Hapishane İçkisi Olarak da Bilinen Cider Nasıl Yapılır?

Cider nedir? Cider nasıl yapılır? Elmadan yapılan ve evde yapması da bir hayli kolay olan ciderin güzel bir tarifi.
Hapishane İçkisi Olarak da Bilinen Cider Nasıl Yapılır?
iStock

daha önce hiç böyle şeylerde tecrübesi olmayan biri olarak yaklaşık 10 litre kadar yapmayı başardığım içkidir cider.

tadı da bence biradan daha iyi. şarapın yanında gazoz gibi duruyor alkol oranı daha az olduğundan (% 5-6 civarı).

en basit yapım yöntemi

temel olarak al hazır katkısız koruyucusuz bir elma suyu. içine bira/şarap mayası at (ekmek mayası bile olur tadı biraz daha kötü oluyormuş.) oda sıcaklığında 20 derece civarı beklet.

mayalandıkça karbondioksit çıkacak ama içeri de oksijen girmemesi lazım. ne kadar oksijen o kadar sirkeleşme olur. o yüzden balonla kapatabilirsiniz. streç filmle kapatıp iğne ile delebilirsiniz. ya da yurt dışında 1 dolara satılan airlock'la kapatabilirsiniz. tamamen kapatırsanız patlar bi yerinden.

5-6 gün sonra içilebilir hale gelir. içmeden önce buzdolabında bir gün daha bekleyince maya çöker. ama gazı kaçmasını istemiyorsanız plastik bir şişede sıkıca kapatın. 6-7 güne uzatınca şeker tamamen bitiyor. elma aromalı soda moduna giriyor. bence 5 gün mayalayıp şekerli gazlı halini elde etmeye çalışmak en güzeli.


notlar

1. bazı mayalarda süre 12-14 güne kadar uzayabiliyor.

2. maya buzdolabında dibe çöktükten sonra sifonlama yöntemi ile (arabadan arabaya benzin transferi yapılırdı eskiden aynı mantık) şişelenip dipteki mayalardan kurtulunabilir.

3. tembel adamlar için: 5 litrelik bi pet şişe su alıyorsunuz, orada yapıyorsunuz işlemi, böylece temizlik derdi olmuyor, direk atıyorsunuz şişeyi işlemden sonra. şişe olarakta 5 liraya satılan telle sıkıştırarak kapanan litrelik şişeler var. gazı korumak için tavsiye ederim. 

Evde Buğday Birası Nasıl Yapılır?