Günümüzdeki Modern Japonya'nın Temellerinin Atıldığı Devrim: Meiji Restorasyonu

Japonya, İmparator Meiji idaresinde 1868 yılında müthiş yeniliklere imza atarak günümüzdeki modernliği için büyük adımlar attı.
Günümüzdeki Modern Japonya'nın Temellerinin Atıldığı Devrim: Meiji Restorasyonu

meiji restorasyonu; 1868 yılında togukava soğunluğuna son vererek hakimiyeti ele geçiren imparator meiji'nin, modern bir japonya yaratmak adına ekonomik ve sosyal alanda gerçekleştirdiği yeniliklerle dolu 10 japon yılına denk gelen dönemin adı. 

aynı zamanda şairmiş de rahmetli. başkent, kyoto'dan tokyo olmuş bu dönemde, demiryolu yapılmış, meiji anayasası kabul edilmiş, nüfus sayımı yapılmış, zorunlu askerlik görevi getirilmiş, kabine sistemine geçilmiş vs. 

sonra ekonomik gelişme ve genişlemeyle yerinde duramamış japonlar, cenk edelim demişler çinlilerle, yenmişler bunları, durmamış ve ruslarla kapışmışlar, abartmış kore'ye, tayvana da sarkmışlar, onları da almışlar, vermişler sonra geri, iyice kudurmuşlar o dönem. 

1912 de meiji'nin ölümüyle de sarsılmış, toparlanmaya uğraşmışlardır.  bir de tokyo'da meiji tapınağı varmış.

kısaca meiji restorasyonu bugünkü japonya'nın temellerinin atıldığı, japon tarihinde önem arz eden bir dönemdir. minik tatlı japonların yakın tarihindeki dönüm noktalarındandır.

dünya tarihinin gördüğü en büyük ilerlemedir meiji restorasyonu

30 yıl gibi kısa bir sürede 1850'lerin ortalarında hala feodal yapıdaki samurayların ninjaların kol gezdiği japonya, olağanüstü bir şekilde gelişecektir. 

japonya, 1880'lere gelindiğinde rusya'nın en büyük rakiplerinden biri haline gelmiştir. devamında da 1905 rus-japon savaşı oluş ve bu büyük savaşı japonlar kazanmıştır. rusya'daki menşevik ve bolşevik devrimlerinin de avrupa'daki milliyetçi düşüncelerin de büyük etkilendiği bir savaştır 1905 savaşı. tarihte ilk kez beyaz adamın, kendinden olmayan birine yenildiğini görenler ve duyanlar bundan cesaret alacaktır ve wilson'ın 1918'de belirttiği o meşhur self-determinasyonu gerçekleştirmek isteyecektir. 

meiji restorasyonu, sebep-sonuçlarla dolu tarihin bir köşesinde kendine özel bir konum bulmuştur bu şekilde.

gerçekleştirilen yeniliklerden bazıları

1. merkezi devlet yapısı geliştiriliyor.

2. kast düzeni kaldırılıyor.

3. toprak ve vergi düzenlemesi gerçekleştiriliyor.

4. özeksel bir bürokrasi oluşuyor.

5. çağdaş anlamda düzenli ordu oluşturuluyor.

6. almanya devlet yapısı ve fransa anayasası çalışılıyor. 1889’da anayasa ilan ediliyor.

7. millet meclisi oluşturuluyor

8. siyasal partiler kuruluyor.

9. şinto dini yaygınlaştırılıyor; budacılık bastırılıyor.

10. devlet bankası başta olmak üzere diğer bankalar kuruluyor.