Güzel veya Yakışıklı Kişilerin, İnsana Para Kaybettirse Bile Daha Güvenilir Bulunması

"Dış görünüş önemli değil, esas olan yüreğin güzelliği" lafının etki alanı sandığımızdan da küçük olabilir maalesef. İşte konuya dair yakıcı bir çalışma.
Güzel veya Yakışıklı Kişilerin, İnsana Para Kaybettirse Bile Daha Güvenilir Bulunması

dış görünüşün oldukça önemli olduğu, hayatta birçok avantaj sağladığını herkes biliyordur. hatta dış görünüş anlamında çekici olan kişilerin daha güvenilir bulunduğuyla ilgili de araştırmalar var. ancak bu avantajlar sanılandan çok daha fazla olabilir.

yapılan yeni bir araştırmaya göre çekici olan kişiler, bize para kaybettise dahi çekici olmayan kişilere göre daha güvenilir bulunabiliyor.

91 öğrenciyle yapılan bir araştırmada, katılımcılara farazi 2000 dolar para veriliyor ve "finansal ortaklarına" yatırım yapmaları isteniyor. bu noktada kendilerine hepsi aynı cinsiyetten 4 kişi gösteriliyor. bunlardan iki tanesi çekiciyken diğer ikisi dış görünüş anlamında çekici olmayan kişilerden oluşuyor.

ayrıca çalışma öncesinde katılımcılara tüm finansal ortakları denemeleri konusunda yönlendiriliyorlar. öğrenciler, 50 kez deneme yapıyorlar ve sonucunda çekici olan finansal ortağı seçiyorlar. hatta çekici ama dezavantajlı olan ortağı, çekici olmayan ama avantajlı olan ortağa tercih ediyorlar. ayrıca yine çekici olan ortakların daha yardımcı olduğunu da söylüyorlar.

daha sonra hem katılımcı sayısı 135'e çıkarılıyor hem de deneme sayısı 50'den 100'e yükseltiliyor. sonuçlarda değişim olsa da büyük bir değişim gözlenmiyor. sonuç olarak çekici ama dezavantajlı partner, halen gözde bir seçim olmaya devam ediyor.

yani, yakışıklı/güzel olanlar, bu hayata başarılı olmak için gelmiş diyebiliriz.

kaynak