Halk Arasında Sıkça Görülen Mide Reflüsü Rahatsızlığına Çok İyi Gelecek Bir Tedavi Yöntemi: Diyafram Nefesi

Sözlük yazarı "sidon", mide reflüsü şikayeti olanların derdine deva olabilecek bir tedaviden bahsetmiş.
Halk Arasında Sıkça Görülen Mide Reflüsü Rahatsızlığına Çok İyi Gelecek Bir Tedavi Yöntemi: Diyafram Nefesi
iStock.com


halkta oldukça yaygın olan ve yetişkinlerin %20'sinde görülen, mide reflüsünün bildiğimiz üzere bilinen bir tedavisi yok. mide içeriğinin ağıza gelmesi olarak tanımlanan bu hastalık kısa vadede insanların hayat kalitesini düşürmekle kalmıyor, uzun vadede de yemek borusu kanseri riski taşıyabiliyor.

genellikle mide asit düzenleyici ilaçlarla sadece belirtileri yok edilmeye çalışılıyor. fakat birçok bilim insanına göre bu ilaçlar mide asidini seyrelttiğinden, uzun vadede mideye başka zararlar da veriyor.


peki ya reflü için ne yapılması gerekiyor?

pubmed bu konuda bir araştırma yayınlamış. bu çalışmaya göre düzenli olarak diyafram nefesi egzersizi yapan kimselerde mide kapağının daha iyi çalıştığı gözlemleniyor.

söz konusu araştırmada çok şiddetli reflüsü olmayan iki grup oluşturuluyor. bu gruplardan biri günde yarım saat diyafram nefesi egzersizi yaparken, diğer grup hayatına uzun vadede egzersizsiz devam ediyor.

9 ayın sonunda ilk grupta bariz bir fark meydana çıkıyor. ilk grubun hayat kalitesinin arttığı ve mide asidi düzenleyici ilaçlara daha az ihtiyaç duyduğu gözlemleniyor.

kaynak: https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/22146488

peki diyafram nefesi nedir?

en basit ifade ile nefes alırken gögsün değil karnın şişip inmesidir. hepimiz aslında diyafram nefesi alarak doğuyoruz. ancak sonradan bugün aldığımız yanlış nefesi öğrenip farkında olmadan alışkanlık haline getiriyoruz.

bu kısa videoda nefes alış şekli gösteriliyor:


bu nefesi sadece reflüsü olanlar mi alsın? elbette hayır. diyafram nefesi doğal olan nefes ve birçok çalışmada insanlara psikolojik ve fiziksel anlamda faydası olduğu ortaya konuluyor.

Üniversite Tercihi Yapacakların Geleceğini Şekillendirecek Altın Değerinde Tavsiyeler