Günümüzde Artık Kaybolmuş Bir Ekolün Temsilcisi: Blues ve Rock Efsanesi Gary Moore

Aslında Still Got the Blues'tan çok daha fazlası olan, farklı türlere geçiş yapmaktan çekinmeyen ve saf yetenekten oluşan, dolayısıyla da günümüzde pek rastlanmayan türden olan bu efsaneyi Sözlük yazarı "zoltan putatapan" anlatıyor.
Günümüzde Artık Kaybolmuş Bir Ekolün Temsilcisi: Blues ve Rock Efsanesi Gary Moore
Wikipedia


gary moore kendini yenilemekten ve yeni müzik türlerini denemekten çekinmeyen bir müzisyendi. 90'ların başında belki de şu anki popülaritesini borçlu olduğu still got the blues albümünü tüm hard rock kariyerini geride bırakarak çıkarmıştır gary moore.

Gary Moore - Over The Hills And Far Away (Hard Rock zamanlarından)

bunu takip eden bir iki blues albümünden sonra şu an günümüz müziğine daha yakın bir şey yapmak istiyorum diyerek blues'a ara verebilecek kadar cesur bir müzisyendir. onu balladlarıyla tanıyan kesimle bağlantısı bu noktadan sonra kopmuştur zaten. oysa ki 97 çıkışlı dark days in paradise ve hemen akabinde çıkardığı a different beat albümleri çok farklı bir müzik anlayışı içeren albümlerdir. bu iki albümden sonra gary blues'a geri döner ve alber collins ve albert king'in şarkılarını coverlamanın yanında ve bu yeni albümlerinde çok başarılı balladlara yer verir. işin ilginç noktası ise bu kadar seveni olmasına rağmen türkiye ile yolunun bir türlü kesişmemesidir. ha geldi ha gelecek derken ispanya'da bir yerlerde uykusunda hayata gözlerini yumdu bu en derin duyguların insanı...

Gary Moore - Surrender (A Different Beat albümünden)

kendi adıma konuşursam; les paul kasa bir gitarın hayalini kurduran adam olmuştur. gary'i birazcık taklit edebilmek için klavyede tam nota aralığına iki parmağımız koymuşuzdur sırf o da öyle yapıyor diye...çekme kasetlerini start/pause yaparak kulaktan gitar sololarını çıkartmaya çalışırken kasetler benden bu kadar deyip kendisini salmıştır. ankara'da oturanlar iyi bilir internetin yaygınlaşmadığı zamanlarda gitar akorları ve tabları hayri müzik'ten tedarik edilirdi. ben still got the blues albümünün tablarını ve betamax gary konserini hayri müzikten edindiğimde yaşadığım coşku ve heyecanı hala hatırlarım. şarkılarının ne türlü duygulara tercüman olduğunu ise burada anlata anlata bitiremeyiz zaten.

Gary Moore - Still Got The Blues (Live)

son zamanlarda saf yeteneği sayesinde şöhreti yakalayan fazla müzisyen kalmadığından bunun son temsilcilerinden birisidir gary. hatta döneminin wonderkid özelliklerinin hepsini içinde barındırır. enstrümanının virtüözüdür, çok iyi bir bestecidir, birçok müzik türünü icra edecek kadar çok yönlüdür, iyi bir sahne adamıdır, ortalamanın üstü bir vokale ve en önemlisi kendine ait yani tanımadığınız bir şarkıyı duyup da bu gary moore şarkısıdır diyebileceğiniz düzeyde bir müzik üslubuna sahiptir.

son olarak insanların müziğe adım atmalarını sağlayarak hayatlarına bir güzellik katmalarını sağlayan bu adamın yeri sırf bu yüzden cenneti hak ediyordur.

there is nothing i can do, as you leave me here to cry...

Gary Moore - As the Years Go Passing By