Halka Açık Alanda Seks Yapmak Neden Ayıp Kabul Edilir?

Bildiğiniz gibi, halka açık alanda seks yapmak (Public Sex) ayıp ve aynı zamanda da bir suç. Nedenini pek de düşünmeden kanıksadığımız bu durumu biraz sorgulayalım.
Halka Açık Alanda Seks Yapmak Neden Ayıp Kabul Edilir?
iStock

güzel bir soru. düşen her public sex yapan çift videosu ardından dönen ahlakçı shitstorm'da bunu düşünürüm. tabular üzerine düşünmek iyidir. "sorgulanmayan bir hayat yaşamaya değmez" demiş sokrates.

öncelikle sıçma anolojisi doğru değil. rahatça sıçılan sokakların geleceği hali varın siz düşünün. birkaç farklı cinsel yönelim sahibi hariç kimse kimseyi sıçarken görmek istemez çünkü pis bir sonucu var. ama seks öyle mi? siz değil misiniz porno sitelere girmek için telefonu bilgisayarı vpn dolduran? yalan söylemeyin, hepiniz izliyorsunuz. seks de çok steril bir olay değil ancak insanda tiksinti uyandırmaz. aksine içiniz çeker. zaten bu can çekmesi mahremiyeti yaratan noktadır.


bunun uzun bir antropolojik cevabı vardır. emin olun her birimizin uzak ataları public sex yapmıştır. nedeni gayet basit; homo sapiensin mahremiyet anlayışı barınak icat olduktan sonra gelişmiştir. afrika savanalarında kim kime denk getirdiyse. zaten kilometre kareye çeyrek insan düşünüyor. ya da birkaç on bin yıl sonra avrupa'da bir kış günü bütün klan mağaraya tıkılmışken kimse mi seks yapmadı? mevcut şartlarda bizimki gibi bir ahlak anlayışı geliştiremezlerdi.

açık alanda seksin tabu haline dönüşmesi insanların kendilerine özel bir alan yaratmasına paralel; yerleşik yaşam, özel mülkiyet ve ataerkil düzenin de gelişimiyle insanlarca kanıksanmıştır. açık alanda seks yapılan aşırı liberal bir ortamda insanların cinsel dürtülerini kontrol altında tutmak, dolayısıyla erkekler için sahip olunan mülkü kendi soyundan olmayan bir çocuğa bırakmak kaçınılmaz. toplum buna set çekmiştir.

bu mahremiyet anlayışı semavi dinlerle beraber tüm dünyaya yayılmıştır. nietzsche'nin anlatmaya çalıştığı "kimse farkında değil ama insanlar dinsiz bile olsalar hala hristiyan ahlakı ile yaşıyorlar" tespitini genişleteceğim. insanlığın %99.9'u orta doğu ilkel tarım toplumlarının ahlakıyla yaşıyor. binlerce yıllık bir sosyal miras, gerek dinin sorgulanamazlığıyla, gerek mantıklı olan bu olduğu için içimize sandığımızdan çok daha fazla işlemiştir.