Güney Amerika'nın Zamanında İspanyol Sömürgesi Olmasına Neden Olan Önemli İcat: Karavela

Karavela, Portekizlilerin keşfettiği ve uzak mesafedeki keşifler için oldukça faydalı olan bir gemi türü. İspanyollar, karavela tipi gemiden oldukça etkilenmiş ve etkili kullanım sayesinde Güney Amerika gibi devasa büyüklükte kara parçasını elde etmiş.
Güney Amerika'nın Zamanında İspanyol Sömürgesi Olmasına Neden Olan Önemli İcat: Karavela


portekizli balıkçıların kullandıkları küçük bir tekne çeşidiyken, geliştirilerek, 16.yy'da akdeniz kıyısındaki bütün ülkelerin denizcileri tarafından yaygın biçimde kullanılmış. kristof kolomb dahil birçok gezgin, keşif seferlerini karavelalarla yapmışlardır.

karavela, güney amerika'da ispanyolca konuşulmasının sebebidir.


1300'lü yıllara kadar büyük gemilerde dört köşe yelkenler kullanılıyordu. bu yelkenler gemi rüzgarı arkasına aldığında yüksek hız sağlıyordu ancak güzergahı rüzgar yönüne oldukça bağımlı hale getiriyordu. rüzgar yönünden daha bağımsız hareket etmeyi sağlayan üçgen yelkenler ise küçük balıkçı teknelerinde kullanılıyordu.

1400'lü yıllarda portekizlilerin uzun mesefade ticaret yapabilme gerekliliği zamanla portekizli denizcilerin büyük gemilerde üçgen yelken kullanımıyla ilgili sorunları çözmesine ve üç direkli üçgen yelkenli karavela adlı geminin icat edilmesine yol açtı. bu geminin açık denizlerde nasıl kullanılacağını ve ters yönden esen rüzgara rağmen nasıl ileri gidilebileceğini keşfeden portekizliler, karavela kullanarak okyanusları aşmaya başladılar ve yeni karalarla deniz yollarının bulunması konusunda öncü oldular.


diğer ülkelerdeki denizciler düşük hızları nedeniyle karavela tipi gemilerle uzun süre ilgilenmediler ve bu gemilerin nasıl inşaa edileceğini ve kullanılacağını öğrenmek için çaba harcamadılar. bu durum uzun bir süre yeni kıtaların keşfedilmesi konusunda portekizlilere ve portekiz denizcilik akımını takip eden ispanyollara ciddi bir avantaj sağladı. ingilizler bile karavela yapımına, ispanyolların inka hazinelerini ele geçirip tonlarca altını avrupa'ya getirmesinden sonra hız vermeye başladı.