına bağlı olarak güneş bugünkünden % 10-11 civarı daha sıcak olacak. bundan 1 milyar yıl önce de o ölçüde daha serindi. 3 milyar yıl önce ise venüs'te sıvı su okyanusları vardı, dünya çok soğuk, venüs ise goldilocks bölgesi içindeydi. 

Güneş'in sıcaklığı arttıkça yaşam alanlarının değişimini gösteren bir çizelge.

1 milyar yıl sonra bu daha sıcak güneş okyanusların buharlaşmasına neden olacak

ısı artıp buharlaşma arttıkça su karbondioksitini salacak, metanı da salacak ,su buharı artacak, sera etkisi daha da fazla ısınma oluşturacak ve zincirleme tepki 10 bin yıl içinde yüzeydeki tüm suyun buhar olmasına neden olacak. bitti mi? bitmedi. ısı arttığı karalar kavrulduğu eridiği ve genleştiği için volkanlar da artacak daha çok karbon salınacak. bitti mi? bitmedi. dünyanın hızlı dönmesine ve devamlı manyetosfere sahip olmasına sebep olan (venüs'te de bir benzerinin tam tersine venüsün durup 243 günlük periyot ile çok yavaşça ters dönmesine ve sıfır manyetizmada kalmasına neden olduğu) şu büyük çarpışma var ya? işte onun neden olduğu ve oluşan ay'ın görece hızlı dönüşü (ilkin çarpışma momentumunun da etkisiyle dünyada bir gün 6 saat idi. 30 bin km yakında oluşmuş ay ve dünya arasında oluşan gelgitin neden olduğu tork ay'ı uzaklaştırıp dönmeyi azalttı, bu devam ediyor hala) yavaşlatıp dengelediği, ama hala hızlı dönen sıvı çekirdek sebebiyle astronomik büyüklükte bir manyetosferimiz var biliyorsunuz, o bizi güneş rüzgarından koruyor. işte o artık sera etkisini besleyecek.


venüs'ün aksine güneş atmosferi ve su buharını da hiç süpüremediği için ağırlaşan ve çöken, giderek de büyüyen ve hacmen artan atmosfer venüs'tekinden de çok daha ağır ve yoğun hale gelecek, yüzey ısısı 1800-2000 santigrat derecelere çıkmış olacak. dünya da. gökten demir, kurşun kar gibi yağıyor olacak. nereye yağıyor? devasa ölçekte yüksek basınçlı sera gazlarının yoğun olduğu atmosferin altındaki tamamen erimiş kabuğun hiç kalmadığı bir magma küresine yağıyor devamlı. hayırlı olsun, yüzeyi tamamen erimiş lavların su gibi aktığı, sera gazlarının beslendiği korkunç bir magma okyanusu artık dünyamız, siz venüs'ün bugününe cehennem mi demiştiniz? 

bu arada, bu durum önümüzdeki bir buçuk 2 milyar yıl sonrasındaki dünya

yani güneş'in anakol evresinden çıkıp büyük genleşmesine başlamasına daha nereden baksan en az 3 milyar yıl var. 

anlayacağınız dünya'nın yanıp kavrulması ve venüs'ten 4 kat daha sıcak olması güneş'in genleşmesinden çok önce. yok oluş için güneş'in dünya'yı yutmasını beklemeye hacet yok, onun milyarlarca yıl öncesinde hayat namına hiçbir şey kalmamış ve yaşanmaz, güneş sistemi'nin yüzey ısısının güneş'ten sonra en fazla olduğu, neredeyse küçük bir kırmızı veya çok dev yıldız yüzeyi kadar da ısınıp, az da olsa ısı bile yayabildiği erimiş yüzeyli bir yer olacak zaten dünya. üstelik bunun sebebi sadece güneşten gelen ısının şimdikinden önce %10, ilerleyen süreçte de % 15-20 fazla olmasından ve buna bağlı oluşan devasa sera etkisinden . yutma yaklaşma durumu yok daha.

5 milyar yılı beklemeyin yani. 1 milyar küsür yılınız var, hazırlıklarınızı ona göre yapın şimdiden. 

Beş milyar yıl sonra yaşanabilir bölge şimdiki Dünya'nın daha da gerisine kayacak. / Görsel: Wendy Kenigsburg.

hatta ikinci pangea da var

daha sıcak bir dünyada, iklim dengesini dev kıtada ılıman seviyede tutamayıp 250 milyon yıl sonra süper dev volkanların aniden aktif olmasına sebep olacak bu. muhtemelen zincirleme çölleşme reaksiyonu ve asit yağmurları sebebiyle gezegendeki yaşam sonraki 100 milyon yıl içinde giderek mars seviyesine indirgenecek.

İkinci Pangea (Pangea Ultima): Kıtaların gelecek 250 milyon yıl içinde bir arada toplanacağı bir süperkıtadır. Olay gerçekleştiğinde kayda değer mevsim değişimleri olması beklenmekte.

İkinci Pangea'da kıtaların şekildeki gibi toplanması bekleniyor.

bu arada okyanuslar, su, mavi gökyüzü ve bulutlar aynen duruyor, dünya hala berrak ve güzel yani. o da 250 milyon yıl sonra başlayacağı sonraki okyanus buharlaşması dönemine kadar. yaşam zaten yavaş biçimde etkinliğini yitireceği için siz en iyisi buna hazırlanın.

bundan da daha yakın olan olası felaket ve sonları da anlattırmayın, panik olmanızı hiç istemem.

50 Milyon Yıl Sonra Bir Günün 47 Saat Olmasına Neden Olacak Olay: Tidal Kütle Çekimi


Samanyolu ve Komşu Galaksi Andromeda'nın Önünde Sonunda Çarpışacak Olması