Hababam Sınıfı Öğrencileri Neden Bir Türlü Mezun Olamıyor?

Hababam Sınıfı öğrencilerinin mezun olamayışlarını yalnızca tembel, üşengeç, umursamaz olmalarıyla açıklayamayız.
Hababam Sınıfı Öğrencileri Neden Bir Türlü Mezun Olamıyor?

galiba o dönem lise 3 seneydi. bu adamların, adamlar diyorum çünkü yaşıtları üniversiteyi, askerliği bitirip evlenmiş ve yuva sahibi olmuş. bazısı 6, diğeri 8, öteki 9 senedir falan lisede. pinti müdür, aileleri okul taksitlerini günü gününe yatırdıkları için ses etmiyor. ancak bu normal bir durum değil. tamam, ben de ticaret meslek lisesini 5 senede bitirdim. 10 ve 11. sınıfta birer defa tekrar yaptım. ama 3 senelik liseyi bitirmeyi, bırak aynı sınıfı, 4-5 sene üst üste okuyorsanız burada bir sorun var demektir.

şimdi bu adamlar tembel, üşengeç, umursamaz, belki de kafaları basmıyordur denilerek geçiştirilecek bir durum değil bu. bu adamlar tembel olsaydı, okuldan kaçmak için veya mahmut hoca'ya yakalanmadan sigara içebilmek için sürekli yeni planlar yapmazlardı. bu adamlar üşengeç olsalardı, yeni kopya çekme yöntemleri denemezlerdi, külyutmaz'ın dersinde kopya çekebilmeyi başarabilmiş tek öğrenci grubu hababam sınıfı'dır. bu ek bilgileri araya ekliyorum ki, bu hababam sınıfı'nın üzerine yapışıp kalmış kalıp bilgileri bertaraf etmek istiyorum. bu adamlar umursamaz olsalardı, okul hayatını kendilerine zindan eden mahmut hoca'yı mutlu edebilmek için sahte diplomalar hazırlamazlardı. bu adamların kafası çalışmasaydı, sobanın içine bir öğrenci sokup sınav kağıtlarını değiştirmeyi akıl edemezlerdi. bu adamların kafası basmıyor olsaydı, her defasında badi ekrem'i kandıramazlardı.


gördüğünüz üzere, bu adamların mezun olamamaları kendilerinden kaynaklanmıyor. mezun olabilecek kadar zeki, çalışkan ve kurnazlar. buradaki kurnazlığı, keskin ve kıvrak zeka olarak alalım. isteseler yani ders kitabını kurcalamaya başlasalar mezun olabilecek yetenekte insanlar. peki ya bu hababam sınıfı neden mezun olamıyor?

bunun nedeni çok açık. özel çamlıca lisesi'nin pinti müdürü bu öğrencileri bilerek bir arada tutuyor ve mezun olmalarını engelliyor. hababam sınıfı, bir nevi sistematik bir manipülasyonun içerisindeler ve bunun farkında değiller. nasıl mı?


- şimdi bu adamların aileleri paşa paşa her yıl okul ücretini günü gününe yatırıyorlar. bu adamların bazıları 7-8 yıldır aynı sınıfı okuyor. normalde 3 yılda tek bir öğrenciden kazanacağı parayı, müdür tek öğrenciden 8 yıl boyunca 2.5 katını kazanıyor. hababam sınıfı'nın toplam mevcudu 30 kişi olsa, bu rakam 33.5 katı yapar. şimdi biraz kafanız bastı mı, niye mezun olamadıklarına dair?

- pinti müdür, hababam sınıfı'nın mezun olmaması için elinden gelen her şeyi yapıyor. nedir bunlar mesela? duygusal bağlılıklarının pekişmesi, birbirlerine iyice ihtiyaç duymalarını sağlamak adına okula benim çok ciddi şekilde askeri bir geçmişi olduğuna inandığım kel mahmut'u getiriyor. askerlikte de sıkı yönetim, askerler arasında dayanışma ve bağlılığı artırır. mahmut hoca'nın gelmesi, hababam'ın iyice birbirine kenetlenmesini sağladı. mezun olurlarsa birbirlerinden ayrılacaklarını düşünen hababam mezun olmayı akıllarına bile getirmedi.


- hababam'ın sınıfında derse giren hocaları gördünüz mü? hepsi 85 yaş üstü öğretmenlerden oluşuyor. en genç öğretmenleri dönemlik semra hoca ve bıyıklıydı. onlar da sezon sonunda gönderiliyordu. onun dışındaki hocaların bırakın öğretmenlik gibi bir mesleği icra etmelerini, ivedi şekilde emekli olup dinlenmeleri tatil yapmaları gerekiyor. akil hoca, kürt sıtkı, paşa nuri, zühtü hoca, külyutmaz necmi gibi öğretmenler giriyor adamların dersine. akil hoca, kürt sıtkı ve paşa nuri'nin çok ciddi şekilde işitme sorunu yaşadığını söyleyebilirim. zühtü hoca, tam bir gerici ve öğretmenlik bile yapmaması gereken bir tip. onun dışında külyutmaz necmi ise okb'si olan bir adam. onun dışındaki hocalar kimya ve beden öğretmeni. bu öğretmenler kime ne öğretebilir lan. semra hoca ve bıyıklının derse girdiğinde hababam'ın daha değişik, oturaklı hareket ettiğini görebilirsiniz. pinti müdür baktı ki bunlar mezun olabilir hemen onları gönderdi, gene fosilleri doldurdu öğretmen olarak.


-aralarına bir dönem katılan çarıklı ahmet var ya. onu da pinti müdür bilerek getirdi yanlarına. hababam sınıfı'nı psikolojik olarak yıpratmak adına, getirildi o ahmet. hababam sınıfı'nın ''biz hiçbir zaman böyle başarılı olamayacağız'' dedirtebilmek, egolarını yıpratabilmek için aralarına kondu ahmet. ayrıca o dönem ahmet ile uğraşmaları istendi.

- her dönem niye aynı müfettiş geliyor düşündünüz mü? başka müfettiş gelirse, ve bu sınıfın 8-9 senedir mezun olamadığını öğrenirse, hem okul hakkında hem de bu durum hakkında soruşturma açılır diye pinti müdür ya emekli olmuş birini ya da ahbabı olan müfettişi getirerek olayı geçiştiriyor. hüseyin şevki topuz'un akıl sağlığının yerinde olduğunu düşünen var mı?


- koca hababam sınıfı'nda mezun olmaya yakın tek kişi boncuk idi. şimdi hazır mısınız çok güzel bir şeye değineceğim. bu boncuk mezun olacakken pinti müdür izin vermedi. neden mi? koca hababam sınıfı'nın içinde okul taksitini ödeyemeyen tek kişi boncuk idi. ve boncuk tam mezun olacakken yani bu hababam'ın elinden kurtulacakken hababam bunun taksitini ödedi ve boncuk'ta mezun olamadı. bir loop'a girdi ve bunların arasında kaldı.

hababam sınıfı mezun olamıyor değil, mezun olmalarına bilinçli şekilde izin verilmiyor. özel çamlıca lisesi aslında bir okul değil, özel bir hapishanedir. bu öğrenciler ivedilikle bu nezarethaneden kurtarılmalıdır.