Hakkında Az Şey Bilinen Yeni Marvel Filmi Eternals'ın Fragman İncelemesi

Bir X-Men veya Örümcek-Adam gibi popüler olmayan Eternals'ın hakkında doğal olarak az şey biliniyor. İşte sıkı bir çizgi roman okurundan dün yayınlanan (24 Mayıs) Eternals fragmanının incelemesi.

Fragmanı önden verelim

büyük bir bekleyişin ardından eternals’ın ilk fragmanı en sonunda yayınlandı. bilindiği üzere ilk fragmanlar genelde” teaser trailer” olarak isimlendiriliyor. bu fragmanlarda hikayeden çok karakterler seyirciye sunuluyor ve konsept tanıtılmış oluyor. filmin asıl hikayesini anlatan fragmanlar ise ikinci fragmanlar olan “trailer”lar. açıkçası eternals bir teaser trailer için bile çok çok az şey sundu. o yüzden daha çok çizgi romanlardan yola çıkarak gördüğüm şeyleri yorumlamaya çalışacağım.

öncelikle biraz eternals’ın ne olduğundan bahsetmemiz lazım

eternals, jack kirby tarafından yaratılan ve 1976 yılında yayınlanmaya başlayan the eternals çizgi romanının ilk sayısında okuyucunun karşısına çıkan bir ırk. eternals tarihi marvel’ın ana evreni olan earth-616’da milyonlarca yıl öncesine kadar gidiyor. genel olarak baktığımızda bu ırkın filmlerde ilk kez guardians of the galaxy’de gördüğümüz uzay tanrıları olan celestials tarafından yaratıldıklarını görüyoruz. celestials çizgi romanlarda dünya’ya geldiği zaman yerel halk üzerinde bazı deneyler yapıyor. bu deneylerden homo immortalis ve homo descendus isimli iki ırk ortaya çıkıyor. yani eternals ve deviants. eternals ırkı melek gibi güzel, son derece çekici ve güçlü bir ırk. deviants ise tam tersi son derece çirkin bir ırk. bu iki ırkın savaşı sonucu deviantlar yeraltında yaşamaya zorlanıyor ve mücadeleleri tarihin büyük bir bölümüne yayılıyor.


burada kısa kısa bazı bilgiler verelim

eternals ırkı isimlerinin hakkını veriyor aslında. gerçekten ebediler. öldükleri zaman tekrardan hayata geliyorlar. o yüzden gerçek anlamda öldürülemiyorlar. çizgi romanlarda birçok kez ölüp, tekrar hayata döndüler. uni-mind denilen bir teknik ile birbirlerine de bağlanabiliyorlar. eternal’lar da kendi içerisinde titanlı eternallar ya da olimpiyalı eternallar diye ayrılıyor. deviant sendromu denilen bir olay da var. çok nadir olmak kaydıyla bazı eternallar da deviant sendromu oluyor. sadece titanlı eternallar’da görüyor. bilinen deviant sendromlu eternal ise thanos. onun aşırı gücü deviant sendromundan geliyor. bu paragrafta kısa kısa filmde kullanılabilecek bazı şeylerden bahsettim. eternals’ın tarihine gerçekten girdiğimiz zaman çok fazla bilgi ile karşılaşıyoruz. hepsini ilk filmde kullanmayacaklardır.

karakterlere bakarsak filmde çizgi romandakinden farklılar

çoğu karakter çizgi romandakinden farklı cinsiyette ve etnik kökende oyuncular tarafından canlandırılıyor. diverse bir cast yapılmış ve başarılı olmuş. zaten cast ışıl ışıl parlıyor.

ikaris (richard madden): eternals hikayelerinin en önemli karakterlerinden biri. aslında bir nevi başrolü. üçüncü nesil bir eternal. ölümsüzlük derecesinde dayanıklı. uçma ve kozmik enerji manipülasyonu gibi güçleri var.

sersi (gemma chan): eternallar ile insanların bir arada yaşayabileceğine inanan, insanlara en yakın eternal. filmde ana karakter sersi olacak muhtemelen. maddelerin moleküler yapısına hükmetme gücü var.

