Hababam Sınıfı'nın Popüler Olup Sinemaya Aktarılmasında Köprü Görevi Gören Tiyatro Oyunu

Meğerse Hababam Sınıfı'nı tiyatroya uyarlayıp popüler olmasını sağlayan kişi, hepimizin tanıdığı sürpriz bir isimmiş.
Hababam Sınıfı'nın Popüler Olup Sinemaya Aktarılmasında Köprü Görevi Gören Tiyatro Oyunu

rıfat ılgaz 1957 yılında hababam sınıfı romanını yayınlamıştı. ılgaz bundan yıllar sonra, 1963 yılında 20 yaşında amatör bir tiyatro oyuncusundan bir mektup alıyor. ileride türk sineması ve tiyatrosunun dev oyuncularından biri olacak olan bu genç tiyatrocu, mektubunda hababam sınıfı romanını tiyatro oyununa dönüştürerek mete ve ümit adındaki arkadaşlarıyla birlikte sahnelemek istediklerini belirtip bunun için ılgaz'dan izin istiyor.

rıfat ılgaz mektuba şu şekilde karşılık veriyor:

"önce bu yürekli girişiminizden dolayı sizi kutluyorum. arkadaşlarınızla birlikte böyle bir girişimde bulunmanız beni ziyadesiyle memnun etti. yıllardan beri, tiyatro ve sinemadan pek çok yakın dostuma sizin önerdiğiniz projeyi anlatmaya çalıştım ama kabul görmedi.
hababam sınıfını oyunlaştırıp, sahneye koymak isteğinizin benim için hiç bir mahsuru yok. size her türlü desteği vermeye hazırım. hiç durmayın başlayın. arkadaşların mete ve ümit'e de selam ve sevgilerimi ilet. başarılar dilerim."

bu mektup yazışmaları sonrasında, 1966 yılında rıfat ılgaz romanı piyes haline dönüştürüyor ve mektubu yazan genç tiyatrocu, arkadaşlarıyla birlikte hababam sınıfı'nı sahneye koyuyordu.

bu girişimi ile hababam sınıfı'nın dolaylı olarak da olsa ileride hafızalara kazınacak bir film serisi haline gelmesinin yolunu açan 20'li yaşlardaki bu genç, amatör tiyatrocunun adı zeki alasya idi.

türk sinema tarihinin en büyük oyuncularından biri olan zeki alasya o zamanlar tanınmış bir oyuncu değildi. hababam sınıfı'nda tulum hayri rolünü üstlenmişti.


kadroda sadece zeki alasya değil, metin akpınar, ercan yazgan, ahmet gülhan, ulvi uraz gibi bir çok oyuncu daha bulunmaktaydı.

romanın belki de en komik karakteri olan inek şaban rolünü ise suzan uztan isimli bir kadın oyuncu üstlenmekteydi. uztan bu rolü o kadar iyi sahnelemişti ki, kimse onun bir kadın olduğunu dahi anlamamıştı.

Uztan sağda, ayakta olan kişi.

sahnelenen oyunlar büyük bir ilgi topladı. yakalanan bu başarı sonrasında ılgaz, hababam sınıfının birkaç serisini daha yazdı ve 1975 yılında, efsane hababam sınıfı serisinin ilk filmi vizyona girmiş oldu.

rıfat ılgaz'ın zeki alasya'ya yazdığı 1963 tarihli mektubunun orijinali

kaynaklar: kaynak 2kaynak 3

Hababam Sınıfı'nın Filmiyle Kitabı Arasındaki Şaşırtan Farklar