Hababam Sınıfı'nda Güdük Necmi Neden Zaire Cumhurbaşkanı'nıyla Mehmet Ali Clay'i Karıştırmıştı?

Güdük Necmi, Hababam Sınıfı bilgi yarışmasında "Zaire Cumhurbaşkanı kimdir?" sorusuna neden "Mehmet Ali Clay" yanıtını vermişti? Ufak ama güzel bir anektod.
Hababam Sınıfı'nda Güdük Necmi Neden Zaire Cumhurbaşkanı'nıyla Mehmet Ali Clay'i Karıştırmıştı?

ne bakıyorsunuz ulan zaire cumhurbaşkanı ben miyim?

inek şaban (kemal sunal), güdük necmi (halit akçatepe) ve damat ferit (tarık akan) oluşan ekip; katıldıkları liseler arası bilgi yarışmasında ayşen gruda'nın canlandırdığı sunucunun "zaire cumhurbaşkanı kimdir?" sorusuna, doğruluğundan pek de emin olmayarak güdük necmi'nin son bir gayreti ile "zaire cumhurbaşkanı mehmet ali clay'dir" yanıtını verir.

tabii ki zaire cumhurbaşkanı mehmet ali clay değildir ve hababam ekibi bu sorudan puan alamaz.

ah o güzel insanlar


güdük necmi neden dimağında; zaire cumhurbaşkanı ile adı cassius marcellus clay jr olan, ülkemizde muhammed ali clay olarak da bilinen ünlü boksörü bir araya getirdi?

çünkü hababam sınıfı'nın çekildiği yıl zaire'de spor tarihinin en büyük maçlarından birinde george foreman ile karşılaşmıştı. şu anki ismi demokratik kongo cumhuriyeti olan zaire'nin başkenti kinşasa'da 29 ekim 1974'te gerçekleşen ve "rumble in the jungle" (ormandaki kapışma) adı verilen müsabaka, o dönem türkiye'de de büyük yankı uyandırmıştı. maçı, namağlup dünya ağır sıklet boks şampiyonu unvanına sahip rakibini sekizinci raundun sonlarında nakavt eden muhammed ali kazanmıştı.


çekimlerine 1974'te başlanan ve 1975'te seyirciyle buluşan "hababam sınıfı" filminin bu sahnesinde güdük necmi, tarihi maç öncesi zaire'de 'cumhurbaşkanı gibi' karşılanan muhammed ali clay'i, zaire cumhurbaşkanı olarak hatırlamış ilk aklına geleni söylemiştir.

gelelim sorunun doğru cevabına

ayşen gruda'nın sorduğu sorunun doğru cevabı sese seko mobutu'dur. 1965 yılında devlet başkanı joseph kasavubu'yu devirdiği darbeden sonra toplam 32 yıl boyunca (1965-1997) ülkeyi dikta yönetimi ile yönetmiştir.

Sağda.

Zaire'nin haritadaki yerini merak ederseniz...