Hala Göçebe Hayat Yaşayanların Olduğu Yörük Halkı Kimdir?

Yörük nedir? Yörükler kimdir? Yörük diye kime denir? Yörükler hakkında bilinmesi gerekenler.
Hala Göçebe Hayat Yaşayanların Olduğu Yörük Halkı Kimdir?

önceleri türkmen göçebeleri, yerleşik hayata geçen türklerden ayırmak için kullanılırdı yörük kelimesi fakat sonra tüm göçebe topluluklar için kullanılır oldu. bugün ise toros yöresindeki göçmenlere deniyor.

Yörüklerin yaşadıkları yerler.

kelimenin kökeni yürümekten gelmektedir, yörükler özellikle toros dağları çevresinde yaşamaktadırlar. öz türkçeyle karışık farklı bir şiveleri vardır; bahçeye tangay derler. 

bir yerde sabit durdukları zaman mutsuz olurlar. ellerinin altında keçileri, başlarının üstünde gökyüzü olmazsa rahat edemezler. etrafınızda yumuşak minderler dururken taşlara oturan, hafif çekik gözlü ve -e harflerini geniş söyleyen insanlar varsa onların yörük olma olasılığı yüksektir. 

kendi halkımdır, sürekli hareket halinde olmamın, rüyalarımda hep torosları, bozkırları görmemin ve hafif çekik gözlerim olmasının yegane sebebidir.

yörükler yazın yaylaya gittikleri için kıymetli çukurova ekinlerinin heba olduğunu gören osmanlı yönetimi, yayla yollarına askerler dizip göç etmeye niyetlenen yörükleri öldürmüşler ve bu şekilde çukurova'ya zorla yerleştirilmişlerdir. şimdi adana'nın gerçek sahipleri ve gerçek adanalılar o zamanlar yerleştirilmiş yörüklerdir.

osmanlı devleti envanter tutanaklarına göre cemaat-i müslim'den sayılmayan atalarımdır yörükler. bir gün yolunuz osmanlı arşivlerine düşer, ve iyi derecede osmanlıca biliyorsanız karesi bölgesi envanterlerine bakın. cemaat-i müslim ve cemaat-i yörük diye sınıflandırıldığını görebilirsiniz tutanaklarda. 

bunların dışında halen toroslarda, balıkesir'de antalya'da halen eski geleneklerine göre yaşarlar yörükler. kilimlerine bağlı oldukları oğuz boyunun tamgalarını işlerler, eski yörük hikayeleri ve sözlü destanlarını anlatırlar. belki de türkçeyi en saf haliyle konuşan insanlardır yörükler. arapçasız, farsçasız...

güçlü ve sağlamdırlar. insana yörük olmanın gururunu yaşatırlar. genetik sağlamdır çünkü, alt beyni açabilirseniz yörük atalarınıza dair pek çok şeyi simgesel olarak yakalayabilirsiniz.

osmanlı'dan fazlasıyla zulüm gördükleri halde saltanatçı, arapçı resmedilmeye çalışılan topluluktur yörükler.

kendi yaşam kuralları içerisinde kentin ve merkezi idarenin kısıtlayıcılığından uzak yaşamak için bedeller ödemiş bir topluluk yörükler. şimdi ise farklılığı ve çok sesliliği yok saymanın bir unsuru olarak kullanılıyor kültürleri. 


örneğin antalya kırsalında son yıllarda, yaşayanları yörük olmadığı halde yörük festivali, yörük güreşi gibi etkinliklerin yapıldığı köyler var ve bunların arasında geçmişte türkmen alevi olan köyler de var. peki sebebi ne bu herkesi aynı torbaya doldurma sevdasının? şu ki, yörüklük osmanlı'nın devamı olma, islamcı tonda ele alınmış bir milliyetçilik olarak servis edilerek insanların belli zihinsel temelde düşünüp yaşamaları arzulanıyor. tabii ki bu istenilen düzeyde değil ve yörüklerden tepki de alıyor. 

buyrunuz: yörükler mehterle göç etmez

Yörüklerle ilgili daha fazla bilgi edinmek isteyenler için 90+ YouTube kanalının hazırladığı mini belgesel