Hangisi Doğru: Kocaeli mi İzmit mi, Sakarya mı Adapazarı mı?

Kocaeli mi İzmit mi? Sakarya mı Adapazarı mı? Bu dördünün birbirinden farkları nedir?
Hangisi Doğru: Kocaeli mi İzmit mi, Sakarya mı Adapazarı mı?


kocaeli'nin merkezi izmit'te yer alır, ama izmit bir şehirdir, kocaeli ise ildir

türkçede genelde il = şehir anlamı çıkar ama bu duruma istisna bir yerdir kocaeli. çünkü içerisinde gebze ve darıca gibi iki ilçe mevcut. bu iki ilçe bir araya geldiğinde istanbul'un uzantısı gibi dururlar ama kocaeli'ye bağlıdırlar ve ayrı bir şehir gibidir. izmit ile arasında medeniyetten uzak sanayiyle dolu 60 km'lik mesafe vardır. izmit de bir ilçedir ve aynı zamanda bir şehirdir; gebze'den bağlantısız, kocaeli büyükşehir belediyesi'nin merkezidir. kocaeli ise bir şehir değildir; ildir ve idari bir bölgeden ibarettir, kocaeli diye bir şehir yok.


sakarya da bir ildir, merkezi iliyle aynı isme sahip olmayan sayılı yerlerdendir

sakarya'nın merkezi ise adapazarı'dır. sakarya diye bir şehir yoktur ama adapazarı'na sık sık sakarya dendiği olur. kocaeli'nin aksine kimse izmit'e kocaeli demezken adapazarlı olmayanlar adapazarı'na sakarya derler genelde. bu kavram kargaşasında bunun da etkisi vardır muhtemelen.

ayrıca gebze ve darıca'nın toplam nüfusu hem izmit'ten hem de sakarya ilinden daha fazladır 

darıca'da oturduğum için ayrıca belirtiyorum ama çoğunluğun kabul ettiği haliyle darıca da gebze sayılır, gebze'nin bir uzantısı gibidir. 

gebze ve darıca ikilisinin bir de üçüncü yancısı vardır: çayırova

esasen darıca da çayırova da zamanında gebze'ye bağlıydı. önce darıca, sonra çayırova'yı gebze'den ayırıp ayrı ilçeler yaptılar. ama bu üçünü bir araya getirip ayrı bir il ilan etsen nüfus olarak 81 ilin 70'ini geride bırakır, sanayisi sayesinde de gelirde ilk 5'e oynar. hiç küçümsenmeyecek kadar çok nüfusa ve sanayiye sahip yerlerdir.

Fazlasıyla Potansiyeli Olmasına Rağmen Harcanmış Bir İlçe: İzmit