ajak (salma hayek): filmde göreceğimiz eternalların lideri olacak. çizgi romanlarda eternals içerisinde bile süper insan gücünde diyebiliriz. filmde celestials ile iletişim kurabildiğini göreceğiz.

thena (angelina jolie): onu ekibin askeri önderi olarak görebiliriz. savaşçı yetenekleri ile ön plana çıkıyor. fragmanda silah yaratırken görüyoruz.

makkari (lauren ridloff): eternals grubunun speedster’ı.

phastos (brian tyree henry): ekibin deha seviyesinde mühendisi, eternals’ın en büyük yaratıcı zihni. fiziksel olarak çok güçlü olsa da yarattığı teknolojiler ve silahlarla katkı sağlıyor.

druig (barry keoghan): çizgi romanlarda eternals’ın villain karakterlerinden biri. filmde nasıl işleyecekleri merak konusu. maddeyi ve enerjiyi manipüle etme yeteneği var.

kingo (kumail nanjiani): çizgi romanlarda japon kültürüne yakın bir tablo çizerken filmde hint kültürüne yakın olacak. hatta karakter bir bollywood oyuncu olarak karşımıza çıkacak. diğer eternal’lara benzer güçlere sahip.

gılgamesh (ma dong-seok): eternals ırkının en yetenekli dövüşçülerinden biri. çizgi romanlarda bir ara sürgüne gönderilmişti. filmde işlerler mi göreceğiz.

sprite (lia mchugh): her ne kadar çocuk gibi gözükse de onunda diğer eternal’lardan yaş olarak farkı yok. illüzyon yetenekleri var.


filmde hikaye çizgi romanların aksine milyonlarca değil binlerce yıla yayılacak

bu sayede kurgu biraz daha derli toplu halde tutulacaktır. mcu içerisinde düşünürsek bu binlerce yıla yayılan sürede mcu’nun tarihini gözler önüne serecek. eternals hikayelerinde şöyle bir dolaştığımız zaman marvel evrenine dair birçok olayın başlangıcını ya da en önemli anlarını görebiliyoruz. benzer bir şekilde eternals filminin mcu için aynı şeyleri yapacağını söyleyebiliriz.

fragmanda tek karede görünen kit harington filmde dane whitman karakterini canlandırıyor. bu karakter yani süper kahraman ismiyle black knight bir eternal değil. filmde zannediyorum ki sersi'nin günümüzdeki haliyle bir ilişkisi olacak. filmin içerisinde ya da after credits sahnelerinden birinde black knight kimliğine geçiş yapacak.

marvel'ın ingiliz kültürüne ait çok karakteri ve hikayesi var. captain britain, union jack, black knight, excalibur vb. dane whitman ile birlikte büyük ihtimalle o sulara da açılacağız gibi. özellikle captain britain mcu'ya çok yakışacak bir konsept. dane whitman'a ben disney + dizisi çekilebileceğini düşünüyorum film sonrası. ama dane whitman ve ingiliz karakterler için başka bir zaman konuşuruz.


yönetmen chloe zhao hakkında

filmin yönetmeni zhao geçtiğimiz günlerde nomadland ile en iyi yönetmen kategorisinde akademi ödülünü kazanmıştı. fragmana baktığımız zaman zhao’nun yönetmenlik dilini hemen görmek mümkün. özellikle görsel anlamda imzasını hemen atmış. görsel anlamda çok doyurucu bir iş çıkacağı kesin gibi. bu film için zhao olabildiğince gerçek setler inşa etti. mümkünatı olan her noktada mavi ekran yerine gerçek mekanlarda çalıştı. bu da filme olumlu anlamda çok yansıyacaktır.

eternals’ın mcu’nun geçmişi kadar geleceğini de etkileyebileceğini tahmin etmek hiç zor değil. ama henüz hikayeyi tam manasıyla bilmiyoruz. elbette bazı sızıntılar oldu. ama resmi bilgiler üzerinden konuşmak şu an için daha sağlıklı. artık daha fazla teori için ikinci fragmanı beklemek gerekiyor. yine de bu fragman bize bu haliyle bile en farklı mcu filmini sunuyor.