Gürültülü Ortamlarda Cep Telefonuyla Konuşurken Daha İyi Duymanızı Sağlayacak Bir Yöntem

Sosyalleşmenin adeta kanun olduğu günümüzde gürültülü ortamlarda bulunmak doğal bir durum. Peki bu ortamlarda telefonu nasıl doğru düzgün duyacağız?
Gürültülü Ortamlarda Cep Telefonuyla Konuşurken Daha İyi Duymanızı Sağlayacak Bir Yöntem
iStock


gürültülü bir odada cep telefonuyla nasıl daha iyi duyulur?

diyelim ki benim gibi yurtta yaşayan bahtsız bedevi bir insansınız. önemli bir telefon görüşmeniz var ama her yer dolu tabii ki. bulunduğunuz odada birçok insan konuşuyor ve telefondaki kişiyi net olarak duyamıyorsunuz. böyle bir durumda insanların çoğu açıkta olan kulağını parmağıyla tıkar. peki daha işe yarar bir yöntem var mı? elbette.


otuz yıl önce mühendisler, telefonda konuşan kişinin sesini de sinyallere eklemişler ki insanlarda bu konuşmanın yüz yüze oluyor hissi oluşsun. yani buradaki ve oradaki ses sinyalleri birbirine karıştırılmış, buna "eşzamanlı çift yönlü konuşma" adı verilmiş. bu her iki sesin birbirine karışması zaten gürültülü ve kalabalık ortamda beyninizin iyice sinyalleri şaşırmasına sebep olabilir. öyleyse mikrofonu kapatarak karşı tarafı dinlemenin büyük bir faydası olacaktır. çünkü mikrofonu kapattığınızda sadece karşı taraftan gelen ses sinyallerini duyacaksınız ve sesler çok daha fresh gelecektir. ben yaptım oldu efendim.

yararlanılan kaynak: beyninize hoşgeldiniz, ntv yayınları