Güney Amerika ve Latin Amerika Arasındaki Fark Nedir?

Sık sık karıştırılan iki bölge arasında fark var mı, varsa neye dayanıyor? Buyrun.
Güney Amerika ve Latin Amerika Arasındaki Fark Nedir?
iStock

christopher columbus, 1492'de karayipler'deki terra firma'ya ulaştığında asya'ya bir kestirme yol bulduğunu düşündü, ancak 10 yıl sonra amerigo vespucci, söz konusu arazilerin en azından avrupalılar için yeni bir dünya oluşturduğunu fark etti. sonuç olarak batı yarımküre'nin büyük bölümünün ismi, vespucci’yi onurlandırmak adına amerika olarak seçildi. aslen, amerika adı yalnızca kara kütlelerinin güney kısmına atıfta bulunmak için kullanılırdı, ancak zamanla bu isim, yeni dünya'nın tamamına uygulandı. günümüzde insanlar, özellikle güney amerika ve latin amerika terimleri söz konusu olduğunda, bölgeleri ayırmakta zorlanıyorlar.

Güney Amerika

işte fark

panama kıstağı'nın dar kara köprüsünün kuzeyine yayılan yeni dünya topraklarının bazı kısımları kuzey amerika olarak bilinir ve güney kanadı da güney amerika olarak bilinir. güney amerika, kuzeybatısında ve kuzeyinde bulunan karayip denizi, kuzeydoğusunda, doğusunda ve güneydoğusundaki atlantik okyanusu ve batısındaki pasifik okyanusu ile sınırlıdır. horn burnu'nun güneyindeki drake boğazı, güney amerika'yı antarktika'dan ayırır.

bununla birlikte bazı yetkililer kuzey amerika’nın panama kıstağı'ndan değil, tehuantepec kıstağı'ndan başladığını belirtiyorlar ve bu iki nokta arasındaki bölgeye orta amerika diyorlar. bu tanım gereğince, meksika’nın bir kısmı orta amerika’ya dahil olmasına rağmen, bu ülke esasen kuzey amerika’dadır.

bu aksaklığı gidermek için de, orta ve güney amerika ülkeleriyle birlikte, meksika'nın tamamı latin amerika adı altında gruplandırılıyor; abd ve kanada ise anglo-amerika olarak anılıyor. latin amerika ayrıca, sakinleri latin dili konuşan karayip adaları'nı da içerir.

Latin Amerika

bu kültürel bölünme aslında barizdir

latin amerikalılar, 15. yüzyıl sonlarından 18. yüzyıla kadar ispanyollar ve portekizliler tarafından acı bir şekilde fetih ve sömürgeleştirme deneyimini ve 19. yüzyılın başlarında sömürge yönetiminden bağımsızlık mücadelesini paylaştılar. bağımsızlığın ardından, bu ülkelerin çoğu benzer eğilimler yaşadı, ancak ortak miraslarına rağmen aralarında önemli sosyal, kültürel ve ekonomik farklılıklar vardır.

bu arada latin amerika'daki ispanyol ve portekiz unsurları, bölge tarihinde o kadar büyük bir yer kaplıyor ki, iberoamerika isminin, latin amerika'dan daha iyi bir terim olacağı öne sürülüyor.

Latin Amerika'da Türklere Karşı Neden Ekstra Bir Sempati Besleniyor?