Hamlelikte COVID-19'un Anne ve Bebek Sağlığına Etkileri Nelerdir?

Hamileyken hasta olursam virüs bebeğime geçer mi? COVID-19, hamilelikle ilgili sorunlara yol açar mı? Peki ya emzirmek? Bu soruların cevabını merak edip yolu buralara düşenlere, bu konuda şu ana kadar bilinenleri aktaralım.
Hamlelikte COVID-19'un Anne ve Bebek Sağlığına Etkileri Nelerdir?

henüz covid-19 ve hamilelik ilişkisi hakkında yeterli bilgi sahibi olunmasa da şimdiye kadar bilinenler şunlardır:

1. hamileler covid-19 un ciddi semptomları açısından yüksek riskli grup mudur? 

enfeksiyonu kapma açısından risk diğer insanlardan fazla değildir. ama hamile kadınlarla aynı yaşta hamile olmayan kadınlar kıyaslandığında, hamile olan kadınların hastalığı daha ağır atlattığı ve yoğun bakım ihtiyacının daha fazla olduğu gözlenmiştir. ayrıca 35 yaş üstü olan, hipertansiyon, diyabet gibi sağlık sorunları olan hamileler en riskli gruptadır. ama hamilelerin çoğu, bebeklerini doğurmadan önce iyileşmişler ve hastanede kalmalarına gerek kalmamıştır.

2. hamileyken hasta olursam virüs bebeğime geçer mi?

uzmanlara göre bebek rahim içindeyken bu mümkündür ama çok yaygın görülmemektedir. meydana geldiğinde ise, çoğu bebek hafif atlatmaktadır. ayrıca doğum esnasında veya doğurduktan sonra da bebeğe bulaşabilmektedir. covid-19 iseniz ve doğuruyorsanız, bebeğe geçme riskini azaltmak için yollar mevcuttur.

3. covid-19, hamilelikle ilgili sorunlara yol açar mı?

bilinene göre enfekte olan çoğu hamile ciddi sorunlar yaşamamışlardır. ama anne ağır hasta ise o zaman problemler yaşanabilir. covid-19'lu gebelerde erken doğum riski artmıştır. özellikle gebe covid-19 a bağlı pnömoni (zatürre) olduysa erken doğum riski daha fazladır.

4. peki emzirmek istersem?

anne sütü aracılığıyla virüsün bebeğe geçmesi çok düşük ihtimal de olsa vardır. ama hiçbir bebek bu yolla ağır hasta olmamıştır. ayrıca emzirin veya emzirmeyin, yakın temas ile virüs bebeğinize geçebilir. ellerinizi yıkayıp maske taktıktan sonra bebeğinizi emzirirseniz riski en aza indirmiş olursunuz.

kaynak: uptodate/ patient education: covid-19 and pregnancy (the basics)